Montpellier preko Sochauxa prisvojio vrh

Ivan Dorian Molnar • nedjelja, 08.04.2012.

31. kolo Ligue 1 donijelo je lideru Montpellieru nove bodove i odvajanje na samom vrhu prvenstvene ljestvice. Na Mossonu je pao utopljenik Sochaux, dok je aktualni prvak Lille nakon tri uzastopne pobjede svoje šanse za prvo mjesto praktički prokockao porazom u Brestu.

Momčad Renea Girarda ove sezone apsolutni je hit francuskog prvenstva, a susret protiv Sochauxa nisu mogli bolje otvoriti. U četvrtoj minuti vodeći strijelac lige, Olivier Giroud, izmakao je pažnji gostujuće obrane i uputio opasan udarac. Njegov pokušaj obranio je Sochauxov vratar Cros, ali na odbijenu loptu natrčao je Younes Belhanda i doveo domaćina u vodstvo.

No, gosti su se vratili u igru nakon gotovo pola sata igre. David Sauget ubacio je loptu s desne strane, koju je prihvatio Modibo Maiga i snažnim udarcem poslao pokraj nemoćnog Jourdrena za 1:1. Ipak, Montpellier je uzeo puni plijen pogotkom Camare u 55. minuti nakon što je ponovno Cros obranio prvi udarac, ovog puta onaj Johna Utake. Sochaux se i dalje nalazi na pretposljednjem mjestu i vodit će grčevitu bitku za opstanak u Ligue 1.

Lille je nakon tri uzastopne pobjede otputovao u Brest, nadajući se uhvatiti priključak s PSG-om na drugoj poziciji. Ove godine poznata po velikom broju remija, momčad Bresta prije ovog dvoboja izgubila je četiri puta zaredom, ali u prvih deset minuta šokirali su aktualnog prvaka. Fantastičnim dalekometnim udarcem za 1:0 poentirao je Omar Daf u petoj minuti, a na 2:0 povisio je Bruno Grougi s bijele točke nakon što je u kaznenom prostoru rukom igrao branič Lillea, Franck Beria.

Dimitri Payet smanjio je rezultat u 26. minuti te se minimalnom prednošću Bresta otišlo na odmor. U drugom dijelu Brest je poveo 3:1, a poentirao je Alphonse. Lille se nije uspio vratiti u susret, a završili su na kraju i s igračem manje, jer je u 70. minuti isključen Tulio De Melo.

Lyon je na Gerlandu pobijedio posljednjeplasirani Auxerre, a oba su pogotka stigla s bijele točke. Siguran izvođač u dva navrata bio je Lisandro Lopez, a za goste je pogodak postigao Alain Traore. Dejan Lovren odigrao je cijeli susret u momčadi Remija Gardea.

Evian je odlično počeo svoj susret s Rennesom nakon ranog pogotka Jeromea Leroya u 34. minuti, ali su gosti izjednačili odmah na početku preko Youssoufa Hadjia. Dvije minute prije kraja Jonathan Pitroipa šokirao je domaćina, a konačnih 3:1 postavio je Mevlut Erdinc u sudačkoj nadoknadi.

Na Korzici je Ajaccio pred oko 6.500 gledatelja ugostio Saint-Etienne, a Sinama-Pongolle doveo je Zelene u vodstvo u 72. minuti. Bod za domaćine ipak je spasio Medjani sedam minuta kasnije, a Korzikanci su se uspješno izvukli iz zone ispadanja nizom dobrih rezultata.

Dijon je potvrdio najlošiju obranu lige u srazu s Nancyjem, inkasiravši svoj 50. pogodak ove sezone već u petoj minuti susreta. Strijelac za goste bio je Bakaye Traore. Pobjedu Nancyja potvrdio je isti igrač sedam minuta prije kraja.

Mini kriza Toulousea produbljena je porazom u Valenciennesu rezultatom 2:0. Strijelci za domaćine bili su Gael Danic u 62. i Mamadou Samassa iz jedanaesterca u posljednoj minuti utakmice.

U nedjelju igraju još Caen i Bordeaux, Nice i Lorient, a u derbiju kola Paris Saint-Germain na Parku prinčeva ugostit će Marseille.