Igor Šestak • subota, 27.10.2012.

U subotu poslijepodne odigrano je pet utakmica devetog kola Bundeslige. Najefikasnija od njih viđena je u Düsseldorfu, gdje je Wolfsburg pod vodstvom novog trenera upisao pobjedu od 4:1 nad domaćom Fortunom, uz pogodak, asistenciju, ali i prekršaj za kazneni udarac Ivice Olića. Dortmundska Borussia slavila je s 2:0 kod Freiburga, Schalke je savršeni tjedan zaokružio pobjedom nad Nürnbergom, a Adam Szalai je zabio hat-trick u pobjedi Mainza. Greuther Fürth i Werder odigrali su 1:1.

Wolfsburg je zbog slabih rezultata i još slabije igre pod tjednom raskinuo ugovor s trenerom Felixom Magathom, a momčad je u Düsseldorfu vodio Lorenz-Günther Köstner. Wolfsburg je u ovoj sezoni postigao tek dva pogotka, a napadačka suša potrajala je punih 457 minuta. No, Vukovima se u Düsseldorfu otvorilo pa su u drugom poluvremenu zabili čak dvostruko više golova nego u cijeloj sezoni do sada. U strijelce se uspio upisati i Ivica Olić koji je odigrao 82 minute.

U prvom poluvremenu utakmice Fortune i Wolfsburga nije bilo golova niti pravih prilika. Nakon vrlo nezanimljivih 45 minuta teško se mogla očekivati golijada u nastavku.

No, Wolfsburgu je u 50. minuti uspio postići svoj treći prvenstveni pogodak ove sezone. Ivica Olić probio se po lijevoj strani i uposlio Dosta, koji je poslao loptu u mrežu. Samo tri minute kasnije hrvatski napadač uspio se i sam upisati u strijelce, drugi put u ovoj sezoni Bundeslige. Olića je tom prilikom odlično uposlio Diego.

Prava napadačka rapsodija Wolfsburga nastavljena je i nakon Olićevog pogotka pa je Bas Dost je 64. minuti iskoristio asistenciju Hasebea i povisio prednost Wolfsburga na 3:0. Fortuna je u 71. minuti zaradila kazneni udarac jer je Olić bio preoštar u dvoboju s Finkom, a realizirao ga je Langeneke.

Nada domaćina u povratak nije dugo trajala. U 77. minuti Oliver Fink je zaradio crveni karton zbog prekršaja na Diegu, a Brazilac je sam izveo najstrožu kaznu i pogodio za 4:1. U 82. minuti Olić je zamijenjen, a od 86. je priliku dobio i Srđan Lakić. Novih rezultatskih promjena nije bilo, a Wolfsburg je upisao svoju drugu ovosezonsku pobjedu.

Borussia Dortmund u srijedu je upisala pobjedu nad Realom iz Madrida u Ligi prvaka i u skupini D trenutno drži prvo mjesto sa sedam osvojenih bodova. No, na domaćem frontu ne stoji tako dobro. U prvih osam utakmica pobijedila je tek tri puta i zaostala za vodećim Bayernom ogromnih 12 bodova. U devetom kolu momčad Jürgena Kloppa morala je na gostovanje kod osmoplasiranog Freiburga bez ozlijeđenih Blaszczykowskog i Bendera. Ivan Perišić utakmicu je započeo na klupi.

U prvih 15 minuta nije bilo izglednih prilika, a valja tek izdvojiti pokušaj Reusa iz slobodnog udarca, kojeg je obranio domaći vratar Baumann. Freiburg je umalo poveo nakon kornera u 16. minuti. Pucao je Caligiuri, a onda je Piszczek glavom pogodio okvir vlastitog gola. Borussia je još zaprijetila nakon slobodnog udarca Schmelzera u 26. minuti i pokušajem Lewandowskog dvije minute kasnije, ali nije mogla do pogotka.

Dobru priliku za domaćine imao je Diagne u 32. minuti nakon ubačaja Krusea, ali ni on nije bio precizan. Sama završnica poluvremena nije ponudila neka uzbuđenja pa su momčadi na odmor otišle sačuvanih mreža.

Nastavak je dobrom akcijom otvorila Borussia, ali su domaći braniči uspjeli blokirati udarac Piszczeka. U 51. minuti dobru je priliku imao i Götze, a Freiburgova obrana pokleknula je dvije minute kasnije. Reus je oštro ubacio iz slobodnog udarca, a loptu je u mrežu proslijedio Neven Subotić.

Freiburg je u 57. minuti zaprijetio preko Jendrišeka, ali Weidenfeller je bio na mjestu. Dobru priliku za 2:0 propustio je Piszczek u 74. minuti, ali što nije uspjelo njemu, uspjelo je Götzeu devet minuta kasnije. Mladi Nijemac je dobru igru u nastavku okrunio svojim trećim prvenstvenim pogotkom. Asistenciju je upisao Lewandowski. U 90. minuti Götze je napustio teren, a Klopp je uveo Perišića.

Rezultat se nije mijenjao pa je Borussia stigla do svoje prve gostujuće pobjede u sezoni, ali i do prve pobjede u utakmicama koji su joj slijedile nakon obaveza u Ligi prvaka.

Nakon sjajnih gostujućih pobjeda kod Borussije Dortmund i Arsenala u posljednjih tjedan dana, Schalke je svoj savršeni tjedan kompletirao pobjedom nad Nürnbergom na svom stadionu i barem privremeno preuzeo drugo mjesto na tablici ispred Eintrachta koji u nedjelju gostuje u Stuttgartu.

Iako je prije utakmice najavio da bi mogao napraviti neke izmjene u sastavu, Huub Stevens je i protiv Nürnberga na teren poslao svoj najjači sastav. U odnosu na dvoboj u Londonu, tek je Jones zaigrao umjesto Högera. Gosti su već u prvoj minuti imali priliku preko Japanca Kiyotakea, ali Unnerstall je obranio. Schalke je u ostatku prvog poluvremena češće prijetio gostujućim vratima, ali Afellay, Farfan i Huntelaar nisu mogli do pogotka pa se na odmor otišlo s početnim rezultatom.

U nastavku su i jedni i drugi imali dosta prilika za pogodak, a mreža se konačno zatresla u 77. minuti, ona gostujuća. Fuchs je uspio pronaći Farfana, a Peruanac je preciznim udarcem pogodio mrežu Nürnberga za nova tri boda momčadi iz Gelsenkirchena.

Greuther Fürth je u prvih osam kola osvojio tek pet bodova, a u devetom mu je u goste stigao Werder iz Bremena.

U svojoj petoj utakmici na domaćem travnjaku Greuther Fürth je konačno postigao prvi pogodak. On je stigao u osmoj minuti utakmice s Werderom kao plod akcije asistenta Zoltana Stiebera i strijelca Edua. Werder je do izjednačenja pokušavao doći preko Arnautovića, Junuzovića i Petersena, a potonji je uspio doći do pogotka u 44. minuti kada je nakon asistencije Arnautovića glavom pogodio za 1:1.

Iako je bilo prilika na obje strane, mreže su nastavku mirovale pa su se momčadi morale zadovoljiti podjelom bodova.

Nogometaši Mainza dočekali su u devetom kolu Hoffenheim i ostvarili svoju četvrtu ovosezonsku pobjedu. U sastavu domaćih nije bilo Ivana Klasnića koji se još uvijek nije oporavio od ozljede.

Mainz je poveo u 21. minuti nakon odlične akcije Juniora Diaza i Adama Szalaija. Kostarikanac je ubacio s lijeve strane, a Mađar njegov centaršut sproveo u mrežu Hoffenheima. Domaćini su na odmor otišli s minimalnim vodstvom, a udvostručiti su ga uspjeli čim je lopta krenula s centra u drugom dijelu. Strijelac je još jednom bio Szalai, a ovoga puta mu je asistirao Elkin Soto.

Nakon 19 minuta igre u nastavku Szalai je kompletirao hat-trick. Nicolai Müller je izveo udarac iz kuta, a Mađar je bio najviši pred golom i donio Mainzu uvjerljivu pobjedu s tri gola prednosti.