Sjajni Ross presudio Zadru

S Baldekina:Ivana Jurica • petak, 24.02.2012.

U međusobni susret na Baldekinu i domaćin Jolly Jadranska banka Šibenik i gostujući Zadar ušli su s osam prvenstvenih pobjeda u nizu. Jednoj je seriji morao doći kraj, a stigao je onoj zadarskoj.Prvenstveno zahvaljujući fenomenalnom Amerikancu Ronaldu Rossu, koji je ubilježio 35 koševa i deset skokova (valorizacija 46), Šibenčani su skinuli skalp lideru, slavili su sa 75:73 u utakmici koja je odlučena u iznimno dramatičnoj završnici.

Jolly JBŠ – Zadar 75:73 (20:17, 12:19, 27:18, 16:19)

Šibenik, dvorana na Baldekinu, 700 gledatelja
Suci: Muhvić, Herceg, Perčić

Jolly Jadranska banka Šibenik: Grubišić 3, Josipović 19, Petani, Katura 2, Vlaić, Vrlika 2, Režić, Mrva 7, Puljko 4, Vrsaljko, Gabrić 3, Ross 35. Trener: Hrvoje Vlašić.

Zadar: Zadnik 6, Smolić, Ivanov 14, Radić 3, Šango 5, Kaštropil 2, Delaš 9, Ramljak 1, Krapić 5, Vragović 17, Vrbanc 11, Vrkić. Trener: Aleš Pipan.

Skokovi: Jolly JBŠ 24, Zadar 32
Asistencije: Jolly JBŠ 9, Zadar 15
Izgubljene lopte: Jolly JBŠ 17, Zadar 14
Prekršaji: Jolly JBŠ 28, Zadar 21

Bila je to vrlo izjednačena utakmica u odličnoj atmosferi, pred oko 700-ak gledatelja, od čega sto pripadnika zadarskog Tornada. Momčadi su se na početku izmjenjivale u vodstvu: malo su vodili domaćini, malo gosti. Delaš je tricom Zadru donio vodstvo od 11:8, ali brzo je vodstvo na stranu svoje momčadi donio Ross. Izluđivao je šibenski Amerikanac Zadrane svojim prodorima i koševima tijekom i na početku, ali i tijekom cijele utakmice, nikako ga nisu uspijevali zaustaviti. Upravo nošeni njegovim koševima domaćini su imali vodstvo od 20:17 na kraju prve četvrtine.

S četiri uzastopna koša Vrbanca Zadar je otvorio drugu četvrtinu. Uzvratili su za kratko Ross i Vrlika, ali u 17. minuti Pipanova je momčad došla do najveće prednost – 29:24. Za Jolly zabija Josipović, na drugoj strani tricu pogađa Slovenac Zadnik i u 19. minuti rezultat je 30:34. Plus četiri za goste bilo je i na poluvremenu – 32:36.

Početne minute nastavka prolaze u zadarskom vodstvu. Prva domaća trica, Josipović, vraća ih na 39:41, ali na identičan način uzvraća Vrbanc. Jolly dolazi do minimalnog vodstva (46:45) poslije koševa Grubišića i Rossa, a Zadar odgovara preko Vragovića, pa je prednost ponovno malo na jednoj, malo na drugoj strani. Ipak, Jolly na kraju četvrtine radi seriju od 6:0 i dolazi do 59:54 uoči zadnje četvrtine.

Dvije trice Vragovića gostima su donijele minimalno vodstvo od 62:61. Tehničku pogrešku Mrve Zadrani su tek djelomično iskoristili, Vragović je realizirao oba slobodna bacanja, ali u novom napadu nije bilo uspjeha. Domaćin preko Josipovića, nezaustavljivog Rossa, pa tricom Gabrića ponovno dolazi do vodstva – 68:66. Igra se koš za koš, momčadi se ponovno izmjenjuju u vodstvu. Dvije minute prije kraja, nakon što je Ivanov dva puta završio napade svoje momčadi, na semaforu svijetli 72:73.

Katura pogađa za 74:73, na drugoj strani Ross prekršajem zaustavlja Ivanova, ali zadrhtala je ruka gostujućeg igrača koji je promašio oba slobodna bacanja. 20 je sekundi ostalo do kraja utakmice, Jolly ima napad, sad je Ross zaustavljen prekršajem, a pogađa samo jedno slobodno bacanje. Do kraja utakmice je 17 sekundi, Zadrani imaju napad, a lopta u posljednjim trenucima utakmice dolazi do najmlađeg Zadranina na parketu, Franka Šanga, čiji prvi šut blokira Mrva, lopta je ponovno kod Šanga, ali više sreće po goste nije bilo niti u drugom šutu. Vrijeme je iscurilo, na semaforu je svjetlilo 75:73 u korist domaćina.

Bilo je to znak za početak šibenskog slavlja. Deveta uzastopna prvenstvena pobjeda dugo se slavila pjesmom i plesom na terenu, a nema sumnje, kako će ova momčad kojoj je ovo prva prvoligaška sezona priuštiti još veselih trenutaka svojim simpatizerima.

Fantastični Ross je uz 35 koševa imao i deset skokova, devet izborenih prekršaja, šest asistencija, a valorizaciju čak 46. Glavna podrška bio mu je Josipović koji je postigao 19 koševa. Kod Zadrana najefikasniji je sa 17 bio Karlo Vragović, Ivanov je ubacio 14, a Vrbanc 11.