Damir Žbulj • nedjelja, 28.10.2012.

U preostala tri fantastična susreta devetog kola njemačke nogometne Bundeslige Bayern je na svojoj Allianz Areni ugostio Bayer, međutim nije opravdao ulogu velikog favorita. Vodili su gosti sve do 77. minute susreta, kada je Mario Mandžukić zabio svoj osmi ovosezonski pogodak za izjednačenje rezultata. No, Apotekarima pobjedu osigurava Sidney Sam, tri minute prije kraja. Stuttgart je stigao do prvog domaćeg ovosezonskog slavlja, dok je Borussia iz Mönchengladbacha u fenomenalnom drugom poluvremenu protiv Hannovera 2:0 okrenula u konačnih 2:3...

Fantastičnu formu s početka sezone minhenski Bayern nije uspio prezentirati i u dvoboju s Bayerom iz Leverkusena te nije uspio nastaviti pobjednički niz. Stizali su Bavarci zaostatak iz prvog dijela, golom Mandžukića stigli do poravnanja, a umjesto da završni pritisak iskoriste za potpuni preokret, primili su pogodak kojim su doživjeli prvi ovosezonski bundesligaški poraz.

Heynckes nije mogao računati na Riberyja i ovosezonsko skupo španjolsko pojačanje Javi Martineza, zbog ozljeda. Umjesto njih u sastavu su se našli Luiz Gustavo i Alaba, a napad je predvodio naravno, hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić.

Uz Robbena na klupi u prvih sat vremena igre, nije to bila igra Bavaraca koju su prezentirali u uvodnim kolima. Bayer je uspješno u četvrtak odradio gostovanje u Beču kod Rapida, upisao 0:4 pobjedu te je spremno ušao u ovaj bundesligaški okršaj, na gostovanju gdje posljednje 23 godine nije ostvario pobjedu.

Bayern je i u ovo dvoboju imao inicijativu, ali nije bio toliko opasan po suparnička vrata. Na samom otvaranju Schweinsteiger je drsko pokušao petom, na petercu, a prvu pravu opasnu situaciju stvorio je Mandžukić, koji je glavom u 14. minuti dobro tukao, ali je vratar Leno bio spreman za intervenciju.

Gosti su vješto čekali svoju priliku, na ulasku u posljednjih 15-ak minuta igre u prvom dijelu poništen im je pogodak zbog dvojbenog prekršaja u napadu nad Danteom, no pred sam kraj poluvremena ipak su stigli do vodstva.

Odličnu akciju i brzu kontru započeo je Castro, Rolfes je proslijedio za Schürrlea, a na njegov prizemni ubačaj katastrofalno je pogriješio kapetan domaćih Lahm te proslijedio loptu za Kiesslinga, koji praktički ni kriv ni dužan zabija za vodstvo gostiju.

U nastavku je krenuo 'juriš' Bavaraca. Na poluvremenu je u igru ušao Shaqiri, Robben je ušao nakon sat vremena, dok se u završnih 15 minuta Pizarro pridružio Mandžukiću u napadu.

Upravo je Pizarro pronašao glavu Mandžukića u kaznenom prostoru u 77. minuti, a hrvatski napadač vratio je nadu u preokret na Allianz Areni.

No, umjesto povratka, novi šok za minhenski sastav. Sidney Sam je iskoristio još jednu slabu reakciju bavarske obrane i svladao Neuera glavom, uz veliku pomoć Boatenga, tri minute prije isteka regularnih 90 minuta. Završnica nije bila dovoljna za novi povratak pa je sastav iz Leverkusena ipak na kraju napravio pravi podvig, gledajući tradiciju međusobnih dvoboja ovih suparnika u Münchenu.

Stuttgart je stigao do slavlja na domaćem terenu protiv male senzacije uvodnog dijela sezone njemačke Bundeslige, Eintrachta, koji je u susret ušao s treće pozicije na ljestvici.

Domaćin je u Europskoj ligi u četvrtak protiv Kobenhavna propustio stići do pobjede, iako je imao inicijativu, no, to mu se vratilo u domaćem prvenstvu protiv nezgodnog protivnika, pogotkom u samoj završnici dvoboja.

Junak je bio BiH reprezentativac Ibišević, a njegov udarac glavom smjestio je loptu u mrežu Eintrachta šest minuta prije kraja, što je bilo dovoljno za pobjedu i bodove koji su Švabe pomaknuli prema pozicijama u sredini poretka.

Početak utakmice nije upućivao na dramu u završnici, jer je Stuttgart odmah na otvaranju stigao do prednosti, kada je Gentner odličnim udarcem na lijevoj strani peterca, nakon ubačaja s desne strane i loše reakcije obrane gostiju, zabio za vodstvo, koje su držali gotovo sat vremena.

Eintracht je do pogotka stigao u 67. minuti, kada se u strijelce, nakon fantastičnog udarca s ruba kaznenog prostora, upisao Meier, međutim, ipak nisu izdržali do kraja utakmice te su u završnici ostali bez vrijednog boda s gostovanja.

Ibišević je u završnici još jednom dokazao svoje napadačke sposobnosti, iskoristio je ubačaj strijelca prvog pogotka Gentera i svojoj ekipi osigurao prvo ovosezonsko slavlje pred domaćim navijačima. U posljednjim minutama je bilo gusto, Eintracht je sve snage bacio u napad, poništen im je i pogodak zbog zaleđa, ali povratka više nije bilo.

Stuttgart se nada kako će i u srijedu na isti način zaključiti domaći dvoboj drugog kola DFB Kupa protiv St. Paulija, prije nego idućeg vikenda odu na gostovanje aktualnom prvaku u Dortmund. Eintracht će se na pobjedničke staze pokušati vratiti u petak, u sustavu protiv još jednog novog ovosezonskog Bundesligaša Greuther Fürtha.

Deveto kolo njemačke Bundeslige ponudilo je još jednu ljepoticu, pogotovo u drugih 45 minuta, kada su Hannover i Borussia iz Mönchengladbacha zabili pet pogodaka.

Odlazak na odmor bez postignutih golova nije mogao otkriti kakva će se drama odvijati u nastavku. Hannover je preko Schlaudraffa i Dioufa stigao do 2:0, do 53. minute, no tada je krenuo uragan gostiju.

Dominguez je 20 minuta prije kraja vratio nadu Borussiji, Brouwers je sedam minuta kasnije domaćinu vodu doveo do grla, a potpuni potop osigurao im je Arango deset minuta prije kraja.

Fantastičan preokretom i pobjedom sastav iz Mönchengladbacha krenuo je prema sredini poretka, a upravo su preskočili Hannover te se sada nalaze na devetom mjestu bundesligaške ljestvice.

• cameosis29.10.2012. u 01:15
    stuttgartu je obrana poklonila dva gola ... hvala bogu da je leverkusen tukao münchen, da ne pobjegnu.