MAXtv Prva liga, 11. kolo, 06.10.2012, 15:00 h, Osijek, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.700
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Krunoslav Ambrinac, Dario Vrabec (oba Zagreb), Igor Križarić (Čakovec)

Vedran Babić • subota, 06.10.2012.

Subotnji program 11. kola MAXtv Prve lige otvoren je u Gradskom vrtu gdje su Osijek i Split podijelili bodove (2:2). Iako su i gosti u završnici imali svoje prilike za osvajanje tri boda, razočaraniji konačnim ishodom mogu biti domaćini, koji su prosuli vodstvo od 2:0 i još nekoliko odličnih šansi za rješenje utakmice...

Ante Rebić
30'
34
Henri Belle
46'
19
Dražen Jelić
61'
Tonći Bašić

Kad ne zabiješ, primiš. Stara je to nogometna uzrečica, koja je "zablistala" u punom sjaju ove subote na stadionu u Gradskom vrtu.

Naime, Osijek je protiv Splita poveo 2:0 poslije samo 14 minuta igre (Lešković, Miličević) i do kraja prvog dijela propustio realizirati nekoliko izglednih situacija za odlazak na još veću razliku i definitivno razrješenje pitanja pobjednika.

U drugom poluvremenu igrači Stanka Mršića potpuno su se povukli i zasluženo primili dva pogotka (Vitaić, Rebić), u kojima su "prste" imali Splitovi igrači s klupe. U posljednjih 20 minuta obje momčadi mogle su doći do tri boda, ali dvoboj je ipak završen podjelom bodova.

Bila je to praktički repriza utakmice Osijeka i Splita iz veljače ove godine kada je domaćin poslije manje od pola sata igre vodio 3:0, da bi na kraju jedva sačuvao prednost od 3:2 nakon što su Crveni u drugom dijelu dominirali.

Već u drugoj minuti susreta Osječani su se "najavili". Perošević je iz velike udaljenosti, s negdje 30 metara, dobro zagrijao gostujućeg vratara Vukovića, koji je nekako ipak uspio obraniti njegov udarac.

Dvije minute kasnije, međutim, Splitov čuvar mreže bio je nemoćan, no ponajviše "zahvaljujući" slaboj reakciji njegovih suigrača u obrani. Ponovno je Perošević izveo slobodni udarac, ovaj put je ubacio u gostujući kazneni prostor gdje je Lešković glavom poslao loptu u mrežu.

Nije dugo prošlo, a konfuzna splitska momčad već je drugi put "kapitulirala" i to opet iz slobodnog udarca. Igrala se 14. minuta kada se lopta poslije Kvržićeva ubacivanja odbila do Miličevića, koji je s vrha kaznenog prostora neobranjivo pogodio pored Vukovića.

Nogometaši Splita bili su potpuno nemoćni i "izgubljeni" na terenu, a domaći nogometaši nastavili su nizati šanse. U 24. minuti Novaković je iz neposredne blizine Vukovićeva gola zatresao vratnicu, a dvije minute potom "zicer" je promašio i Aleksić. U 32. Lešković je mogao postići svoj drugi pogodak, ali je u izglednoj situaciji pucao preko gola.

U drugo poluvrijeme Osijek je ušao primjetno povučenije, ali je u 52. minuti ponovno bio u situaciji povesti 3:0. Slobodni udarac ponovno je unio pomutnju u redove gostujuće obrane, no Lešković i Smoje nisu uspjeli to kazniti. Kažnjen je, zato, bio Osijek zbog brojnih propuštenih prilika za zaključenje susreta.

Split, koji ionako više nije imao što izgubiti, je pojačao agresiju, ali je teško stvarao konkretne šanse za pogodak. Prvu uopće na utakmici imao je Erceg u 58. minuti, ali je s desetak metara loše pucao.

I onda - šok za domaćine za koji velike zasluge pripadaju dvojici Bašićevih aduta s klupe, Bellea i Rebića. U 66. minuti Vitaić je na asistenciju Bellea s 20-ak metara silovito pogodio za smanjenje na 2:1, a samo četiri minute kasnije Rebić pogađa za 2:2 nakon proigravanja Vojnovića.

Utakmica se tada potpuno otvorila, a pogodak je na obje strane "visio" u zraku. No, nije pao.

Osijek je prijetio preko Smoje (odlična reakcija Vukovića), Pongračića i Leškovića, a Split preko Vojnovića, Rebića, Vitaića i Parackija, koji je promašio posljednju priliku u sudačkoj nadoknadi.

Obje momčadi na ovaj su način propustile priliku još više se približiti vrhu ljestvice. Osijek se, doduše, popeo s petog na četvrto mjesto s istim brojem bodova kao Hajduk (3.) i Lokomotiva (5.), dok je Split ostao na šestom mjestu s jednim bodom manje od spomenutog trojca.

U idućem kolu, nakon reprezentativne pauze, Osijek na svom terenu dočekuje Zadar, a Split gostuje kod Rijeke na Kantridi.

• Obrisan korisnik06.10.2012. u 19:46
    osim povlačanja osijeka, na konačan ishod utjecao je i prerani izlazak peroševića a kasnije i raspoloženog miličevića (obojica zbog ozljede) te suđenje nepostojećeg zaleđa u situaciji kada je osijekov napadač išao sam na golmana (bilo bi zgodno da je to spomenuto u izvještaju). sve u svemu, osijek... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.10.2012. u 19:42
    ista utakmica kao i prošli put u gradskom vrtu, samo što je osijek tada ipak sačuvao prednost jer je imao 3:0 (završilo 3:2). i tada su se potpuno povukli i dozvolili splitu da kontrolira igru.
    to ni meni nije jasno...zasto se povlacit ako diktiras tempo i igru...druga je stvar ako slucajno zabijes pa zelis sacuvat tu prednost
  • Obrisan korisnik06.10.2012. u 18:59
    Najveće pogreške današnjih trenera su prerana povlačenja ...