Ribery za preokret, Balakov slavio

Borna Rupnik • subota, 21.04.2012.

Bayern je pogotkom Francka Riberyja u sudačkoj nadoknadi barem privremeno odgodio i službenu krunidbu novog prvaka. Ćorlukin Bayer ubilježio je pobjedu usprkos slabijoj igri i neizvjesnim trenucima pri kraju, a Balakov je napokon okusio slast pobjede...

Bayern je u goste Werderu došao u "šarenoj" postavi, pri čemu su hrvatski reprezentativci Ivica Olić i Danijel Pranjić dobili priliku od prve minute. Između dva ogleda s Real Madridom u polufinalu Lige prvaka, Jupp Heynckes je svoje prve udarne igle poput Riberyja, Robbena, Gomeza i Boatenga ostavio na klupi, dok Lahm i Badstuber nisu ni konkurirali za susret.

Više su šansi u prvom dijelu imali gosti iz Bavarske, prije svega Nils Petersen, koji je nedugo prije odlaska na odmor uzdrmao i prečku. S druge je strane Markus Rosenberg u 23. minuti imao Bayernov gol na pladnju, ali nije dobro zahvatio loptu. Početkom nastavka dobru je prigodu propustio i Olić, a nakon dobre obrane Manuela Neuera na udarac Claudija Pizarra Werder je izveo korner, a brazilski stoper Naldo "zakucao" loptu u mrežu za 1:0.

No, isti je igrač vratio Bayern u igru, autogolom u 75. minuti susreta, na ubačaj Riberyja, koji je zamijenio Olića, dok je Kroos ušao umjesto Pranjića. Thomas Müller mogao je zatim glavom osigurati gostima sva tri boda, ali ono što nije uspio njemački ofenzivac, pošlo je za rukom francuskom - Ribery je u prvoj minuti sudačke nadoknade precizno pogodio donji Wieseov kut za konačnih 2:1. Time je odgođeno i službena krunidba dortmundske Borussije, barem na nekoliko sati.

Bivši trener Hajduka Krasimir Balakov napokon je upisao svoju premijernu pobjedu na klupi Kaiserslauterna. Crveni vragovi pobijedili su Herthu u gostima, pogocima Kircha i Wootena u prvom poluvremenu. U prvo ime nastavka prometnuo se Niemeyer, koji je u 60. minuti smanjio rezultat na 2:1, a u 75. i 77. dobio žute kartone te morao napustiti igru. Andre Mijatović zbog ozljede nije konkurirao za sastav Herthe.

Vedran Ćorluka odigrao je cijelu utakmicu za Bayer iz Leverkusena, koji je minimalno slavio nad Hoffenheimom. Premda su domaćini bili bolji i znatno bliže pogotku, tri je boda Apotekarima vrlo lijepim pogotkom donio Andre Schürrle desetak minuta prije kraja. U samoj završnici Ćorluki je suđeno igranje rukom u kaznenom prostoru, ali je Leno obranio pokušaj Salihovića s bijele točke. Srđan Lakić prosjedio je cijelu utakmicu na klupi za pričuve.

HSV je odigrao neriješenih 1:1 u Nürnbergu, a oba su pogotka pala unutar samo pet minuta. Igrala se 59. kada je Son zabio za vodstvo Hamburžana, ali je već u 64. Didavi poravnao stanje na semaforu, nakon velike pogreške Brume. Ivo Iličević odigrao je svih 90 minuta, a Mladen Petrić dobio je priliku u posljednjih šest, umjesto strijelca Sona.

Istim je ishodom okončan i dvoboj u Kölnu. Za remi su se pobrinuli Peszko u 50. i Cacau u 71. minuti utakmice, a Mato Jajalo zaigrao je u početnoj jedanaestorici. Teren je napustio u 79. minuti, kada je trener priliku dao Pezzoniju.