Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina A, 4. kolo, 06.11.2012, 20:45 h, Kijev, Olimpijski nacionalni sportski kompleks, gledatelja: 34.386
Suci: Alberto Undiano, Roberto Díaz Pérez del Palomar, Jesús Calvo Guadamuro (svi Španjolska)
Dynamo Kijev
0:0(0:0) Porto
Porto

Porto u Kijevu remijem bez golova osigurao proljeće u Ligi prvaka

Igor Šestak • utorak, 06.11.2012.

Remijem bez golova nogometaši Porta osvojili su bod na gostovanju u Kijevu i osigurali prolazak iz skupine A u iduću fazu natjecanja. Dynamo nije uspio pobijediti vodeću momčad i zakomplicirati situaciju u skupini te je ovim bodom ostao na trećem mjestu sa značajnim zaostatkom za vodećim klubovima. Za domaće je od prve minute igrao Ognjen Vukojević, a u 88. minuti ga je zamijenio Niko Kranjčar.

Lukman Haruna
58'
11
Ideye Brown
67'
21
Niko Kranjčar
88'

Christian Atsu
76'
6
Andre Castro
79'
11
Kleber
90'
Vítor Pereira

Oleg Blohin u ponedjeljak je proslavio 60. rođendan, a prema savjetu liječnika i ovu je utakmicu svoje momčadi zbog zdravstvenih problema pratio s tribine. Dynamu je u ovom dvoboju trebala pobjeda pa su se u sastavu našla dva napadača, Milevskiy i Marco Ruben, a na poziciji zadnjeg veznog je u paru s Portugalcem Miguelom Velosom zaigrao hrvatski nogometaš Ognjen Vukojević. Niko Kranjčar utakmicu je započeo na klupi. Porto je u ovom dvoboju tražio potvrdu prolaska u drugi krug natjecanja, a utakmicu je počeo u formaciji 4-5-1 s Jacksonom Martinezom na poziciji najisturenijeg napadača. Kolumbijac je u sjajnoj formi, ove je sezone u 13 nastupa zabio 12 golova, a dva je zabio Dynamu prije dva tjedna.

U početnoj fazi utakmice tempo je bio prilično jak, ali izostale su prilike. Dynamo je imao obećavajuću situaciju u šestoj minuti, ali Marco Ruben nije uspio uputiti pravi udarac prema Heltonu. U 20. minuti žuti karton je zaradio Vukojević zbog preoštrog starta na Jamesa Rodrigueza, a prvu obranu vratara gledatelji su vidjeli tek u 35. minuti. Rodriguez je ubacio, Martinez pucao glavom, a Koval izbio loptu u korner. Porto je u drugoj polovici prvog poluvremena bio bolji, ali na odmor se otišlo s početnim rezultatom.

U 50. minuti pokušao je Varela, četiri minute kasnije Rodriguez, ali oba su pokušaja bila neuspješna. Kijevljani su prijetili preko Jarmolenka, a pokušao je i Milevskiy prije nego ga je u 58. minuti zamijenio Haruna. U 67. minuti za domaće je u igru ušao i napadač Ideye Brown, a na prvu značajnu obranu u istoj je minuti Heltona prisilio Jarmolenko. Dynamo je u tim trenucima bio nešto bolji i imao još nekoliko dobrih situacija, ali nije pronašao put do gostujuće mreže.

U 88. minuti Vukojević je napustio igru, a umjesto njega ušao je Kranjčar. Niti sama završnica nije donijela pogodak pa je utakmica završila početnim rezultatom. Ovim bodom Porto je osigurao nastup u drugoj fazi Lige prvaka jer dva kola prije kraja ima šest bodova više i bolji međusobni omjer od trećeplasiranog Dynama. Portugalci još trebaju razriješiti pitanje pobjednika skupine s Paris Saint-Germainom, dok će se Kijevljani vjerojatno morati zadovoljiti trećim mjestom i selidbom u Europsku ligu.