Kalmar uvjerljivom igrom izbacio Cliftonville i izborio Osijek

Josip Piršljin • četvrtak, 12.07.2012.

Nakon što su pobjedom od 3:1 potvrdili prolaz u 2. pretkolo Europske lige, nogometaši Osijeka saznali su protiv koga će tamo igrati. Suprotstavit će im se švedski Kalmar koji je visokom pobjedom nadoknadio minimalan poraz od sjevernoirskog Cliftonvillea u prvom susretu.

Osječani će u nove europske izazove morati otputovati u Švedsku. Kalmar je u uzvratnom dvoboju 1. pretkola Europske lige prikazao puno bolju igru nego što je bila u Sjevernoj Irskoj kada ih je Cliftonville porazio s 1:0. Šveđani su sve uspjeli riješiti već u prvom poluvremenu, a krajnji rezultat glasio je 4:0.

Mrežu vratara Browna Kalmar je uspio zatresti već u desetoj minuti preko Israelssona, a samo šest minuta kasnije na semaforu Guldfageln Arene stajao je rezultat 2:0. Prednost domaćih povećao je srpski nogometaš Nenad Đorđević.

Sjevernoirska obrana nije bila čvrsta kao u prvom dvoboju ovih momčadi, te je do kraja prvog poluvremena uspjela primiti još jedan gol. U 38. minuti Browna je prevario i Nigerijac Dauda, a posljednji pogodak pao je u sudačkoj nadoknadi. Kalmar je dobio jedanaesterac, a odlučio ga je izvesti vratar Berisha koji je bio uspješan. U sastavu Kalmara od prve su minute igrala samo petorica Šveđana.

Malteški Hibernians i Sarajevo ponovno su odigrali utakmicu punu pogodaka. Nakon što je bosanskohercegovački sastav u prvom susretu slavio s 5:2, tu je prednost uspio očuvati u uzvratu. Dvoboj je okončan rezultatom 4:4, a čak sedam golova palo je u prvom poluvremenu.

Sarajevo je pogocima Hadžića i Suljića steklo vodstvo od 3:1, ali Hibernians se nije predavao te je u 40. minuti preko Farrugije izjednačio, a do isteka 45. minute još i poveo. Nastavak susreta ipak nije obilovao pogocima, gledatelji su vidjeli samo jedan u posljednjoj minuti kad je konačnih 4:4 postavio Šunjevarić.

Poljski Lech uspješno je apsolvirao kazahstanski Zhetysu. Nakon pobjede od 1:0, na gostovanju su Poljaci odigrali 1:1 što im je bilo dovoljno za prolaz. Za Zhetysu je svih 90 minuta odigrao hrvatski nogometaš Edin Junuzović. Druga dva kazahstanska kluba su ipak bila uspješnija. Aktobe je nadigrao gruzijski Torpedo, dok je Ordabasy izbacio srpsku Jagodinu.

Čelik iz Nikšića prošao je banjalučki Borac zbog više pogotka u gostima. U Bosni i Hercegovini je bilo 2:2, dok je u Crnoj Gori susret završio 1:1 čime je Čelik ostvario jedan od većih uspjeha u povijesti nakon osvajanja Crnogorskog kupa i Druge lige u kojoj se natjecao u prošloj sezoni.

Ljubljanska Olimpija se oporavila nakon poraza od Maribora u Superkupu, te ponovno s 3:0 svladala luksemburški Jeunesse i na taj način izborila 2. pretkolo protiv norveškog Tromsa. Rosenborg nije imao previše problema protiv sjevernoirskog Crusadersa, kao ni Twente protiv UE Santa Colome.

Stopama Olimpije krenula je i Mura 05 koja je u Lendavi s 2:0 pobijedila azerbajdžanski Baku. No, treći slovenski klub u Europskoj ligi, Celje, napušta to natjecanje nakon dva minimalna poraza od moldavske Dacije.

• Obrisan korisnik13.07.2012. u 12:38
    Ispadanje Stabaeka i nije iznenađenje jer im se nedavno ubio igrač, u financijskim problemima je klub i zadnji su u prvenstvu koje traje već oko 14 kola. A Metalurgova domaća utakmica mi je sumnjiva. Bilo je 0:0 makar su bili ogromni favoriti za pobjedu kod kuće. Za Jagodinu se slažem. I blago... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.07.2012. u 09:59
    Puno zanimljivih utakmica. Od klubova iz regije, najveći podbačaj je ispadanje srpske Jagodine od debitanata. Makedonci su bili dosta slabi. Slovenci i Crnogorci dobri. Najveći skalp je ispadanje norveškog Stabaeka