PSG uvjerljivo apsolvirao prvu prepreku, dva pogotka Kopljara

Mihaela Bradovski • petak, 14.09.2012.

Momčadi Billerea i Montpelliera u četvrtak su otvorile novo rukometno prvenstvo u Francuskoj, a prvo kolo nastavljeno je dan kasnije utakmicama između PSG-a i Cessona, odnosno Toulousea i Aixa. I dok su Parižani očekivano slavili, u konačnici s visokih 11 razlike, za iznenađenje se pobrinuo prošlosezonski član D2 Aix ostvarivši remi u gostima...

Paris Saint Germain Handball - Cesson Rennes HB 34:23 (15:12)

Rukometaši PSG-a i Cessona sastali su se već ovoga ljeta, neposredno prije početka prvenstva u generalci na turniru u organizaciji današnjeg gosta. Do finala su došli pobjedama protiv Tremblaya i Selestata, a u završnom dvoboju, punom neizvjesnosti, pobjedu je odnio PSG. Parižani su zaostajali dobrim dijelom susreta, na poluvremenu je bio 18:13, deset minuta do kraja 29:25, međutim završni nalet Cesson nije uspio izdržati i PSG je slavio pogotkom Mikkela Hansena 30:29.

Prvo kolo ponudilo je ipak drugačiji scenarij, izuzev uvodnog dijela u kojem su i jedna i druga momčad po nekoliko puta imale minimalnu prednost. Taj je period trajao sve do 17. minute kada se u strijelce po drugi put upisao Luc Abalo. Bilo je to za 10:8, a isti se rezultat zadržao naredne tri minute koje su s nekoliko obrana obilježili vratari i jednog i drugog sastava. Zanimljivo, iako su se prvi puta odvojili na +2 Parižani su minutu odmora zatražili odmah nakon odlaska na spomenutu razliku.

Ovaj potez Philippea Gardenta i njegovih pomoćnika pokazao se dobrom odlukom jer po povratku na parket stižu nova dva pogotka; prvo je pogodio Honrubia, a zatim ponovno Abalo. Jedino isključenje u prvih pola sata zaradio je Dinart sedam minuta prije odlaska na predah, no momčad Cessona igrača više nije uspjela iskoristiti za smanjenje zaostatka. Ponovno su u tim minutama glavni na terenu bili vratari Yann Genty i posebno domaći Patrice Annonay. Na kraju prvoga dijela Cesson se držao na zadovoljavajućih -3.

No od samog početka nastavka klub iz metropole zaigrao je onako kako su njegovi navijači to i priželjkivali i do 39. minute, u kojoj je David Christmann zatražio time-out, rezultat povisili na 21:15. Baš kao i u prvome dijelu u slučaju PSG-a i Cesson je nakon te minute odmora uspio nanizati dva pogotka nakon čega je, nakratko, uslijedila igra pogodak za pogodak. I u tom dijelu drugog poluvremena napad Gardentove momčadi predvodila su krila Francuske Abalo i Honrubia.

Konačan udarac gostujućim ambicijama zadao je u 50. minuti strijelac za tada već uvjerljivih 28:19 Didier Dinart. Obrambeni specijalist francuske reprezentacije precizan je bio s linije sedam metara. U samoj završnici PSG je na +10, a zatim u idućoj, 60. minuti i na 33:22 doveo Marko Kopljar koji se zaustavio na ta dva pogotka, dodavši mu jedan promašaj i jednu izgubljenu loptu.

Abalo je s osam pogodaka predvodio listu strijelaca svoje momčadi, ali i onu ukupnu, Honrubia je iza leđa Cessenovih vratara pogodio šest puta, a jedan manje zgoditak postigao je Hansen. Benoit Dore, strijelac ukupno sedam zgoditaka nije mogao sam protiv jednog od glavnih favorita za osvajanje naslova.

Fenix Toulouse Handball - Aix en Provence 34:34 (16:15)

Za razliku od Billerea koji je u svojoj premijeri u ovom društvu prvoligaša teško nastradao u dvoboju s Montpellierom, drugi novak u ovom elitnom razredu pobrinuo se za prvo iznenađenje u netom započetoj sezoni. Na gostovanju kod Toulousea koji predvodio kapetan Francuske Jerome Fernandez stigli su do boda.

Domaći je sastav bio uskraćen za pomoć Xaviera Moreaua, Rocka Feliha i Mihe Žvižeja čiji su ugovori još uvijek "na ledu", a u tjednu uoči početka sezone ozlijedili su se i vratar Daouda Karaboué te Damien Kabengele. Unatoč problemima domaći je sastav prvo poluvrijeme dobio rezultatom 16:15. U prvom dijelu Toulouse je imao prednost, dobro je otvorio utakmicu, međutim sredinom prvog poluvreman Aix je uhvatio rezultatski priključak.

Najbolje minute novi su članovi LNH odradili na samom startu drugog dijela kada su ušli u 3-0 seriju i prešli u vodstvo. Tek se u 42. minuti Toulouse uspijeva primaknuti na pogodak zaostatka, no vrlo brzo semafor ponovno pokazuje nezgodnih 23:26. Sve do posljednjih pet minuta Aix je imao kontrolu nad utakmicom, osam minuta prije kraja bio je pred vratima pobjede kada je vodio 31:26, ali Toulouse nije odustajao. Yannick Cham digao je dvoranu na noge pogotkom za 32:32 u 57. minuti, a čast je spasio upravo kapetan Fernandez pogotkom sa sedam metara u posljednjoj sekundi.

Fernandez je očekivano najviše pokušavao i u konačnici je iz 11 pokušaja pogodio šest puta, a isto toliko golova postigli su i Ayed, Calvel i Cham. Wesley Pardin skupio je velikih 17 obrana, no sve se to pokazalo nedovoljnim za prvu pobjedu sezone. Ipak, s obzirom na razvoj događaja, gostujuća je momčad ta koja ima više razloga za žaljenje.

"Nikada nije ugodno remizirati tako da ste vi ti koji primate posljednji gol na susretu. No pri početka dvoboja pristali bismo na ovaj bod i tako i sada moramo razmišljati. Zadovoljava me reakcija momčadi nakon nimalo kvalitetnog starta. Kada se sve zbroji i oduzme, mi imamo manje mogućnosti za rotaciju od protivnika i to je uzrok minutama kao što su bile ove završne", kratko je po završetku susreta obrazložio Jérémy Roussel.