Damir Žbulj • nedjelja, 04.11.2012.

Pobjedama Bayera nad Fortunom te Werdera nad Mainzom zaključeno je deseto kolo njemačke nogometne Bundeslige. Uzbuđenja nije nedostajalo, a posebno su se istaknuli igrači u Leverkusenu, gdje je uz jedno isključenje postignuto i pet zgoditaka. U Bremenu je Werder stigao do pobjede u samoj završnici dvoboja...

Bayer je svoj posljednji poraz doživio još u davnom trećem bundesligaškom kolu kada je bolji od njih bio aktualni prvak, dortmundska Borussia. Serijom dobrih rezultata nastavili su i domaćim slavljem nad Fortunom, koja ih je podigla na četvrtu poziciju na ljestvici, onu koja vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka, gdje bi se sigurno željeli naći i na kraju ove sezone.

Fortuna je s druge strane, nakon odličnog otvaranja, ostala bez sreće, zaredala s porazima, a ovaj u Leverkusenu četvrti im je u nizu te se polako ali sigurno približavaju zoni ispadanja.

Odličnu i uzbudljivu utakmicu, s pregršt pogodaka i atraktivnih poteza, bolje je otvorio domaći sastav. Osvojena lopta na sredini terena dolazi do Kiesslinga koji je odlično uposlio kolegu u napadu. Sidney Sam izašao je sam ispred suparničkog vratara i finim lob udarcem smjestio loptu u mrežu, za 1:0 u 16. minuti. Gosti su poravnali u 40. minuti, kada je glavom nakon kornera poentirao Rafael, ali uz veliku pomoć domaćeg igrača Topraka, koji je prevario svog vratara Rensinga.

Kako na odmor ne bi otišli rezultatski poravnati pobrinuo se Schürrle, koji je odmah nakon što se krenulo s centra iskoristio jedno proigravanje s desne strane i zatresao mrežu s pet metara udaljenosti.

Uzbuđenja nije nedostajalo niti u nastavku. Neposredno nakon što je ušao u igru umjesto strijelca Sama, Simon Rolfes napravio je 'glupost' u duelu s Bodzekom, koju je sudac možda i prestrogo okarakterizirao crvenim kartonom, u 65. minuti. Međutim, lude tri minute zaključio je Castro, koji je odlično ispratio jednu kontru Carvajala te mu nije bilo teško poslati loptu u praznu mrežu.

Za uzbudljivu završnicu pobrinuo se Bodzek, udarcem i pogotkom iz daljine devet minuta prije kraja, ali pritisak i opsada Fortune Bayerova gola nije urodila plodom.

Za Bayer će nadolazeći tjedan biti također radni, u Europskoj ligi domaćini su bečkom Rapidu, dok ih narednog vikenda očekuje gostovanje kod Wolfsburga. Fortuna će seriju loših rezultata pokušati prekinuti na svom terenu u Düsseldorfu protiv Hoffenheima.

Mainz je gostovao kod Werdera, bez pomoći Ivana Klasnića, koji je zbog ozljede propusti okršaj s bivšim klubom od kojeg se nije na najbolji mogući način rastao prije četiri godine.

Gosti su u boljoj formi ušli u ovoj dvoboj, prije nekoliko dana u Kupu osigurali su prolaz i nastavak natjecanja te su očekivali ipak više od poraza u Bremenu.

Mogli su svoja očekivanja i ostvariti, no, presudio im je pogodak kojeg su primili u završnici.

Werder je u vodstvo stigao već u desetoj minuti preko Hunta, dok su tri minute kasnije mogli i udvostručiti prednost, da Elia nije pogodio samo vratnicu. Mainz je mogao do izjednačenja preko Ivanschitza koji je promašio prazna vrata pa su gosti na odmor otišli sa zaostatkom.

U nastavku, Szalai je na asistenciju Zabavnika poravnao rezultat, no, kako bi bodovi ostali u Bremenu pobrinuo se upravo Hunt, koji je iz slobodnog udarca četiri minute prije kraja svladao Wetkla. Mogao je vratar Mainza i bolje reagirati.

Werder je novom pobjedom preskočio Mainz na tablici, a u narednom kolu gostuju kod Schalkea, dok će Mainz dočekati Nürnberg.