Primera División, 16. kolo, 16.12.2012, 17:00 h
Valencia
Valencia 0:1 Rayo Vallecano
Rayo Vallecano

Ivan Dominik • nedjelja, 16.12.2012.

Utakmicom Valencije i Rayo Vallecana na Mestalli nastavljeno je 16. kolo La Lige prema nedjeljnom popodnevnom rasporedu. Tvrda i borbena utakmica nije bila odviše interesantna i gotovo je završila remijem bez pogodaka, međutim, to se nije dogodilo jer je Rayo iz penala u završnici susreta šokirao Šišmiše...

Valencia - Rayo Vallecano 0:1 (0:0)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
16. kolo, 16. prosinca 2012.
Valencia - stadion, Mestalla
Sudac: Alfonso Alvarez Izquierdo

Strijelci: Dominguez 83' (pen.)

Valencia: Diego Alves - Guardado, R. Costa, Rami (od 75' Cissokho), Barragan - Tino Costa, Banega - Piatti (od 46' Parejo), Jonas (od 63' Bernat), Feghouli - Soldado
Trener: Ernesto Valverde

Rayo Vallecano: Cobeno (od 67' Ruben) - Casado, Amat, Galvez, Tito (od 79' Nacho) - Adrian, Trashorras - Piti, Dominguez, Vazquez (od 64' Lass) - Carrilho
Trener: Paco Jemez

Žuti kartoni: Tino Costa 83', Parejo 87'/ Vazquez 16', Piti 22', Amat 44', Casado 56', Ruben 79'

Nakon četiri subotnje i jedne nedjeljne utakmice u vrijeme ručka, španjolsko je prvenstvo nastavljeno po rasporedu, a druga utakmica nedjeljnog popodneva igrala se na Mestalli. Valencia je ugostila momčad iz Madrida, Rayo Vallecano, te je čitavih 90 minuta praktički napadala i pokušavala probiti debeli bedem pred golom gostujućeg vratara Cobena.

Šišmiši su napadački i vrlo otvoreno otvorili susret, bili su bolja momčad tijekom cijelih prvih 45 minuta, međutim, svoju inicijativu i terenski nadmoć nisu uspjeli kapitalizirati. Obrana gostiju funkcionirala je besprijekorno te je čistila sve pokušaje aktivnih igrača Ernesta Valverdea.

Igrač utakmice

Ofenzivni veznjak Rayo Vallecana, Alejandro Dominguez, bio je igrač utakmice u međusobnom srazu njegovog kluba protiv Valencije na Mestalli. Ne samo zato što je zabio jedini pogodak na utakmici, kojim je i odlučio pobjednika susreta u korist svoje momčadi, jer Dominguez je i prije i poslije pogotka bio najaktivniji, najopasniji i jednostavno - najbolji pojedinac madridske ekipe u utakmici u kojoj njegov klub baš i nije zaslužio pobjedu nauštrb Valencije.

Najviše su za domaće u prvom dijelu prijetili Tino Costa, koji je prednjačio aktivnošću i inspiriranošću, te potom i Pablo Piatti i Jonas. Dok se na drugoj strani jedini ozbiljnije istaknuo Alejandro Dominguez, izuzev, naravno, vratara Cobena. No, unatoč svim pokušajima Valencije, i povremenim bljeskovima Raya, prvo je poluvrijeme njihova međusobnog sraza završeno bez pogodaka.

Drugi dio utakmice bio je praktički preslika prvog, uz možda nešto bolju igru gostiju. Međutim, velikih prilika nije bilo, a Rayo se uglavnom branio te pokušavao preko zamjena napraviti nešto više, kao i učestalim kontranapadima. Isti igrači kao u prvom dijelu bili su konkretni, dakle Tino Costa i Jonas kod Valencije te Alejandro Dominguez na drugoj strani, dok je, začuđujuće, izostala dobra partija ponajboljeg igrača domaćih, Roberta Soldada, koji je većinu susreta bio neprimjetan.

Sve do ulaska u posljednjih deset minuta susreta igrala se mirna utakmica bez velikih turbulencija i peripetija i činilo se kako će dvoboj završiti neodlučeno, bez pogodaka, što bi bio i najrealniji i najzaslužniji rezultat za obje ekipe - naravno, prema prikazanom.

No, ubrzo je uslijedio šok.

Glavni sudac utakmice Alfonso Alvarez Izquierdo svirao je najstrožu kaznu za Rayo u 83. minuti, podijelio nekoliko žutih kartona zbog prigovora, ali Valencia se nije mogla spasiti činjenice da je suđen jedanaesterac protiv njih. Međutim, za to nije previše mario Alejandro Dominguez koji je izveo penal i pogodio iza leđa Diega Alvesa za 1:0 madridske momčadi, čime je šokirao čitavu Valenciju.

Do kraja vremena, jasno, nije ostalo mnogo vremena, no Valencia je željela iskoristiti sve što je mogla. Ali, nije joj uspjelo. Isfrustrirana Valencia više nije imala snage za eventualno izjednačenje i povratak u susret pa je iznenađujuću pobjedu odnijela ekipa iz Vallecasa. Bodovima iz ovog susreta Rayo je ostvario veliki napredak na ljestvici te se čak lagano i izdigao iz prosječnosti pretekavši i Valenciju na tablici, dok je Šišmišima ovaj domaći poraz bio golemi korak unatrag.