Italija osvojila bod u Sofiji, Njemačka "tricom" protiv Farskih Otoka

Vedran Babić • petak, 07.09.2012.

Dvije nogometne velesile, reprezentacije Italije i Njemačke, započele su svoje puteve prema Svjetskom prvenstvu u Brazilu različitim uspjesima. Italija se s gostovanja u Bugarskoj vraća s jednim bodom, dok je Njemačka na svom terenu porazila Farske Otoke sa "samo" 3:0. Republika Irska je u smiraj utakmice postigla dva pogotka i preokrenula rezultat protiv Kazahstana, dok su Armenci slavili na Malti...

Skupina B

Bugarska - Italija 2:2
Manolev 30', Milanov 66'; Osvaldo 36', 40'

Aktualni viceprvaci Europe remijem su otvorili svoj kvalifikacijski ciklus za Mundijal u Brazilu za dvije godine. Iako su bili favoriti u Sofiji, protiv domaćina Bugarske morali su se zadovoljiti samo bodom.

Domaćin je poveo prekrasnim pogotkom Manoleva s 30 metara udaljenosti. Buffon je bio nemoćan. No, već do kraja prvog dijela Italija je okrenula susret naglavačke. Osvaldo je zabio oba pogotka.

Talijani su tako šokirali Bugare, koji nakon tog vodećeg pogotka Manoleva zasigurno nisu očekivali da će na odmor otići u zaostatku. Međutim, uspjeli su se oporaviti i ipak osvojiti bod. Za to je zaslužan Milanov nakon ubačaja Micanskija.

U sljedećem kolu Italija dočekuje Maltu, a Bugarska Armeniju.

Malta - Armenija 0:1
Sarkisov 70'

Poslije dvije odigrane utakmice u skupini B vodeća reprezentacija je Armenija. U dvoboju s malo šansi Armenci su slavili na Malti 1:0, a strijelac jedinog pogotka bio je džoker s klupe, Sarkisov, koji je zabio u 70. minuti, šest minuta nakon što je ušao u igru.

Skupina C

Njemačka - Farski Otoci 3:0
Götze 28', Özil 54', 71'

Nijemci su uspješno odradili lakši "trening" protiv Farskih Otoka. Kao što se očekivalo, dominirali su od prve do posljednje minute, međutim preciznost im nije bila na visokom nivou pa su samo tri njihova udarca pronašla put do gostujuće mreže.

Mario Götze zabio je u prvom dijelu, a Mesut Özil dvaput u drugom. Pobjeda Njemačke bila bi i uvjerljivija da na vratima gostiju nije bilo raspoloženog Gunnara Nielsena, koji se istaknuo s nekoliko obrana.

Njemački izbornik Joachim Löw ozbiljno je shvatio ovaj susret te je na teren poslao jaki sastav. Krenuo je s vratarom Neuerom i obranom u kojoj su bili Badstuber, Hummels, Lahm i Mertesacker.

Vezni red sačinjavali su Özil, Khedira, Götze, Müller i Reus, dok je najistureniji bio Klose. U drugom dijelu umjesto Götzea, Müllera i Klosea ušli su Schürrle, Draxler i Podolski.

U utorak Njemačka gostuje u Austriji, dok Farski Otoci svoju sljedeću utakmicu igraju u listopadu kod kuće protiv Švedske.

Kazahstan - Republika Irska 1:2
Nurdauletov 37'; Keane 89' (11m), Doyle 90'

Reprezentacija Kazahstana bila je nadomak velike, povijesne pobjede nad Republikom Irskom, a onda je u dvije minute ostala bez ičega. Praznih ruku.

Nakon početne dominacije gostiju, Kazahstan je u 37. minuti poveo. Schmidtgal je izveo slobodan udarac, Irci loše reagirali u obrani, a Nurdauletov glavom matirao gostujućeg vratara Westwooda.

Izabranici Giovannija Trapattonija bili su potpuno indisponirani tijekom drugog poluvremena i teško su stvarali prilike. Čak je Kazahstan u 78. minuti mogao udvostručiti svoju prednost, ali je Westwood odličnom reakcijom obranio udarac Džolčijeva.

I onda, neočekivani preokret u samoj završnici utakmice. Ključni čovjek bio je Kevin Doyle, igrač koji je u igru ušao u 58. minuti. Poslije njegova ubačaja Rožkov je za dres povukao Robbieja Keanea u izglednoj situaciji za pogodak. Irski kapetan uspješno je izveo najstrožu kaznu i izjednačio na 1:1.

Samo nekoliko sekunda kasnije Irska je i povela. Strijelac vrijednog pogotka bio je Doyle, koji je lijevom nogom zakucao loptu u mrežu nakon što je Whelan ubacio, a Ward glavom prenio loptu do Doylea.