Manchester United odnio bodove sa Stamford Bridgea u derbiju punom sudačkih previda

Marin Vuković • nedjelja, 28.10.2012.

Nogometaši Chelseaja u posljednjoj utakmici devetog kola Premier lige pretrpjeli su prvi prvenstveni poraz. Na Stamford Bridgeu ih je u ogledu prepunom kontroverznih sudačkih odluka svladao Manchester United i približio se europskim prvacima na samo bod zaostatka. Tottenham je slavio u Southamptonu, a Newcastle uz puno sreće došao do bodova protiv West Bromwich Albiona.

Deveto kolo Premier lige naelektriziranim derbijem na Stamford Bridgeu zaključili su Chelsea i Manchester United, a pobjedu od 3:2 na koncu su upisali gosti i vratili se na drugo mjesto prvenstvene ljestvice.

United je došao do dva pogotka prednosti u ranoj fazi utakmice, Chelsea se potom vratio u utakmicu i prijetio potpunim preokretom, no dva crvena kartona, a potom i pogodak Javiera Hernandeza iz zaleđa okrenuli su susret u korist Crvenih vragova.

Roberto di Matteo: "Sudačke odluke utjecale su na konačni rezultat. Isključenje Torresa nije opravdano i treći pogodak Uniteda postignut je iz zaleđa, što znači da su odluke očito išle na ruku protivnika. Bio sam šokiran crvenim kartonom Torresa, očekivao sam da će biti dosuđen prekršaj za nas. Sve je večeras išlo u korist Uniteda i zbog toga smo nesretni. Sudac će vjerojatno pregledati snimke i shvatiti da je pogriješio, ali to nažalost neće promijeniti večerašnji rezultat."

Alex Ferguson: "Sudac mora odlučiti je li napadač namjerno pao. Imao je otvoren put prema golu i ne znam zašto je pao, sam je kriv za crveni karton. Deset godina nismo ovdje pobijedili, imali smo dobar niz sve dok nije došao Jose Mourinho i pokvario nam zabavu. Suci nas ovdje nikad nisu mazili i kroz proteklih nekoliko godina dosuđen je niz pogrešaka na naš račun, no danas smo mi dobili malu sudačku pomoć jer Chicharito je vjerojatno bio u zaleđu."

Jonny Evans: "Ovo nam je bila najteža utakmica sezone i imali smo sreće što smo na odmor otišli vodstvom 2:1. U ovakvim utakmicama jednostavno moraš pokazati karakter. Što se isključenja Torresa tiče, u tom trenutku nisam osjetio neki kontakt, no na ponovljenoj snimci vidio sam da je kontakta vjerojatno bilo, ali ne dovoljno da ga sruši. Mislim da je sudac donio ispravnu odluku."

Nažalost, ponovno će najviše priče biti o sudačkim odlukama i previdima, a najmanje o igri i pogocima, jer glavni sudac utakmice Mark Clattenburg po tko zna koji put u svojoj karijeri bio je ispod razine na kojoj bi djelitelji pravde u Premier ligi trebali raditi svoj posao.

Manchester United je na u početku utakmice uhvatio europskog prvaka na spavanju i sjajnim otvaranjem utakmice za samo 12 minuta došao do prednosti od dva pogotka. Već u trećoj minuti gosti su lijepo kombinirali na desnoj strani, povratna lopta pronašla je Van Persieja, a ovaj pogodio vratnicu, od koje se lopta odbija i pogađa Davida Luiza te odsjeda u mreži za 1:0 gostiju iz Manchestera.

U tim su trenucima Crveni vragovi izgledali puno bolje, a opasnost je posebno prijetila s desne strane gdje je puno problema obrani Chelseaja stvarao Antonio Valencia. Stoga ne čudi da je samo devet minuta kasnije Ekvadorac uputio povratnu loptu za Van Persieja, kojemu ovoga puta nije bila potrebna pomoć vratnice ili Luiza.

Više od pola sata trajala je dominacija gostiju, a tada se Chelsea probudio, povezao konce svoje igre i uspostavio ravnotežu. United se odjednom našao pod golemim pritiskom i u tim ih je trenucima u više navrata sjajnim intervencijama spašavao David de Gea.

Posebno se to odnosi na pokušaje Garyja Cahilla i Fernanda Torresa glavom, a vrata Uniteda ugrozio je i Jonny Evans, nespretno pogodivši vlastitu vratnicu. Iznimni pritisak domaćina u potpunosti se isplatio minutu prije odmora, kada je slobodni udarac na rubu kaznenog prostora skrivio Wayne Rooney, a Juan Mata ga sjajnim udarcem pretvorio u pogodak za povratak u utakmicu.

Bio je to pogodak u pravom trenutku, jer Chelsea je u nastavak utakmice ušao s namjerom potpunog preokreta. Pritisak se isplatio već u 53. minuti kada je najniži igrač u redovima domaćina, Brazilac Ramires, iskoristio ubačaj Oscara i poentirao za 2:2.

Uz snažnu potporu s tribina Chelsea je krenuo po treći pogodak i potpuni preokret, no deset minuta kasnije Branislav Ivanović je u izglednoj prilici za pogodak s leđa srušio Ashleyja Younga i zaradio izravan crveni karton i put u svlačionicu.

Samo šest minuta kasnije, međutim, Chelseajevi pokušaji da dođe do trećeg pogotka postali su nemogućom misijom. Fernando Torres je na prvi pogled olako pao u prolazu pored Evansa, a sudac procijenio kako se radi o simulaciji i Španjolcu dodijelio drugi žuti karton. Ponovljene snimke pokazale su kako je kontakta ipak bilo i kako je riječ o gruboj sudačkoj pogrešci.

Alex Ferguson pojačao je svoj napad, ubacio Javiera Hernandeza i 15 minuta prije kraja u još jednoj kontroverznoj situaciji Meksikanac je odigrao ulogu džokera s klupe. Čech je naizgled spasio svoju mrežu nakon udarca Van Persieja, no do lopte je došao Rafael i uputio udarac kojeg je iz nedozvoljene pozicije jednim dodirom u pogodak pretvorio Hernandez. Zastavica pomoćnog suca ostala je spuštena i pogodak je priznat za konačnih 3:2.

Devetorica Londončana uz dosta su muke priveli utakmicu kraju, a zbivanja iz večerašnjih 90 minuta svakako će imati utjecaja na atmosferu za tri dana, kada se isti suparnici sastaju u Capital One kupu.

Cisse s(p)retno donio bodove Newcastleu

U ranije završenoj utakmici Tottenham je na gostovanju kod Southamptona došao do nova tri boda i izbio na četvrto mjesto u ukupnom poretku Premier lige. Vodeći pogodak Spursa u 15. minuti djelo je upravo Garetha Balea, koji je do 2007. godine nosio dres Southamptona.

Na 2:0 pet minuta prije odmora povisio je Clint Dempsey, a u nastavku je domaćin pritisnuo i uspio u 66. minuti doći do utješnog pogotka kojeg je u mrežu Tottenhama proslijedio Jay Rodriguez.

Do sretne i spretne pobjede u posljednjim trenucima utakmice došao je pak Newcastle, koji je na svom St. James Parku ugostio West Bromwich Albion. Svrake su do vodećeg pogotka stigle u 35. minuti, kada je pogodio Demba Ba, no gosti su se u 55. minuti vratili u igru golom Romelua Lukakua.

Činilo se kako će susret završiti podjelom bodova, no u 90. minuti udarac Sammyja Ameobija pogodio je Papissa Cissea i odsjeo u mreži za konačnih 2:1.

• Obrisan korisnik30.10.2012. u 13:01
    Joj, koliko ljudi samo gledam što pišu i ne vjerujem kolike dvostruke standarde imaju. Manchester United kupuje prvenstva, suce... Katastrofa! A kao Chelsea, Manchester City i Liverpool nemaju love? Prosjaci sve do reda?! Bolje bi Di Matteu bilo da se bavi s prvih pola sata utakmice nego suđenjem... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.10.2012. u 09:52
    jebeni manu i protekcija kod engleskih sudaca, GADE mi se!
  • Obrisan korisnik29.10.2012. u 09:38
    Ma dajte ljudi, tko je Chelsea naspram jednog Man Utd-a? Treba FA tu i tamo pogurat ove jadnike što misle da se novcem može kupiti tradicija koja se gradila desetljećima, kao i poštovanje sudačkih organizacija. Chelsea, Man City i takvi klubovi trebaju jako puno toga napravit da bi došli do te... [više na forumu]
  • mala truba29.10.2012. u 08:04
    ona ruka u glavu RVP vise nije slucajnost..ili je..ili je i to simulirano - pa sto i Luji nije zaljepio zutaka???uzivao sam u tekmi dok mi taj jado ne ukrade zadnjih pola sata...btw...zabole me za rezultat
    mala truba
  • Obrisan korisnik29.10.2012. u 07:54
    Pacijent sigurno sada slavi u svojoj jazbini...hihihi, ovo je postalo smijesno, nakon Liverpoola i ''onog'' jedanesterca sada dolazi jos bolji, jos snazniji, jos podliji sudacki kriterij na koris sira Alexa i razbija sve nade Chelsea za potpuni knockout Uniteda....gospodo moja, mogu samo reci kako... [više na forumu]