Caen uhvatio važne bodove

Ivan Dorian Molnar • nedjelja, 08.04.2012.

U dvije nedjeljne utakmice 31. kola Ligue 1 vođena je velika borba između klubova koji se bore za opstanak u elitnom društvu. Nice je nakon slabog ulaska u sezonu stigla na 13. mjesto, zahvaljujući pobjedi protiv izravnog konkurenta Lorienta. Caen je minimalno porazio Bordeaux i nakon dužeg vremena izašao iz opasne zone.

Bordeaux je stigao na stadion Michel d'Ornano, mjesto na kojem je u svibnju 2009. potvrdio naslov prvaka Francuske pogotkom Yoana Gouffrana, bivšeg igrača Caena, koji je tim golom donio titulu svojoj momčadi, ali nije pokazivao radost zbog činjenice da je svoj matični klub tako poslao u drugu ligu. Zanimljivo je da je Gouffran dvije godine prije toga na istom stadionu postigao prvi pogodak za Caen u pravom debaklu Bordeauxa, koji je teren napustio s pet pogodaka u svojoj mreži.

Ovoga puta bodovi su bili prijeko potrebni ekipi iz Normandije, koja se bori za prvoligaški status. Krenuli su odlično, centaršut Bulota pronašao je glavu kapetana Nicolasa Seubea, koji bez problema trese mrežu nemoćnog Cedrica Carrassa i donosi vodstvo domaćinu od 1:0.

Šok za domaćine uslijedio je 12 minuta kasnije, kada je Gregory Leca u kaznenom prostoru srušio Maurice-Belaya, a sudac je pokazao na bijelu točku. Nevjerojatno loše pucao je Ludovic Obraniak i promašio Thebauxova vrata, propustivši najbolju priliku gostiju za izjednačenje. Nisu Žirondinci nakon toga bili bezopasni, ali nalete Cianija i Plašila uspješno je apsolvirala domaća obrana te se na odmor otišlo minimalnom prednošću Caena.

U drugom dijelu Carrasso se morao dobro potruditi kako bi obranio udarce Fajra i asistenta za prvi pogodak, Bulota, a zadnju priliku za Bordeaux propustio je Jussie, kojeg je zaustavio raspoloženi Thebaux. Caen je uzeo tri boda, a ambicije Bordeauxa oko igranja Europske lige sljedeće sezone postale su ovim porazom ipak malo slabije.

Nice je ugostila Lorient na svom Municipal du Rayu i važnom pobjedom pobjegla s dna ljestvice, na kojem se nalazila proteklo vrijeme. Serijom dobrih rezultata nogometaši s Azurne obale počeli su hvatati priključak s momčadima iz sredine Ligue 1.

Bivši igrač Lyona, Anthony Mounier je na početku drugog dijela pogodio za vodstvo Nice, a Renato Civelli je glavom povećao prednost u 58. minuti. Lorient je nastavio lošu formu u gostima ove sezone, a šanse za preokret, ako su uopće postojale, ugašene su 11 minuta prije kraja kada je izravni crveni karton zaradio Alaixys Romao.

Lorient je u posljednjih 16 susreta upisao samo jednu prvenstvenu pobjedu i sada se nalazi na 18. mjestu, koje vodi u Ligue 2 sljedeće sezone. Trener Lorienta je inače Christian Gourcuff, otac Lyonovog Yoanna, a pred njim je veliki posao u očuvanju svoje momčadi u društvu najboljih francuskih klubova.

U večernjem terminu 31. kolo kompletirat će Paris Saint-Germain i Marseille u velikom derbiju na Parku prinčeva.