Igor Šestak • subota, 29.09.2012.

Mario Mandžukić ne prestaje tresti bundesligaške mreže. Bayern je u šestom kolu gostovao kod Werdera i slavio s 2:0, a hrvatskom reprezentativcu je bilo dovoljno pola sata igre u drugom poluvremenu da postigne svoj šesti pogodak u prvenstvu. Do pobjede je stigao i HSV za koji su od prve minute zaigrali Iličević i Badelj, a u Hamburgu je stradao Hannover. Sidney Sam je donio bodove Bayeru protiv Greuther Fürtha, Stuttgart je pobjegao iz opasne zone pobjedom kod Nürnberga, a utakmica između Hoffenheima i Augsburga je završila bez golova. Taj je dvoboj ubilježila velika podrška igrača i navijača teško ozlijeđenom Borisu Vukčeviću.

S pet pobjeda u isto toliko utakmica Bayern je stigao na gostovanje u Bremen. Pred Bayernom je već u utorak gostovanje kod BATE Borisova pa Jupp Heynckes Zbog napornog rasporeda i velikog broja kvalitetnih igrača koje ima na raspolaganju, često rotira svoje igrače. U Bremenu su priliku od prve minute ponovno dobili Luis Gustavo, Kroos, Müller i bivši napadač Werdera Pizarro, a na klupi su ostali Javi Martinez, Shaqiri i hrvatski napadač Mario Mandžukić. Zbog manjih problema s ozljedom mišića, Arjen Robben nije konkurirao za ovu utakmicu. U napadu Werdera zaigrao je Bayernov igrač na posudbi Nils Petersen.

U prvih 45 minuta nije bilo pogodaka. Očekivano, Bayern je dominirao na terenu, ali napadi bavarske momčadi nisu bili toliko opasni i česti kao u prethodnim utakmicama. Werderova obrana je igrala vrlo dobro, a uspjeli su i domaćini nekoliko puta zaprijetiti Neueru. Unatoč pokušajima Riberyja, Müllera i Pizarra s jedne, te Hunta i Petersena s druge strane, pogodaka do odmora nije bilo.

U 49. minuti Ribery je pogodio stativu, a budući da Bayern nikako nije uspijevao doći do pogotka, u 58. minuti utakmice reagirao je Heynckes. U igru je poslao Shaqirija i Mandžukića umjesto Kroosa i Pizarra. U 65. minuti još je jednom prijetio Ribery, ali je njegov udarac otišao pored vrata.

Pogodak je napokon pao u 81. minuti. Müller je s desne strane poslao povratnu loptu na 20 metara za Luisa Gustava koji je preciznim udarcem pogodio desni kut Mielitzovih vrata. Werder se tada otvorio, pokušao izjednačiti, a Bayern je to spremno dočekao i kaznio drugim pogotkom.

Bavarcima se u 83. minuti otvorila prilika za kontranapad s pet igrača protiv tek trojice domaćih. Ribery je dodao Shaqiriju na desnu stranu, a Švicarac iz prve ubacio za usamljenog Mandžukića, koji također iz prve pogađa mrežu Werdera. Šesti je to prvenstveni pogodak hrvatskog napadača u isto toliko bundesligaških kola te trenutno drži prvo mjesto na ljestvici strijelaca. Ovom pobjedom u posljednjim minutama Bayern je zadržao maksimalan učinak, dok je Werder ostao na sedam osvojenih bodova.

Nakon uvodna tri poraza, HSV je u posljednje dvije utakmice protiv dvije Borussije osvojio četiri boda, a u šestom kolu mu je u goste stigao vrlo dobri Hannover s deset osvojenih bodova u prvih pet utakmica. Svoje mjesto u prvom sastavu domaćina zauzeli su i hrvatski igrači. Milan Badelj je igrao na poziciji zadnjeg veznog u paru s Turčinom Arslanom, a Ivo Iličević je zauzeo mjesto na lijevoj strani veznog reda. Glavi organizator igre HSV-a ponovno je bio Rafael van der Vaart, a jedini napadač Latvijac Rudnevs.

Gosti su zaigrali s dva napadača, Schlaudraffom i Konanom, tražeći svoju četvrtu ovosezonsku pobjedu, no igrala se 20. minuta kada su domaćini došli do vodstva. Vratar Hannovera Zieler loše je ispucao jednu loptu iz svog kaznenog prostora. Igrači HSV-a su ju osvojili u blizini sredine igrališta, ona je došla do Van der Vaarta koji iz prve upošljava Rudnevsa, a Latvijac pogađa kroz noge Zielera za 1:0.

S minimalnim vodstvom HSV-a otišlo se na odmor. Thorsten Fink je u svlačionici ostavio Iličevića koji je već u drugoj minuti utakmice zaradio žuti karton, a trenera očito nije pretjerano dojmila njegova igra u prvih 45 minuta. Nakon pet minuta igre u nastavku mrežu Hannovera je pogodio Korejac Heung-Min Son, ali je njegovo slavlje bilo uzaludno jer su suci taj pogodak opravdano poništili zbog zaleđa.

Hannover je u nastavku imao nekoliko odličnih prilika za poravnanje rezultata. Jednom je Abdellaoue prebacio vrata iz odlične pozicije, drugi njegov pokušaj odlično je obranio Adler, a jednom su obrambeni igrači Hamburga loptu izbili s crte i spriječili siguran pogodak kada je i Adler već bio svladan. HSV je ipak uspio sačuvati svoju mrežu i doći do druge ovosezonske pobjede. Milan Badelj je na terenu ostao svih 90 minuta, a u 63. minuti je zaradio žuti karton.

Nogometašima Hoffenheima u goste je stigao Augsburg. Održavanje te utakmice došlo je u pitanje zbog teške nesreće koju je doživio igrač Hoffenheima Boris Vukčević, ali igrači su odlučili odigrati utakmicu i na terenu pružiti podršku svom suigraču koji trenutno vodi bitku za vlastiti život. Na teren su izašli s majicama na kojima je pisalo: "Ozdravi brzo, Boris, a Vukčević je podršku dobio i s tribina Wirsol Rhein-Neckar Arene putem transparenta podrške kojeg su izvjesili domaći navijači.

Sama utakmica nije bila posebno uzbudljiva. Nedostajalo je pravih akcija, opasnih udaraca, a nedostajalo je i golova. Vratari Casteels i Amsif sačuvali su svoje mreže pa je svakoj momčadi pripao po bod. Valja tek izdvojiti da je Sejad Salihović u igru ušao u 62. minuti, a u 88. zaradio izravni crveni karton zbog oštrog starta na gležanj Wernera. Hoffenheim trenutno ima sedam osvojenih bodova, a Augsburg samo dva te se nalazi na posljednjem mjestu na tablici.

Osmoplasirani Bayer Leverkusen ugostio je 16. Greuther Fürth, a mreže su i na ovoj utakmici u prvom poluvremenu ostale netaknute. Slavlje domaćim navijačima donio je Sidney Sam u 51. minuti. Domaći trener Lewandowski Sama je poslao u igru na poluvremenu, a 24-godišnji veznjak mu se odužio pogotkom nakon samo šest minuta kada je odlično iskoristio asistenciju Schürrlea.

Samo 11 minuta kasnije Sam je svojim drugim pogotkom udvostručio vodstvo Leverkusena, ovaj put na asistenciju Daniela Carvajala. U posljednjih pola sata rezultat se nije mijenjao pa je Bayer stigao do svoje treće pobjede u sezoni. Greuther Fürth je ovim porazom sa 16. pao na 17. poziciju, a za to se pobrinuo Stuttgart.

Vatreno je počela utakmica između Nürnberga i Stuttgarta. Gosti su na ovo gostovanje stigli sa samo dva osvojena boda, a naznaku pozitivnog pomaka dobili su već nakon 24 sekunde utakmice. Strijelac vodećeg pogotka bio je Vedad Ibišević. Nürnberg je mrežu gostiju zatresao samo osam minuta kasnije, ali je pogodak Klosea poništen zbog zaleđa.

Minimalno vodstvo Stuttgarta na semaforu je stajalo do 75. minute, kada se Ibišević prometnuo u asistenta, a Harnik oštrim udarcem s 15 metara od vrata svladao Schäfera. Ovom pobjedom Stuttgart se po bodovnom učinku izjednačio s Wolfsburgom i Freiburgom, koji svoje utakmice šestog kola igraju sutra.

• Obrisan korisnik30.09.2012. u 19:36
    Bayern je strašan,ima kvalitetu,moć,i širinu igračkog kadra,a Mandžukić je postao ubojit kao napadač i kao nogometaš..
  • nido29.09.2012. u 22:04
    Dobro je da smo "crnu macku" Bremen rijesili. Uvijek su nam neugodni.
    nido
  • Obrisan korisnik29.09.2012. u 21:08
    Manđin učinak u dosadašnjem djelu sezone kao iz snova
  • Obrisan korisnik29.09.2012. u 20:56
    Bayern nakopon ima ekipu i pol, ovaku kvalitetu na klupi trenutno ni Barcelona nema, mislim da im jedino mogu parirati Real, Juventus, Man. City i Chelsea.
  • Obrisan korisnik29.09.2012. u 20:54
    Bayern je tnajbolja ekipa na svijetu i stvarno nevidim tko bi mogao zaustaviti Bavarce u pohodu na osvajanje lige prvaka jedino možda ekipe kao chelsea ili juve koje mogu odigrat zatvoreno protiv Bayerna i tu tržiti svoju šansu, dok u otvorenom nadigravanju im teško itko može parirati.....