MAXtv Prva liga, 26. kolo, 14.04.2012, 18:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 3.500
Suci: Domagoj Vučkov (Rijeka), Modrić, Jureša (oba Zagreb)

Josip Tolić • subota, 14.04.2012.

U utakmici 26. kola MAXtv Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu pobijedio momčad Hajduka 2:1. Hajduk se nakon vodećeg gola Maglice uspio vratiti u utakmicu spretnim golom Neretljaka, no u drugom je dijelu, uz višeminutne prekide zbog bakljade Torcide, pobjednički pogodak postigao Tomislav Šorša, a prethodilo mu je nedosuđeno igranje rukom kapetana Smoje.

Zlata vrijednu pobjedu ubilježio je Osijek na svom travnjaku protiv Hajduka. Bila je to izuzetno borbena i napeta utakmica u kojoj su golovi padali nakon grešaka vratara, obrambenih igrača, ali i suca Vučkova.

Mlada domaća zvijezda Anton Maglica postigao je vodeći gol za momčad s Gradskog vrta iz blizine u 26. minuti na asistenciju Zorana Kvržića. Pred kraj prvog poluvremena rezultat je poravnao Mato Neretljak lukavim slobodnim udarcem koji je prevario osječki živi zid i završio u mreži, a u drugom poluvremenu, isprekidanom navijačkim bakljadama, odlučujući je gol nakon sedam minuta igre postigao Tomislav Šorša s ruba kaznenog prostora, nakon što je djelitelj pravde propustio sankcionirati igranje rukom Ive Smoje.

Na 24. rođendan Kohorte krenulo se agresivno na obje strane, rezultat čega je izlazak Radoševića nakon samo 12 minuta, a zamijenio ga je Andrijašević. Osječani se nisu libili dolaziti u protivničku polovicu i to im se, nakon solidnih pokušaja Vedrana Jugovića, isplatilo u 24. minuti.

Kvržić je prošao po desnoj strani, ubacio na peterac gdje je slabo reagirao Neretljak, a iz gužve Maglica upućuje udarac, lopta dodiruje Peroševića i odlazi iza leđa Gorana Blaževića. Ohrabrilo je to Mršićeve izabranike da nastave prijetiti; Šorša je natjerao Blaževića da krajnjim naporom otkloni opasnost nakon njegova centaršuta u 27. minuti, a deset minuta potom Leškovićev je udarac završio u bloku.

I kad se činilo kako će na tribinama Gradskog vrta prevladati zadovoljstvo poslije prvog poluvremena, u 44. minuti Hajduku se "ukazao" Mato Neretljak. Iz slobodnog udarca na 20-ak metara nasamario je domaći živi zid prizemnim udarcem koji je prevario i Osijekova čuvara mreže Ivana Vargića i odsjeo iza njegovih leđa. Bijesan je na odluke suca Vučkova bio Stanko Mršić te ga je Riječanin zbog nepropisnog ponašanja poslao na tribine i domaćini su cijelo drugo poluvrijeme igrali bez vođenja prvog stratega.

To ih, međutim, nije spriječilo da i u drugom dijelu nastave biti konkretniji u ofenzivnim akcijama od Splićana, u čijim je redovima priliku u nastavku dobio Lendrić umjesto Ozobića. Ponovno je profunkcionirala veza Kvržić-Maglica nakon koje Blažević sjajno reagira, a isto čini i nakon Jugovićeva pokušaja u 49. minuti.

Bio je to samo uvod u uzbuđenje iz 51. minute i novo vodstvo Osijeka. Na sredini terena u primanju lopte kapetan domaćih Ivo Smoje koristi se rukom, no sudac Vučkov to ne vidi. U nastavku akcije lopta dolazi do Mislava Leke koji upošljava Šoršu, a 22-godišnji bivši reprezentativac Hrvatske u mlađim kategorijama s ruba šesnaesterca odmjerenim udarcem pronalazi donji desni kut Hajdukovih vrata.

Uslijedilo je razdoblje u kojem Torcida tradicionalno izvodi šou s pirotehnikom, a sudačkoj četvorci, na čelu s delegatom, to se nije svidjelo. Sasvim razumljivo jer je od 61. do 67. minute, tijekom nekoliko ubacivanja baklji u teren, osječki nogometaš Mislav Leko gotovo nastradao. Unatoč opetovanim upozorenjima preko razglasa, nepropisno se ponašanje splitskih navijača nastavilo i u 69. minuti, stoga je sudac Vučkov odlučio povesti igrače u svlačionicu i prekinuti utakmicu na deset minuta.

Nakon prekida situacija na tribinama smirila se, a daleko od toga nije bila ni ona na travnjaku. Caktaš i Vukušić bili su jedini pokretači u dosta blijedom izdanju Krstičevićevih momaka među kojima se osjetilo neigranje ključnih igrača, ponajviše Sharbinija, a potom i Tomasova i Vejića. Najbliže je pogotku u domaćim redovima do kraja dvoboja bio Maglica koji je umalo iskoristio nesigurnost Blaževića kod jednog izlaska na loptu te zabio treći gol u mreži Majstora s mora.

Nakon čak 17 minuta sudačke nadoknade rezultat je ostao nepromijenjen, 2:1 za domaći sastav kojemu će ova tri boda podosta pomoći u borbi za ostanak. Mršićeva momčad sada je pobjegla iznad crte ispadanja i nalazi se na desetom mjestu ljestvice, dok Hajduka plasman na tablici ne može toliko mučiti koliko sama igra koja ni u prethodnoj utakmici protiv Karlovca na Poljudu nije bila po željama navijača.

• Obrisan korisnik16.04.2012. u 05:40
    Ja bih samo pohvalio vrlo informiranog reportera utakmice,neznam dali su i drugi primjetili,ali dotični gospodin misli da je izostanak Vejića bio jedan od ključnih nedostataka u obrani Hajduka. "Nakon prekida situacija na tribinama smirila se, a daleko od toga nije bila ni ona na travnjaku. Caktaš... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.04.2012. u 11:10
    shadowsc3 Ako se ijedan od ovih igrača razvije i napravi nešto u karijeri to će maximalno bit negdi na istoku po mogucnosti u dnipru...A to ti sve govori o njihovoj kvaliteti i potencijalu kojem imaju... A da ne govorim da je kovačić za svih njih pele maradona i messi za hrvatske prilike...I prije... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.04.2012. u 08:10
    gledao sam utakmicu i ono što se zadnje dvije godine koliko baš pratim nogomet pitam čemu hajduku vezni red? izgleda u potpunosti bezidejno, ništa ne povezuju, ne stvaraju prave šanse nego se ide na individualne sposobnosti(caktaš je stvarno odličan, kad god sam ga vidio na lopti prelazio je igrače... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.04.2012. u 04:27
    Žao mi je što u izvještaju nema onoga zbog čega je prigovarao Mršić, te bio isključen. Hajduk je slobodnjak iz kojeg je postignut gol dobio nakon čistog prekršaja njihovog igrača u duelu, tj, prekršaj nije suđen, te je par sekundi nakon toga taj igrač zaustavljen faulom na 20m.
  • cameosis15.04.2012. u 03:29
    prekid i "masaza" pendrecima ... zanima ma koliko dugo bi nastavili to drkanje s bakljama onda ... i oni glume "navijace", obicni kurci od ovce.