Igor Šestak • subota, 08.12.2012.

Utakmicom Atalante i Parme otvoreno je 16. kolo Serie A, a pobjedu je upisala momčad iz Bergama te prekinula svoj negativni niz. Daleko zanimljivije bilo je u večernjoj utakmici između Rome i Fiorentine, u kojoj je briljirao Romin kapetan Francesco Totti. 36-godišnjak je dvaput zabio i dvaput asistirao te vukao sve konce igre svog kluba u pobjedi 4:2 protiv momčadi koju vodi njegov bivši suigrač Vincenzo Montella.

Francesco Totti kao u najboljim danima

Kao uvertira u veliki nedjeljni derbi između Intera i Napolija, u subotu navečer je odigran još jedan derbi. Na Olimpicu u Rimu snage su odmjerile šestoplasirana Roma i četvrtoplasirana Fiorentina. Roma je svojim navijačima priredila još jednu golijadu i s 4:2 prekinula niz Fiorentine od čak devet utakmica bez poraza. Sve svoje kvalitete u ovoj je utakmici pokazao briljantni Francesco Totti i s dva pogotka i dvije asistencije kapetanski odveo svoju momčad do pobjede.

Povratak "odbjeglih" Rimljana

Susret Rome i Fiorentine obilježio je povratak bivših igrača rimskog kluba na Olimpico, ali u "krivom dresu". Aktualni trener Fiorentine, Vincenzo Montella, legenda je Rome, a dres Vučice nosili su i Aquilani, Toni te Pizarro, koji iz obiteljskih razloga nije mogao prisustvovati ovoj utakmici. Osim Čileanca, Montellinoj momčadi nedostajao je i Ljajić, dok je oporavljeni Jovetić ostao na klupi. Zdenek Zeman na klupi je ostavio oporavljenike Lamelu i Osvalda, a na opće iznenađenje i De Rossija koji se vratio u momčad nakon odslužene suspenzije.

Dvoboj prvog i četvrtog napada Serie A garantirao je pogotke, a gledatelji Olimpicu mogli su vidjeti tri u prvih 20 minuta. Povela je Vučica u sedmoj minuti. Tachtsidis je na drugoj vratnici dočekao centaršut Tottija iz slobodnog udarca pa udarcem glavom od travnjaka prebacio vratara Viviana. Gostima je trebalo samo sedam minuta za povratak u utakmicu, a uzvratili su Romi istom mjerom.

Slobodni udarac izveo je Borja Valero, neuspješnu zamku zaleđa domaće obrane iskoristio je Rodriguez pa pred golom uposlio Roncagliju, koji je loptu samo ubacio u mrežu. No nisu Rimljani previše očajavali zbog primljenog pogotka. Okrenuli su se napadu i već u 19. minuti došli do nove prednosti. Dobru su akciju odigrali Totti i Destro, a kapetan Rome neometan je u srcu gostujućeg kaznenog prostora primio loptu i pogodio nebranjeni dio Vivianovog gola.

U 21. minuti stvorila se velika gužva na travnjaku nakon što je Olivera nagazio Pjanića koji je ležao na travi. Sudac Banti odlučio je žute kartone pokazati Tachtsidisu i Oliveri, iako je Fiorentinin Urugvajac možda zaslužio i karton druge boje. Do kraja poluvremena za goste je jednim odličnim dalekometnim udarcem zaprijetio Roncaglia, a za Romu su dobre prilike imali Pjanić i Tachtsidis, koji je promašio daleko bolju priliku od one iz koje je zabio pogodak.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela još je jednu majstoriju izveo Totti i donio svojoj momčadi vodstvo od dva pogotka. Primio je loptu od Balzarettija, povukao ju prema sredini pa s gotovo 30 metara silovito opalio prema Vivianu koji nije najbolje reagirao i lopta je završila u mreži.

Igrač utakmice

Francesco Totti je prije nešto više od dva mjeseca navršio 36 godina, ali protiv Fiorentine je odigrao utakmicu kao da je u svojim najboljim godinama. Legendarnog igrača Rome, ali i talijanskog nogometa bilo je po cijelom terenu. Prijetio je iz svih oružja, sjajno vodio napad svoje momčadi, a nije se libio vratiti i u obranu kada je bilo potrebno. Utakmicu protiv momčadi koju vodi njegov bivši suigrač okončao je s dva pogotka i dvije asistencije te bio ključni faktor Romine pobjede.

Montella je na poluvremenu uveo El Hamdaouija i Fernandeza, a zamjene su mu se isplatile prije nego je sat odbrojao 60 sekundi nastavka. Borja Valero je ubacio, a Marokanac glavom svladao domaćeg vratara Goicoecheu. Čim se krenulo s centra svaka je momčad imala po još jednu dobru priliku, a u idućim minutama ponovno je pritisnula Roma u potrazi za četvrtim pogotkom. Odlične su prilike imali Pjanić u 52. minuti i Destro tri minute kasnije.

Roma je nizala napad za napadom, Viviano je u tim trenucima bio na velikim mukama, ali najbolji napad Serie A nije uspijevao pronaći put do četvrtog pogotka. U 65. minuti Zeman je uveo De Rossija i Perrottu, a sedam minuta kasnije i Osvalda, nakon što su suci poništili, kako se činilo, posve regularan pogodak njegove momčadi. Ni u posljednjih dvadesetak minuta uzbuđenja na Olimpicu nije nedostajalo. Gosti su blizu izjednačenja bili u 87. minuti kada je prvo Goicoechea sjajno obranio udarac Seferovića, a nakon kornera domaći su braniči loptu izbili s gol-crte.

Uvidio je tada Totti da je vrag odnio šalu pa je u 89. minuti nesebično asistirao Osvaldu koji je loptu kroz noge Viviana proslijedio u mrežu za konačnih 4:2. Svojom četvrtom uzastopnom pobjedom Roma se bodovno izjednačila s Fiorentinom i gradskim rivalom Lazijom.

Denis i Peluso prekinuli negativan niz Atalante

U prvoj utakmici 16. kola, igranoj u 18 sati, Atalanta je na svom stadionu Atleti Azzurri d'Italia svladala Parmu s 2:1 i prekinula niz od tri uzastopna poraza. Do prve prvenstvene pobjede nakon gotovo mjesec dana momčad Stefana Colantuona došla je pogocima Denisa i Pelusa, dok je jedini strijelac za Parmu bio Amauri.

Križari u Bergamu nisu slavili punih 11 godina, a da će se tradicija nastaviti nagovijestio je već u četvrtoj minuti utakmice Denis svojim petim prvenstvenim pogotkom. Zabio ga je glavom nakon centaršuta Schelotta, a Parmi je to prvi primljeni pogodak glavom u ovoj sezoni.

Momčad Parme je nakon primljenog pogotka bila bolja, ali u jeku njenih napada domaćini su u 38. minuti došli do drugog pogotka. Moralez je uposlio Denisa, njegov udarac obranio je Mirante, a odbijenu loptu u mrežu je pospremio Peluso.

Gosti su do odmora ipak došli do pogotka i to u posljednjoj minuti. Na centaršut Marchionnija dobro je reagirao Amauri i vratio nadu svojoj momčadi. Ipak, u nastavku su mreže mirovale. Parmini igrači imali su dosta dobrih prilika za izjednačenje, ali nisu bili uspješni u realizaciji. Atalanta je pak u završnici mogla i do uvjerljivije pobjede, no ostalo je 2:1.

Nakon ove pobjede Atalanta će prenoćiti na sedmom mjestu Serie A, dok je Parma drugim uzastopnim porazom ostala na devetom mjestu, koje bi mogla izgubiti u nedjelju.

• Obrisan korisnik09.12.2012. u 11:30
    Ima večih od njih na primjer Giacinto Facchetti koji je bio Avangarda.
  • etti09.12.2012. u 00:18
    Kakva utakmica u Rimu! Jedina taktika, ako ju je bilo uopće, je bila zabiti gol više. Jedna atipična talijanska utakmica, uostalom tako Zemanova Roma i igra. Ali se i Fiorentina uklopila u takvu igru i to je ispalo jako atraktivno. Još je malo golova i palo kad se pogledaju kakve su to prilike bile... [više na forumu]
    etti
  • Obrisan korisnik08.12.2012. u 23:03
    Jedna od 4 legende serie A, Totti, Zanetti, Del Piero i Maldini, vrijeme ih je preogazilo, dolaze neki novi klinci :/
  • Weasley08.12.2012. u 22:59
    ali što je ova fiorentina u stanju sve promašiti na kraju utakmice...zaslužena pobjeda rome, a totti još uvijek zabija, asistira kao da je u dvadesetima, legenda