Marin Vuković • srijeda, 28.11.2012.

Pobjedama nad West Hamom, odnosno Wiganom, nogometaši Manchester Uniteda i Manchester Cityja povećali su bodovnu prednost ispred najbližih pratitelja, a europski prvak u drugoj uzastopnoj utakmici nije primio, ali nije ni postigao pogodak. Everton i Arsenal podijelili su bodove na Goodisonu, Tottenham je na White Hart Laneu svladao Liverpool, a Newcastle pretrpio četvrti uzastopni poraz.

Čini se kako je utrka za naslov prvaka u Engleskoj nakon susreta 14. kola ponovno spala na dva slova. Susjedi iz Manchestera s nove su dvije pobjede odmakli pratnji na sedam, odnosno šest bodova i pitanje je hoće li im se u nastavku sezone netko uspjeti približiti.

Susret na Old Traffordu nogometaši Manchester Uniteda riješili su nakon točno 31 sekunde igre. Robin van Persie lijepim se potezom riješio čuvara, uputio udarac, a lopta se odbila od bloka i prebacila nemoćnog Jussija Jaaskelainena.

United je i u nastavku utakmice uglavnom kampirao pred šesnaestercem Čekićara, uputio više od 20 udaraca prema vratima gostiju, a na kraju zbog minimalne prednosti i nervozno dovršio utakmicu, no bodovi su ostali na Old Traffordu, a s njima i vodeće mjesto na ljestvici.

Povratak Marka Clattenburga

Nakon što je u tijekom vikenda odradio ulogu četvrtog suca, Mark Clattenburg večeras se po prvi put od odbacivanja optužbi za rasističko vrijeđanje igrača Chelseaja vratio na premierligaške travnjake i kao glavni sudac dijelio pravdu u ogledu Southamptona i Norwicha.

Nakon utakmice dobio je i pohvalu gostujućeg trenera Chrisa Houghtona. "On je odličan sudac i mislim da govorim u ime svih kad kažem da sam presretan što se vratio. Strastveno obavlja svoj posao, dobar je u tome i svakoga tjedna su nam potrebni dobri suci, jakog karaktera."

Blistavu utakmicu nije odigrao ni Manchester City, na stadionu DW dugo su se mučili i lomili otpor Wigana i na odmor otišli bez pogodaka. Nešto nadahnutije zaigrali su u nastavku utakmice i u razmaku od tri minute osigurali pobjedu.

Prvo je Mario Balotelli u 69. minuti postigao svoj prvi ligaški pogodak sezone, a tri minute kasnije James Milner udvostručio vodstvo i olakšao san Robertu Manciniju. Milner je ubrzo zatim zbog ozljede morao napustiti travnjak, no rezultat se nije mijenjao.

Rafa Benitez večeras je dobio nešto manje zvižduka nego u svom debiju protiv Manchester Cityja, no londonski derbi s Fulhamom imao je identičan ishod. Chelsea ponovno nije primio pogodak, ali ga nije ni postigao, pa je Fulham rezultatom 0:0 odnio bod sa Stamford Bridgea.

Obje strane imale su svojih prigoda, Fernando Torres i Branislav Ivanović s jedne, te John Arne Riise s druge strane, no europski je prvak novim remijem zaključio iznimno loš studeni, sa samo jednom pobjedom iz sedam utakmica u svim natjecanjima.

Mladen Petrić nije dobio prigodu od prve minute, ovoga puta veći je dio utakmice odsjedio na klupi i tek sedam minuta prije kraja zamijenio Huga Rodallegu.

Nikica Jelavić počeo je i završio utakmicu protiv Arsenala na Goodison Parku, no iako je odigrao vrlo dobru utakmicu, nije se uspio upisati u strijelce. U vrlo uzbudljivom dvoboju Everton i Arsenal podijelili su bodove odigravši 1:1.

Gostima su za vodeći pogodak trebale samo 52 sekunde, nakon kombinacije s Aaronom Ramseyjem poentirao je Theo Walcott, no Everton se vratio u utakmicu i slomio otpor Topnika u 28. minuti sjajnim udarcem Marouanea Fellainija s dvadesetak metara.

U nastavku utakmice obje su momčadi mogle do tri boda, no u otvorenoj utakmici nešto je više prigoda imao Everton, uz vjerojatno opravdane kritike upućene sucu zbog nedosuđenog kaznenog udarca na Stevenu Pienaaru.

Sjajnoj utakmici svjedočili su i gledatelji na White Hart Laneu, gdje je Tottenham svladao Liverpool s 2:1 i približio se toliko željenom plasmanu među prve četiri momčadi. Furiozan početak i pogoci Aarona Lennona i Garetha Balea donijeli su Spursima prednost od dva pogotka već nakon 16 minuta igre, no Liverpool se nije predavao.

Udarac Luisa Suareza s gol crte očistio je Kyle Walker, a Redsi su do pogotka napokon došli tek 18 minuta prije kraja, kada je Bale glavom pogodio vlastitu mrežu. Kasni pritisak gostiju ipak nije urodio plodom, pa su bodovi ostali u džepu domaćina.

Po prvi put nakon 2008. godine Newcastle je pretrpio četiri ligaška poraza u nizu i teško će ponoviti prošlu sezonu. Porazom od Stoke Cityja našli su se na samo dva boda od zone ispadanja i pritisak na Alana Pardewa sve je veći, premda je nedavno potpisao osmogodišnji ugovor.

Svrake su uspjele doći do vodstva početkom drugog poluvremena, kada je domaćeg vratara svladao Papiss Cisse, no nakon nekoliko propuštenih prigoda u zadnjih je deset minuta stigla kazna. Prvo je Jonathan Walters u 82. minuti glavom izjednačio na 1:1, a četiri minute kasnije preokret je dovršio Cameron Jerome.

West Bromwich Albion je zaspao na lovorikama sjajnog početka sezone, no Swansea ih je podsjetio da u Premier ligi nema opuštanja i unaprijed izborenih bodova. Sjajnim prvim poluvremenom i pogocima Michua i dvostrukog strijelca Waynea Routledgea došli su do nedostižne prednosti, koju je u završnici prvog dijela uspio tek ublažiti Romelu Lukaku.

Southampton je imao priliku protiv Norwicha upisati treću uzastopnu pobjedu, no svome vrataru Paulu Gazzanigi mogu zahvaliti što se moraju zadovoljiti tek jednim bodom. Svece je u vodstvo doveo Ricky Lambert u 32. minuti, a Gazzanigi je potom slobodan udarac Roberta Snodgrassa prošao ispod tijela i završio u mreži.

• Obrisan korisnik29.11.2012. u 12:56
    za bluese nemam komenatara,ali mislim da im treba vremena,da benitez posloži to.a što se tiče uniteda,odličan prvi dodir i okret persia,majstor,nema šta,malo sreće kod šutiranja,ali gol je gol.
  • Obrisan korisnik29.11.2012. u 10:39