Damir Žbulj • subota, 01.09.2012.

Subotnji popodnevni raspored drugog kola njemačke nogometne Bundeslige donio je nekoliko zanimljivih dvoboja, pogotovo onaj u kojemu je aktualni prvak gostovao kod Nürnberga. Hrvatski reprezentativac Ivan Perišić na terenu je proveo 63 minute i sudjelovao u akciji za pogodak. Milan Badelj je za svoj novi klub HSV debitirao odmah u početnom sastavu, u derbiju protiv Werdera i odigrao prvih 45 minuta dvoboja, dok je Ivo Iličević odigrao 70. minuta susreta. Eintracht je u gostima razbio Hoffenheim, a Schalke i Bayer stigli su do rutinskih domaćih pobjeda...

Nakon što je u prvom kolu u završnici utakmice stigla do pobjede nad Werderom, dortmundska Borussia nadala se kako ju na gostovanju kod Nürnberga očekuje nešto lakši posao. No, nije bilo niti približno tako. Jürgen Klopp ponovno je ostavio Götzea na klupi, u početnom sastavu zaigrao je Reus, ali i hrvatski reprezentativac Ivan Perišić.

Iako su gosti bili bolji sastav u početnih pola sata, Nürnberg nije bio u potpunosti nadigran. Dapače, igrali su hrabro i kombinatorno, pokušavajući što češće prijetiti vratima Borussije. Perišić je u otvaranju utakmice, umjesto u okvir gola pogodio u glavu domaćeg braniča, pokušavao je i Reus iz daljine, ali nije bilo konkretne opasnosti pred golom domaćih.

Nakon pola sata igre lopta je završila u mreži, ali onoj dortmundskoj. Korner je izveo Kiyotake, a glavom je spretan bio Pekhart, koji je iskoristio novu lošu reakciju vratara Weidenfellera. Naime, vratar Borussije pogriješio je i kod pogotka u prvom kolu protiv Werdera, a nije se proslavio niti na gostovanju kod Nürnberga.

Gosti su priliku za povratak u utakmicu imali u 39. minuti, kada je bolje u kaznenom prostoru mogao reagirati Lewandowski, no, samo minutu kasnije ipak stižu do izjednačenja. Ubačaj Schmelzera u kazneni prostor, nakon gužve, dobro koristi Perišić, no njegov udarac samo odsjeda na gredi. Ipak, na odbijenu loptu natrčava Blaszczykowski, koji ju posprema u nebranjenu mrežu, za poravnanje na 1:1, rezultat koji je bio i na odmoru.

U nastavku susreta Nürnberg je i dalje solidno čuvao svoja vrata, a promjene koje je Klopp napravio nisu se ovaj put isplatile. Perišića je zamijenio Götze u 63. minuti susreta, Reus je mjesto na travnjaku prepustio Schieberu u 72. minuti, no, pogodak za pobjedu aktualni prvaci nisu postigli. Upravo je bivši igrač Stuttgarta Schieber pred kraj utakmice odlično pucao iz daljine, a u 63. minuti pokušaj glavom Schmelzera na gol liniji zaustavio je Pinola.

Mogao je i Nürnberg do šokantnog pogotka u završnici, četiri minute prije kraja, ali je Weidenfeller ipak uspio nekako, uz pomoć vratnice, zaustaviti pokušaj ubačaja Slovaka Maka. Završilo je 1:1, a konačnim rezultatom, kao niti igrom u otvaranju sezone u Dortmundu ne mogu biti previše zadovoljni.

Odmah po dolasku u Hamburg, bivši kapetan Dinama nije imao puno vremena za prilagodbu, a trener Fink ga je od prve minute 'gurnuo u vatru' na gostovanju u Bremenu kod Werdera, u velikom sjevernjačkom derbiju njemačkog nogometa.

Werder je tijekom čitave utakmice bio bolja momčad, već je u četvrtoj minuti mogao do vodstva, no pokušaj Petersena glavom, od vratnice je završio s vanjske strane gol linije. Kontinuirani su bili napadi domaćih, u 17. minuti mogao je do pogotka i Prödl, a inicijativa Werdera zadržala se do kraja poluvremena.

Četiri minute prije odlaska na odmor Werder je imao i najveću priliku dotadašnjem dijelu utakmice, Bruma je u kaznenom prostoru srušio Eliju, izvođenja penala primo se Hunt, no vratar Adler zaustavio je njegov slab udarac.

U nastavku susreta Badelj je ostao u svlačionici, ušao je Tesche, ali nije to donijelo neke promjene na travnjaku. Čak je u 53. minuti Werder stigao do zaslužene prednosti. Aogo je u 16-ercu napravio prekršaj nad Petersenom, za suca nije bilo dvojbe, a novi kazneni udarac ponovno je izveo Hunt, koji je ovoga puta bio precizan, za 1:0 domaćina.

Nakon zaostatka gosti su se probudili, živnuli, proigrali, no, pogodak koji su primili u 67. minuti dvoboja u potpunosti je riješio utakmicu. Hunt je asistirao, a strijelac je bio Petersen, koji je ovog ljeta stigao iz Bayerna na posudbu u Werder. Mogao je do kraja dvoboja rezultat biti i uvjerljiviji, no i s konačnih 2:0, nakon dobre partije na travnjaku, domaćin može biti i više nego zadovoljan. Iličević je odigrao do 73. minute, ali baš kao niti Badelj, nije ostavio neki poseban trag u igri hamburškog sastava.

Bayer je na svom terenu ugostio Freiburg, u kojemu se u sastavu nije našao Ivan Santini, a 76 minuta na terenu je proveo bivši igrač Zagreba Mensur Mujdža. Ofenzivna i izuzetno kombinatorna igra domaćina ubrzo se isplatila i do vodstva su stigli nakon osam minuta igre. Bender je ubacio, Kiessling pucao, a na odbijenu loptu natrčao je Castro, koji je glavom matirao gostujućeg vratara.

Iako su i ranije mogli do veće prednosti, na 2:0 je nakon deset minuta igre u nastavku povisio Wollscheid, koji je odlično iskoristio ubačaj iz kuta Castra.

Bayer se tako iskupio za poraz od Eintrachta u otvaranju sezone i najavio kako se i dalje boriti za visoke pozicije u Bundesligi.

Hoffenheim je katastrofalno otvorio sezonu, ispadanjem iz DFB Kupa i porazom u prvom kolu kod Borussije u Mönchengladbachu, a u istom tonu nastavio je i na domaćem terenu protiv Eintrachta.

Povratnik u Bundesligu u prvom kolu nadigrao je Bayer, a u drugom kolu Eintracht je potvrdio kako se spremio za najviši rang njemačkog nogometa. Domaćin je u otvaranju utakmice stvarao prilike, a gosti su stigli do vodstva. Udarac Meiera odbio se od obrane Hoffenheima i spretno završio u mreži, za vodstvo frankfurtskog sastava šest minuta prije odmora. No, gosti su na predah otišli s 0:2, nakon što je Schwegler fantastičnim udarcem iz daljine svladao Wiesea

Konačna odluka o pobjedniku pala je 20 minuta prije kraja kada je Salihović zaradio drugu javnu opomenu i isključenje, čime je Hoffenheim u potpunosti izgubio kompas na terenu. Samo tri minute kasnije istu stvar je napravio i Schröck pa je gostima preostalo da rutinski, s dvojicom igrača više u polju, privedu utakmicu kraju.

Meier je sedam minuta prije kraja uspješno realizirao kazneni udarac, dok je u samoj završnici Lanig glavom postavio na konačnih 0:4.

Schalke je na svom terenu dočekao Augsburg, koji nije imao niti trunke šanse za pozitivan rezultat u Gelsenkirchenu. Gostujuća obrana popustila je u 33. minuti susreta, kada je ubačaj Farfana iz kornera Papadopoulos glavom pospremio u mrežu.

Odmah početkom nastavka, nakon samo jedne minute igre, bilo je 2:0. Neustädter je osvojio loptu, Farfan je pronašao Jonesa, koji uz pomoć vratnice loptu smješta u mrežu.

treći pogodak postigao je, a tko drugi nego, Nizozemac Huntelaar, koji je glavom matirao gostujućeg vratara, a nakon akcije Holtbyja i sveprisutnog Farfana.

U igru su do kraja kod domaćih ušli i novopridošli Afellay i Barnetta, a za goste je jedino vrijedno spomena bio počasni pogodak, kojeg je desetak minuta prije isteka regularnog vremena postigao Oehrl.