Dortmundov preokret za ključnu pobjedu

Josip Tolić • subota, 14.04.2012.

Subotnji popodnevni program 31. kola Bundeslige dao je gotovo sigurne odgovore na pitanja tko će biti novi prvak Njemačke i tko će napustiti elitni razred. Borussia je u Revierderbyju u Gelsenkirchenu preokretom nadvisila Schalke 2:1 i pobjegla Bayernu na devet bodova razlike, Kaiserslautern je novim porazom ostao zakovan za dno poretka, a Hertha je s desetoricom umalo odnijela tri boda iz Leverkusena.

Piszczek i Kehl obradovali Borussiju

Na vjerojatno najtežem iskušenju do kraja Bundeslige, gostovanju u Gelsenkirchenu kod trećeplasiranog kluba na ljestvici, Schalkea 04, dortmundska je Borussia preokretom i pobjedom 2:1 gotovo sigurno osigurala novi naslov prvaka Njemačke.

Pred više od 60.000 ljudi domaćin je rano poveo, već u osmoj minuti. Poslije udarca iz kuta Christiana Fuchsa, lopta je na suprotnoj strani kaznenog prostora stigla do Jeffersona Farfána koji fantastičnim volejem pogađa suprotni kut Weidenfellerova gola.

Odgovor je na drugoj strani stigao na sličan način samo devet minuta poslije. Domaća obrana loše je reagirala na jednu "svijeću" koju je na desnoj strani kaznenog prostora prihvatio Lukasz Piszczek te potegao neobranjivu dijagonalu za poravnanje rezultata. Prijetio je u prvom poluvremenu još i Huntelaar, no nije pogodio okvir.

Odluka je stigla u 63. minuti u liku igrača s klupe Sebastiana Kehla. Gol je ponovno pao nakon kornera; Schmelzer je bio izvođač, loše je reagirao Metzelder i dao laku zadaću Kehlu koji iz blizine pogađa za potpuni preokret. Imali su žuto-crni još nekoliko šansi do kraja povećati vodstvo; pokušao je i Ivan Perišić koji je zamijenio Błaszczykowskog devet minuta prije kraja, no i minimalna pobjeda BVB-u će mnogo značiti.

Bayer prokockao prednost, Balakov i dalje bez pobjede

Rezultatski najučinkovitija utakmica viđena je na BayAreni gdje je Bayer bio domaćin Herthi i odigrao 3:3. Krajem prvog poluvremena Schürrle je pogodio za vodstvo Apotekara, a udvostručio ga je Kießling u šestoj minuti nastavka. Ipak, Berlinčani, koji se bore za ostanak, vraćaju se u utakmicu preko Lasogge u 63. minuti, a samo dvije minute nakon toga sastav Samija Hyypije ima meč-loptu.

Kobiašvili čini prekršaj za kazneni udarac i dobiva crveni karton, a s bijele točke Simon Rolfes ne pogađa gol. Gosti su i s desetoricom uspjeli preokrenuti rezultat pogocima Toruna u 72. i 77. minuti, a bod Leverkusenu, za koji je Vedran Ćorluka pratio utakmicu s klupe, osigurao je Kießling šest minuta prije kraja.

Kaiserslautern, pod vodstvom bivšeg trenera Hajduka Krasimira Balakova, nastavio je negativnu seriju otkad je Bugarin preuzeo klupu posljednjeg sastava lige. Momčad Nürnberga na Stadionu Fritza Waltera postigla je po pogodak u svakom poluvremenu i tako potvrdila svoj ostanak te Kaiserslauternovo ispadanje u 2. Bundesligu. Strijelci su bili Didavi u 43. te Pekhart u 74. minuti.

Nogometaši Wolfsburga pretrpjeli su i treći poraz u nizu te tako uvelike kompromitirali svoje šanse za izlazak u Europu najesen. Na svom su travnjaku izgubili od Augsburga 1:2 i gostima pružili slamku spasa za ostanak u elitnom društvu.

15-plasirani sastav lige došao je u vodstvo u (ne)sretnoj 13. minuti preko Öhrla, izjednačio je Helmes nešto prije pola sata igre, a važna tri boda za Augsburg osigurao je Langkamp dvije minute prije kraja utakmice. Za domaćine hrvatski je reprezentativac Mario Mandžukić odigrao svih 90 minuta te ubilježio asistenciju za izjednačujući pogodak i žuti karton.

Jednako važnu, ali domaću pobjedu, upisao je HSV u ogledu protiv Hannovera koji gaji europske ambicije. Hamburžani su slavili minimalno, rezultatom 1:0, a odlučujući gol djelo je Koreanca Sona već u 12. minuti igre. Hrvatski dvojac imao je polovičnu uspješnost; Ivo Iličević igrao je do 72. minute kada je zamijenjen, dok Mladen Petrić zbog gripe nije bio u zapisniku.

• danchy14.04.2012. u 22:52
    ova pobjeda je jednako bitna kao i naslov koji ćemo obranit... REVIER DERBI SIEGER BVB!!!!