Ante Dubravac • utorak, 11.09.2012.

S po dvije utakmice u skupinama B i C nastavljene su kvalifikacije za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se 2014. godine održati u Brazilu. Iznenađenja nije bilo iako su se favoriti dosta mučili.

Skupina B

Nakon što su u prvom kolu u Sofiji odigrali vrlo dobru utakmicu te protiv favorizirane Italije došli do jednog boda rezultatom 2:2 nogometaši Bugarske su u dvoboju s Armenijom tražili potvrdu dobre forme.

Od samoga početka domaćini su krenuli napadački s ciljem da što prije slome otpor Armenije, ali su na pogodak morali čekati sve do same završnice prvoga poluvremena. U 43. minuti nakon asistencije Ivelina Popova za 1:0 zabija Stanislav Manolev.

Iako se u nastavku očekivao još koji pogodak domaćina susret je krenuo u pomalo grube vode pa je sudac Stephan Struder iz Švicarske bio prisiljen pokazati čak devet žutih kartona od čega je Svetoslav Džakov dobio dva pa je prije vremena morao napustiti igru. Osim toga izravne crvene kartone zaradili su Marcos Pizzelli i Gevorg Gazarjan.

U idućem kolu Bugari igraju i treću utakmicu u nizu na domaćem terenu, a protivnik će im biti Danska dok će Armenija dočekati Italiju.

Puno više muke nego se očekivalo imali su Talijani u Modeni protiv slabašne Malte. Cesare Prandelli je od prve minute u napadu pružio priliku Pablu Osvaldu i Mattiji Destru i to se pokazalo kao odličan potez jer je upravo Destro u petoj minuti iskoristio Marchisiovu asistenciju i zabio za 1:0.

Nakon odličnog ulaska u susret i ranog vodstva vjerojatno nitko od gledatelja na stadionu Alberto Braglia nije računao da će do idućeg pogotka morati čekati skoro do posljednjeg sučevog zvižduka. Naime tek u 91. minuti Federico Peluso koristi Pirlovu asistenciju te popravlja ukupan dojam koji je ostavila Italija.

Skupina C

Svoj put prema Brazilu započela je i Švedska koja je u prvom susretu dočekala Kazahstan te pobjedom 2:0 osvojila očekivane bodove.

Kada se već lagano nervoza počela uvlačiti među domaće navijače u završnici prvih 45 minuta domaćini su poveli. Mikael Lustig je pronašao Rasmusa Elma koji je precizan za vodstvo s kojim se otišlo i na odmor.

Unatoč nekoliko dobrih prilika novi napadač Paris Saint-Germaina Zlatan Ibrahimović nije imao svoj dan pa su se za drugi pogodak morali potruditi ostali njegovi suigrači. Kada se već nije mogao upisati u strijelce Ibrahimović je u sudačkoj nadoknadi pronašao Marcusa Berga koji je postavio konačnih 2:0.

Nakon sigurnih 3:0 u prvom kolu protiv Farskih otoka izabranici Joachima Löwa gostovali su kod Austrije te su došli do nova tri boda.

U 44. minuti za 1:0 pogađa Marco Reus da bi već u 52. minuti vodstvo udvostručio veznjak Real Madrida Mesut Özil i tada se činilo da gosti imaju sve pod kontrolom te da će mirno susret privest kraju.

Međutim nakon samo pet minuta igre Austrija se vraća u život. Marko Arnautović je asistirao Zlatku Junuzoviću koji smanjuje na 2:1. Iako su domaćini pokušavali doći do izjednačenja Njemačka je odolijevala svim napadima te je zasluženo došla do svog šestog boda.

U idućem kolu Njemačka gostuje kod Irske dok će Austrija svoje bodove tražiti kod Kazahstana.