Premiership, 11. kolo, 11.11.2012, 14:30 h
Manchester City 2:1 Tottenham
Tottenham

Zovi Džeku radi bodova: Mancinijev džoker donio pobjedu Građanima nad Spursima

Josip Tolić • nedjelja, 11.11.2012.

U prvoj nedjeljnoj utakmici 11. kola Premiershipa Manchester City je na svom travnjaku preokrenuo vodstvo Tottenhama i došao do pobjede 2:1 zahvaljujući još jednom kasnom pogotku Edina Džeke. Spursi su poveli preko Caulkera sredinom prvog poluvremena, no pogocima Sergija Agüera i bosanskohercegovačkog reprezentativca Građani su došli do troboda i privremeno preuzeli drugo mjesto na ljestvici.

Cityjeva "super-zamjena" ponovno je odlučila susret. Edin Džeko zabio je dvije minute prije isteka 90. minute u ogledu Građana i Tottenhama u Manchester i donio svojoj momčadi važnu pobjedu 2:1. Izgledali su Spursi sposobni iznedaditi dobrih sat vremena utakmice, no onda je domaćin, u čije je redove Džeko ušao u 73. minuti, preokrenuo tijek zbivanja i bodove ostavio sebi.

Razočarana remijem protiv Ajaxa u Ligi prvaka početkom tjedna, momčad s Etihada pobjedama se htjela vratiti protiv neugodnog Tottenhama koji joj je vrlo dobro parirao veći dio utakmice. U vodstvo su izabranici Andréa Villasa-Boasa stigli u 21. minuti, kada je Huddlestone ubacio iz slobodnog udarca, a Steven Caulker od trave glavom pogodio za 0:1.

Domaćin je vrlo brzo mogao izjednačiti da je sudac Michael Oliver pokazao na bijelu točku zbog Gallasova igranja rukom, no ništa nije bilo suđeno - jednako kao što nije bilo suđeno ni Tévezu te Zabaleti da do predaha vrate stvari na početak.

Međutim, City je u nastavku uspio ponoviti pothvat iz 2008. kada je također gubio jedan gol zaostatka, a potom preokrenuo stvari. U 65. minuti Sergio Agüero iskoristio je poklon-loptu Caulkera i poravnao rezultat na 1:1.

I onda, kada je vidio da utakmica ide prema podjeli bodova, domaći trener Roberto Mancini odlučuje se uvesti džokera Edina Džeku, a izvaditi Téveza. Samo nekoliko minuta poslije reprezentativac BiH bio je u šansi još jednom postati junak nebeskoplavih, ali njegov udarac glavom nije pronašao okvir.

Pritisnuo je City svog protivnika u samoj završnici i u 88. minuti to mu se isplatilo. Džeko je odigrao kombinaciju s Davidom Silvom nakon koje se našao u sjajnoj poziciji za pogodak. Nije ju propustio, lijepim volejem još je jednom opravdao nadimak super-sub i osigurao pobjedu Građanima.

Ovo je treći poraz Spursa u posljednje četiri utakmice. Momčad s White Hart Lanea ostaje na šestom mjestu, dok je City sada preskočio Chelsea i zasjeo na drugu poziciju, barem dok Bluesi ne završe svoj okršaj protiv Liverpoola.

• Obrisan korisnik12.11.2012. u 01:46
    Ja bi u momčadi držao onoga koji najviše zabija. Nekako mi se čini da je u ovom trenutku to Džeko...
  • soecc11.11.2012. u 19:21
    Igrao je i od prve minute par puta, pa je redovono najlošiji i zamjenjen. E sad, da si ti trener, i imaš igrača koji ti, kad je u prvoj igra slabo, a kad uđe sa klupe redovito zabija i donosi bodove. Kad bi ga ti stavio?! Puno je takvih igrača bilo koji su najbolje funkcionirali ulazeći sa klupe... [više na forumu]