1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 18.08.2012, 19:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1200
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb); Siniša Premužaj (Varaždin), Igor Krmar (Zagreb)
Osijek
Osijek
Antonio Perošević 10' (11m)
1:1 Rijeka
Goran Mujanović 67'
Rijeka

Više od sat vremena s igračem više Rijeci nije bilo dovoljno za pobjedu u Gradskom vrtu

Damir Žbulj • subota, 18.08.2012.

Nakon velike borbe, Osijek i Rijeka su u petom kolu MAXtv Prve lige odigrali dvoboj bez pobjednika. Domaćin je poveo već u desetoj minuti, pogotkom Peroševića iz kaznenog udarca, no, isključenje Vrgoča u 24. minuti u potpunosti je okrenulo tijek susreta. Rijeka je do kraja dvoboja napadala, ali je uspjela stići samo do izjednačenja, golom Mujanovića u nastavku dvoboja...

Nogometaši Osijeka u Gradskome vrtu dočekali su Rijeku, u odličnom raspoloženju, nakon što su i više nego odlično otvorili novu prvoligašku sezonu. Iz uvodna četiri dvoboja osvojili su osam bodova, nisu još bili doživjeli poraz, ali što je još fascinantnije, u prva četiri dvoboja osječka obrana na čelu s vratarom Vargićem nije primila niti samo jedan jedini pogodak.

Rijeka je u Slavoniju stigla pod pritiskom dobrog rezultata, jer velika ulaganja u igrački kadar nisu baš opravdana rezultatima na travnjaku. Očekivanja su velika, vrijeme odmiče, a trener Scoria nije još posložio svoju ekipu na pravi način.

Na teren je u potrazi za bodovima poslao Lisjaka na vratima, a zaigrali su još i Miloš, Neretljak, Knežević, Čaval - Kreilach - Čulina, Brezovec, Weitzer, Mutombo dok se u vrhu napada našao Benko. Domaći trener Mršić i dalje nije mogao računati na najboljeg prošlosezonskog igrača, ozlijeđenog Šoršu, ali mu je dodatne probleme stvarao i izostanak Miličevića i Pušića. Neprikosnovenom Vargiću na golu priključili su se kapetan Smoje te Vrgoč, bekovske pozicije pripale su Ibriksu i Aleksiću, u vezi su bili Kurtović, Lešković, Kvržić i Jugović dok su za napad bili zaduženi Zulim i Perošević.

Susret je opasnim udarcem otvorio Jugović već u prvoj minuti, ali prvu pravu veliku priliku imali su gosti, koji nisu uspjeli realizirati izglednu kontru četiri na dva, u kojoj se najslabije snašao Benko.

Bijelo-plavi su stigli do vodstva i slavlja nakon samo deset minuta igre. Rukom je u kaznenom prostoru igrao Čaval, sudac Strahonja procijenio je kako e to prekršaj za kazneni udarac, a siguran realizator bio je mladi Perošević, koji je digao na noge više od dvije tisuće domaćih navijača.

Imali su gosti u narednim minutama priliku za izjednačenje preko Čuline, ali prekretnica dvoboja dogodila se u 24. minuti. Vrgoč je na nekih 40-ak metara od vlastita gola startao na Brezovca, a njegov prekršaj u pokušaju zaustavljanje riječkog protunapada Strahonja je okarakterizirao izravnim crvenim kartonom za Osijek. Mršić je tad morao intervenirati u sastav, povući strijelca Peroševića na klupu, dok je u igru uveo Novakovića.

Rijeka je do odmora pokušala iskoristiti brojčanu prednost, pokušali su i Weitzer iz daljine, ali i Neretljak, koji je imao i najbolju priliku, međutim, rezultat je ostao nepromijenjen, kako se i otišlo na odmor.

Na samom početku nastavka Scoria radi ključnu izmjenu, uvodi Mujanovića, kao novu napadačku opciju, što se kasnije pokazalo kao pun pogodak.

Većinom su riječki pokušaji bili oni iz daljine, prijetili su i Mutombo i Weitzer, međutim Vargić je bio na razini zadatka. No, u 67. minuti bio je nemoćan.

Osijek je 427. minuta bio bez primljenog pogotka u ovoj sezoni, a čast da prvi smjesti loptu u osječku mrežu pripala je upravo Mujanoviću, koji ej fantastičnim udarcem iz daljine, uz pomoć vratnice, svladao odličnog Vargića.

Osijek se pokazao kao odličan protivnik, bez obzira na desetoricu na travnjaku, Rijeka do kraja dvoboja nije stigla do pobjedonosnog pogotka pa domaćin može biti zadovoljniji konačnim ishodom. Riječani će se možda žaliti na igranje rukom kapetana Smoje na rubu kaznenog prostora u 70. minuti, koje je ostalo bez sankcije, dok su Bijelo-plavi mogli i do pobjede, ali je u sučevoj nadoknadi udarac s ruba kaznenog prostora Kvržića vrhunski zaustavio vratar Lisjak.

U šestom kolu Rijeka će nove bodove pokušati osvojiti U Zaprešiću kod Intera, dok će Osijek u dobrom raspoloženju na Poljud u goste Hajduku.