Ivan Dominik • četvrtak, 22.03.2012.

Nastavak 29. kola najjačeg razreda španjolskog nogometa, koje je započelo prije dva dana, donijelo je dvije ranije utakmice. Betis je u Sevilli dočekao katalonski Espanyol, dok je Sevilla otputovala na noge Racingu u Santander. U kasnijem se terminu igra još utakmica između Malage i Raya Vallecana, kojom će se čitavo kolo i kompletirati.

Betis – Espanyol

Zeleno-bijeli klub iz Seville ugostio je Espanyol, osmu momčad lige, koja je isto toliko mjesta bolje plasirana od svog domaćina. Betis nije od 2001. godine upisao pobjedu nad Kataloncima, ali su susret ipak počeli oprezno. Šansi u uvodnim minutama nije bilo, a do kraja poluvremena također nije bilo većih uzbuđenja na stadionu Benito Villamarin u Sevilli.

Nakon siromašnog prvog poluvremena koje je završeno bez golova, u nastavak su domaćini ušli bolje i ipak malo žustrije, premda su i u prvom dijelu imali laganu terensku inicijativu. No, golova i dalje nije bilo kao ni bolje igre pa su oba trenera posegnula za novim rješenjima na travnjaku, ali to nije donijelo željene promjene.

No, nakon većine vremena provedene u dosadnjikavoj igri, veliko se uzbuđenje dogodilo u 79. minuti. Tada je Ruben Castro nakon ubačaja Jonathana Pereire glavom pogodio mrežu gostiju i doveo Betis u vodstvo od 1:0. Tada je Espanyol jurnuo po izjednačenje nakon nesretno primljenog pogotka, a taj im se juriš isplatio u sudačkoj nadoknadi.

U posljednjim je trenucima utakmice urugvajski veteran Walter Pandiani zabio izjednačujući pogodak za klub iz Barcelone na dodavanje Javija Lopeza. Odmah poslije tog gola je suđen i kraj utakmice te su najpoštenije bodovi podijeljeni. Više je tako profitirao gost koji se probio na sedmo mjesto lige, dok se Betis bodovno izjednačio s 15. Granadom.

Racing – Sevilla

Racing iz Santandera, klub koji se nalazi u opasnoj zoni koja bi ga mogla odvesti u drugu ligu, ugostio je momčad iz Andaluzije, Sevillu, u nadi da će kod kuće uspjeti upisati bodove te da će pobjeći s 18. mjesta Primere. Međutim, Sevilla je imala drugačije planove jer su i njoj bodovi važni u završnici prvenstva, budući da se trenutno nalaze na za njih lošem 14. mjestu prvenstvene ljestvice.

Iz tih su razloga obje ekipe željele što bolje otvoriti i ući u susret, međutim to je za nogom pošlo gostujućem sastavu. Od prve minute su igrači Seville zagospodarili terenom, najaktivniji je u početku bio Piotr Trochowski, a kasnije su mu se u napadima i udarcima na gol domaćih pridružili Manu i Alvaro Negredo. No, mreže su ostale mirovati, ali ne zadugo.

Nakon što su gosti nanizali brojne napade i izgradili nekoliko dobrih prilika, domaća je obrana konačno pokleknula u 34. minuti. Jesus Navas bio je strijelac za Sevillu, koja je nakon nekoliko minuta i još par prilika mirno privela kraju prvih 45 minuta, pa se na odmor otišlo s minimalnom prednošću Andalužana.

Nastavak je ponovno bolje otvorio gost, koji je poveo s 2:0 golom Manua. Asistent je kod pogotka bio Jose Antonio Reyes, a Sevilla je mogla lagano odahnuti i početi zatvarati utakmicu nakon tog zgoditka. Upravo se to i dogodilo u Santanderu jer su nakon tog gola zaredale izmjene igrača u obje ekipe što je malo razvodnilo samu utakmicu prožetu nizom prilika za pogodak.

Obje su ekipe tada počele igrati agresivno, a pogotovo Racing pa su u 65. minuti teže ozlijedio Gary Medel u redovima gostiju pa ga je zamijenio Ivan Rakitić na poziciji zadnjeg veznog. U posljednjih 20 minuta se i Racing malo otvorio i zavladao terenom, no to su sve bili jalovi pokušaji domaćina. Agresivnost se domaćinima nije isplatila jer je u 80. minuti crveni karton zaradio Pape Diop i to je bio kraj nadanja za domaće.

U sučevoj je nadoknadi Sevilla samo ''stavila točku na i'' jer je Manu zabio svoj drugi gol na susretu te tako potvrdio zasluženu pobjedu svoje ekipe. Strijelac prvog gola, Jesus Navas, bio je asistent kod trećeg gola s kojim je Sevilla odnijela sva tri boda iz Santandera. Racing je pobjedom ostao 18., a Andalužani su s nova tri boda zasjeli na 12. poziciju La Lige.