Regionalna liga (M), 7. kolo, 26.10.2012, 18:00 h
Metalurg Skoplje 33:26 RK Zagreb
RK Zagreb

Makedonski Slovenci predvodili Metalurg u demontaži CO Zagreba

Damir Žbulj • petak, 26.10.2012.

Pred reprezentativna okupljanja za kvalifikacije za Euro 2014. godine, rukometaši Croatia osiguranje Zagreba gostovali su u Skoplju kod Metalurga u sklopu sedmog kola SEHA lige. Trebao je to biti veliki regionalni derbi, ali domaćin je potvrdio svoju odličnu formu s početka sezone te gostima iz Zagreba nije dao niti malo šanse za pobjedu, Dapače, vodili su i s 11 pogodaka prednosti, a na kraju je završilo neugodnih 33:26...

Metalurg - Croatia osiguranje Zagreb 33:26 (16:13)

Regionalna SEHA liga, sedmo kolo

Skoplje, dvorana Avtokomanda

Metalurg Stanić (5 obrana), Mitrevski (1 obrana); Rakčević 4, Vugrinec 6, Georgievski 3, Kozlina 7, Manaskov 6, Mirkulovski 4, Markoski 2, Mojsoski, Mitrevski, Doder, Stoilov, Batinović 1, Jonovski, Alušovski;
Trener: Lino Červar

Croatia osiguranje Zagreb: Ivić (6 obrana), Kelentrić; Skoko 1, Marić 5, Mihić 2, Stepančić 7, Matulić 2, Matić, Špiler, Batinović, Horvat 4, J. Valčić, T. Valčić, Sršen, Mandalinić 5;
Trener: Slavko Goluža

Sedmerci: Metalurg 1/1 / CO Zagreb 1/1
Isključenja: Metalurg 4 minute / CO Zagreb 12 minuta

Okršaji Metalurga i CO Zagreba posljednjih sezona postali su pravi derbi susreti regionalne SEHA lige. Od kada je bivši trener Zagrebaša, ali i bivši trofejni hrvatski izbornik Lino Červar stigao u Skoplje vidljiv je njihov nevjerojatan napredak, a s posebnom pažnjom čekao se dolazak hrvatskog prvaka u Skoplje, predvođen aktualnim hrvatskim izbornikom, ali i svojevremeno Červarovim pomoćnikom i 'učenikom' Slavkom Golužom.

Ipak, učitelj je pokazao kako još uvijek ispred svog učenika.

Zagrebaši nisu mogli računati na ozlijeđenog Lovru Šprema, jednu od glavnih obrambenih ovosezonskih karilka, ali i domaćin je bio oslabljen neigranjem Naumče Mojsovskog, njihova praktički najboljeg igrača pa se može reći kako su i jedni i drugi s ravnopravnih pozicija ušli u dvoboj.

Neočekivano efikasno bilo je prvih 30 minuta utakmice, u kojemu je obrana Croatia osiguranje Zagreba primila čak 16 pogodaka, a uz slabo defenzivno izdanje i gotovo bez učinka vratara Ivića i Kelentrića na odmor nisu mogli s boljim rezultatom od -3.

Srećom po hrvatskog prvaka, nije na drugoj strani terena briljirao niti Stanić pa je za nastavak susreta sačuvana kakva - takva šansa za preokret. No, dogodilo se nešto što Zagrebaši nisu mogli očekivati. Metalurg je u drugih 30 minuta u potpunosti nadigrao hrvatskog prvaka i zasluženo stigao do sigurne i uvjerljive pobjede.

Odlično je dvoboj s Metalurgom otvorio Horvat, koji je nakon uvodnog pogotka Stepančića praktički sam držao CO Zagreb u egalu, odnosno minimalnoj prednosti, s četiri uspješno realizirana napada. Točnije, sve do sedme minute, kada je Markoski pospremio loptu iza Ivića za prvo vodstvo domaćina. Još točno toliko vremena trebalo je igračima Line Červara da po prvi puta stignu i do +2.

Domaćin praktički sve što je puknuo, ušlo je u mrežu, niti Kelentrić nije imao odgovor za Makedonce, a Ivić se probudio tek sredinom prvog dijela kada ja CO Zagreb imao igrača manje na terenu. Upisao je mladi vratar dvije odlične obrane zicera. No, nije do odmora uspio nastaviti s tom praksom.

Fantastičnim pogotkom slovenskog veterana Vugrineca na ulazu u posljednjih deset minuta rezultat je 13:11, slovensku vezu u makedonskoj ekipi potvrdio je Kozlina, za +3, a bez obzira na odlično izdanje Stepančića u završnici prvih 30 minuta, koji je svojim golovima uspio približiti Zagrebaše rezultatskoj ravnoteži, bolja igra Metalurga u posljednje dvije minute osigurava im ugodnu prednost za nastavak (16:13).

U prvom poluvremenu Stepančić je zabio pet, Horvat četiri, Mandalinić tri, uz loš postotak šuta, dok se Skoko jednom upisao u strijelce, dok je s druge strane Metalurg imao osam različitih strijelaca, koji su uz bolju realizaciju puni samopouzdanja čekali početak drugog dijela.

Učinak igrača

Kod Zagrebaša Luka Stepančića ponovno je odigrao odličnu utakmicu te se sa sedam postignutih pogodaka još jednom istaknuo kao najbolji. Marino Marić je proradio u završnici kada je rezultat bio već odlučen te je ukupno zabio pet pogodaka, Mandalinić je postigao pet golova, uz 50 posto efikasnosti, dok je kapetan Horvat četiri puta svlada suparnike vratara. Ivić je na kraju imao šest obrana.

Sastav Line Červara predvodili su Slovenci Kozlina i Vugrinec, prvi sa sedam, a drugi sa šest postignutih pogodaka, dok je također šest puta Zagrebove vratare svladao Dejan Manaskov. Stanić se također nije posebno istaknuo, ali nije niti bilo potrebno više od pet obrana, koliko je na kraju upisao.

Napaljeni Metalurg osjetio je 'krv' te je u nastavku dvoboja u potpunosti razbio Zagrebaše. Još jedno slabo izdanje Josipa Valčića, ali i Slovenca Špilera obezglavilo je napade hrvatskog predstavnika, a u takvoj igri i Marić je bio neupotrebljiv na crti.

Na krilima Slovenaca Kozline i Vugrineca ubrzo Metalurg odlazi na +5, da bi do 41. minute Zagrebaši ostali zaleđeni na -10. Utakmica je već tada bila završena.

U samoj završnici hrvatski prvak uspio je malo ublažiti poraz, odnosno spriječiti potpunu rezultatsku katastrofu. Valja zabilježiti kako se u strijelce dva puta upisao 18-godišnji Lovro Mihić, perspektivno lijevo krilo koje je uskočilo u sastav umjesto Šprema i pokazalo kako talentiranih igrača u Zagrebu ne nedostaje.

No, ovaj dvoboj u Skoplju mladoj će zagrebačkoj ekipi biti jedna bolna lekcija na putu odrastanja u ozbiljnu, čvrstu i organiziranu momčad.