Lagana pobjeda Toulousea nad "fenjerašem"

Ivan Dominik • nedjelja, 26.02.2012.

Zatvaranje 25. kola najvišeg razreda francuskog nogometa započelo je u nedjeljno popodne kada su na rasporedu bile dvije utakmice. Na stadionu Municipal je domaći Toulouse dočekao posljednju momčad lige, Sochaux, dok je na teško gostovanje na Bretanju otišao Olympique iz Marseillea. U oba su susreta slavile domaće ekipe, a posljednji dvoboj ovog kola danas još igraju Rennes i Lille.

Toulouse – Sochaux

Momčad Toulousea je više nego solidna ove sezone, nalazila se na osmoj poziciji ljestvice prije ovog dvoboja, a u posljednje su vrijeme igrači Alaina Casanove počeli rasti u formi i igri te su povezali nekoliko vrlo dobrih i respektabilnih rezultata. U utakmicu protiv "fenjeraša" Sochauxa su ušli kao izraziti favoriti, a tu su ulogu, kako se kasnije pokazalo, bez problema opravdali.

Početak same utakmice je pokazao njen krajnji tijek, Toulouse je odmah napao i ostvario terensku prednost te uzeo inicijativu. Već u desetoj minuti je na asistenciju Etiennea Capouea poentirao tuniski branič Aymen Abdennour za 1:0 domaćina. Do kraja poluvremena se Toulouse povukao i zadovoljio minimalnom prednošću pa se u većini slučajeva prijetili gosti i bili bolje do odlaska na odmor. Međutim, Sochaux nije uspio izjednačiti do kraja prvog dijela što je dalo snage domaćima za bolju igru u nastavku.

Samo deset minuta igre je prošlo u drugom dijelu kada je Toulouse povisio i udvostručio svoje vodstvo. U 55. minuti je Emmanuel Riviere pospremio loptu u mrežu gostiju, a potom je Casanova počeo zatvarati igru mnoštvom defenzivnih zamjena, a iz igre je, između ostalih, izvadio i jednog od svojih najopasnijih igrača, Paula Machada.

Vrijeme do kraja utakmice je proteklo bez većih uzbuđenja, a čak je više prilika za još golova imala domaća momčad. Sochaux nije našao snage za povratak u susret, a ovim je porazom ostao na dnu ljestvice s mizernih 20 bodova iz 25 utakmica. Toulouse je s nova tri boda barem na neko vrijeme pretekao Rennes i Marseille te se sada nalazi na šestom mjestu lige.

Brest – Olympique Marseille

Višestruki prvak Francuske potegao je na dobro putovanje s Azurne obale na poluotok Bretanju u goste klubu s najviše remija u sezoni, Brestu. Marseille je slovio kao favorit u ovom dvoboju budući da je bio šesti u prvenstvu, dok je Brest na ligaškoj tablici prije ovog ogleda zauzimao 14. mjesto. No, utakmica je pokazala drugačiji rasplet od onoga što je bilo očekivano.

U početnim minutama ogleda je više pokazala gostujuća momčad, koja je krenula žustro po nova tri boda te je imala više šansi i udaraca na gol od igrača bretonskog kluba. Međutim, Marseille je presjekao neočekivani gol glavom Paula Bayssea u 17. minuti na asistenciju Bruna Grougija. Neočekivani pogodak domaćih dao im je "krila", a činjenica da Brest kod kuće još nije poražen ove sezone kada je poveo s 1:0 nije ulijevala sigurnost gostujućoj ekipi.

No, nisu se gosti predavali nego su ponovno jurnuli po izjednačenje, a najaktivniji su u njihovim redovima bili napadači Brandao i Mathieu Valbuena, koji su prednjačili po udarcima na vrata Bresta. Međutim, rezultat se do kraja prvih 45 minuta nije mijenjao pa je Brest s minimalnom prednošću dočekao odmor.

Nastavak je donio jednaku igru Marseillea koji je pokušavao doći do izjednačenja, dok su domaćini malo poboljšali svoju igru prema naprijed i nisu se samo bazirali na obranu. Benoit Cheyrou je bio jedan od boljih pojedinaca na travnjaku kod gostujuće ekipe, a nakon što je s početkom 60. minute Brest počeo zatvarati utakmicu, gosti su ostali bez šansi.

Iako je Didier Dechamps počeo uvoditi napadače i sve karte stavljati u napad, do kraja dvoboja Marseille nije postigao toliko željeni gol i utakmica je s 1:0 otišla na stranu domaćih. Do kraja dvoboja je ušao i bivši napadač Toulousea, Andre-Pierre Gignac koji nije donio nikakvu promjenu, a mladi španjolski branič, Cesar Azpilicueta je uspio dobiti peti žuti karton u sezoni.

Tako je Marseille ostao ''kratkih rukava'' na gostovanju u Brestu, pao je na šesto mjesto ligaške ljestvice, dok je Brest nakon dva uzastopna remija napokon pred svojim navijačima upisao i trijumf. Sada se ekipa Alexa Duponta nalazi na 11. poziciji Le Championnata, a ovom je pobjedom preskočila čak tri kluba, kojima je dosad gledala u leđa.