Premiership, 35. kolo, 22.04.2012, 13:30 h
Manchester United
Manchester United 4:4 Everton
Everton

Ante Zovko • nedjelja, 22.04.2012.

Nikica Jelavić postigao je dva gola u fantastičnom dvoboju Manchester Uniteda i Evertona koji je završio s 4:4 na Old Traffordu. Tako je Manchester City dobio priliku u 35. kolu vratiti se u igru za naslov prvaka.

Ako u kasnijoj nedjeljnoj utakmici pobijedi Wolverhampton i 30. travnja United na Etihadu, City će posljednja dva kola dočekati na vrhu tablice zbog bolje gol-razlike. Sve to Građanima je omogućio Everton koji je odlično koristio pogreške Unitedove obrane i vratio se s 4:2 na 4:4.

Rooney preskočio legende

Wayne Rooney zabio je Evertonu svoj 179. i 180. gol u dresu Manchester Uniteda. Time je postao četvrti najbolji strijelac u povijesti kluba. Preskočio je Georgea Besta i Dennisa Violetta koji dijele peto mjesto sa 179 golova. Ispred Rooneyja su Bobby Charlton (249), Denis Law (237) i Jack Rowley (211).

Hrvatski reprezentativac Nikica Jelavić bio je među najboljim gostujućim pojedincima postigavši peti i šesti premierligaški gol za Everton u svojem devetom nastupu u elitnom engleskom nogometnom razredu.

Utakmicu mnogo bolje otvara Everton glatkom pas-igrom. Rooney je u prvih desetak minuta bio potpuno neprimjetan. Jelavić već u petoj minuti tjera De Geu na prvu intervenciju, a s druge uzvraća Nani, najopasniji igrač domaćih u početnoj dionici susreta.

United je počeo lagano preuzimati konce igre u svoje ruke, no dočekao ga je u 31. minuti hladan tuš. Lice Alexa Fergusona poprimilo je izraz nervoze kad je Jelavić iz gotovo mrtvog kuta glavom prebacio domaćeg vratara i spremio loptu lijepom parabolom u suprotni kut nakon što mu je Hibbert asistirao s desnog krila.

Scholes je gotovo odmah izjednačio kad mu je stigla lopta iz kornera. Howard je to jedva spasio nakon dva odbijanja na putu kroz Evertonovu obranu. U njegovoj namjeri uspješniji je bio bivši napadač Tofeesa. Nani u 41. sjajno centrira s lijeve strane, a Rooney ulijeće i u naletu glavom poravnava rezultat.

Nakon kraćeg zatišja u drugom poluvremenu, Manchester United brzo je upotpunio preokret. Dok je Pienaar ležao ozlijeđen sa strane u 57. minuti, Welbeck fantastičnim udarcem u rašlje s ruba šesnaesterca dovodi United u vodstvo.

Tri minute poslije već je bilo 3:1. Nakon sjajnog niza atraktivnih dodavanja, Welbeck pronalazi Nanija u šesnaestercu, a Portugalac fino prebacuje Howarda. Umalo je Everton doživio potop u manje od pet minuta kad je Welbeckov pokušaj skrenut u korner.

Nervoza je opet zavladala na Old Traffordu kad je Fellaini smanjio na 3:2 u 66. minuti. Hibbert je odvukao Evru na desno krilo i ovaj put pronašao Fellainija između pet Unitedovih igrača koji su svi bili predaleko. Belgijac je dočekao loptu na volej i vratio nadu Evertonu.

Pienaar iskušava zatim udarac koji De Gea hvata na bližoj stativi, no Everton je ubrzo dobio novi udarac. Odličnih 15 minuta zaključuje Rooney drugim svojim nedjeljnim golom. Crveni vragovi brzo su izmijenili nekoliko dodavanja, sjajni Welbeck odvlači pozornost obrani i s desne strane upošljava Rooneyja koji je pratio akciju. Napadač fino zakucava loptu za 4:2.

Ritam susreta je značajno pao poslije tog pogotka i činilo se da United lagano plovi prema novoj pobjedi. Međutim, Everton nije rekao zadnju. Danas jako loša Unitedova obrana u 83. minuti ne uspijeva raščistiti situaciju nakon ubacivanja prema Fellainiju, a Jelavić koristi neodlučnost domaćih braniča, natrčava i snažno zabija pored ukopanog španjolskog vratara.

Ni to nije bilo dovoljno upozorenje Unitedu koji doživljava novi šok samo dvije minute kasnije. Neville pronalazi Fellainija, a ovaj fantastičnim dodavanjem Pienaara koji postavlja 4:4.

Ferguson je brzo regirao uvođenjem Jonesa i Hernandeza i ubrzo je počela opsada Evertonova gola. Međutim, aktualni prvak nailazio je stalno na dobro organizirani obrambeni blok koji je uspio spasiti bod.

• Obrisan korisnik23.04.2012. u 18:24
    Bravo za jelavića. na euru moraju igrati on, perišić i mandžukić, a onog kranjčara i šimunića treba stavit da griju klupu. ja bi i iličeviću dao priliku. standardno igra u HSV-u. a to bi čini mi se više odgovaralo i Jelaviću da oko sebe ima brze i prodorne igrače koji mu mogu i ubacit, ali i koje... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.04.2012. u 14:48
    Remi, pravedan jer se igralo podjednako nekako, smanjenim tempom mi se činilo zbog blagog umora igrača. Ali primiti 4 gola kod kuće, malo previše. A 30.4. na City of Manchester Stadiumu se nogometno potući i pokušati doći do tri boda. I obrana mora biti na razini zadatka jer ovo kako su jučer... [više na forumu]
  • sensitive bastard23.04.2012. u 13:16
    napokon razuman komentar. po meni biti će im teža utakmica sa newcastleom nego sa unitedom. ako i city pobijedi uniteda, teško da će preći i preko svraka koje su trenutno su u najboljoj formi i koje su izgubile samo dvije domaće utakmice i to zadnja je bila 21.12.2011. nakon toga u premiershipu su... [više na forumu]
    sensitive bastard
  • Obrisan korisnik23.04.2012. u 12:31
    Malo se previše udara po Hajduku u Jelavićevom primjeru. Dugo su ga čekali, dobijao je i dosta prilike ali su ga ozljede uništavale. Sijećam se kad je došao Ćiro za trenera, prvo što je rekao da će igru zasnivati na ''Letećoj tvrđavi'' Jelaviću.. Uglavnom čudi me da ga Ferguson nije doveo, bio bi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik22.04.2012. u 23:11