Primera División, 16. kolo, 16.12.2012, 21:00 h
Barcelona
Barcelona 4:1(2:1) Atlético Madrid
Atlético Madrid

Igor Šestak • nedjelja, 16.12.2012.

U derbiju 16. kola španjolske Primere Barcelona je s 4:1 pobijedila Atletico Madrid i povećala svoju prednost na devet bodova. Bila je to 15. prvenstvena pobjeda momčadi Tita Vilanove, a do nje je došla preokretom nakon što je sjajni Falcao doveo Atletico u vodstvo u 31. minuti. Majstorijom Adriana i snalažljivošću Busquetsa Barca je već do poluvremena povela s 2:1, a pobjedu je potvrdio Messi svojim 89. i 90. golom u 2012. godini.

Barcelona - Atletico Madrid 4:1 (2:1)

Barcelona, Camp Nou
Primera, 16. kolo
Suci: Miguel Perez, Teodoro Sobrino, Jacobo Martinez

Strijelci: 0:1 Falcao 31', 1:1 Adriano 36', 2:1 Busquets 45', 3:1 Messi 57', 4:1 Messi 88'

Barcelona: Valdes - Adriano (od 85' Dani Alves), Pique, Puyol, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Sanchez (od 75' Thiago Alcantara), Messi, Pedro (od 80' Villa)
Trener: Tito Vilanova

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis (od 46' Diaz) - Koke, Mario Suarez (od 56' Adrian Lopez), Gabi, Arda Turan - Falcao, Diego Costa (od 60' Tiago)
Trener: Diego Simeone

Žuti kartoni: Mario Suarez 47', Thiago Alcantara 86'

Nedjeljni program u Primeri zaključen je derbi utakmicom između Barcelone i Atletico Madrida, željno iščekivanom zbog međusobnog okršaja dvojice ponajboljih napadača današnjice i najboljih strijelaca lige, Barceloninog Lea Messija i Atleticovog Radamela Falcaa. Dvoboj momčadi koje su u dosadašnjem dijelu prvenstva ostvarile najbolji učinak završio je još jednom dominantnom predstavom Barcelone i pobjedom rezultatom 4:1.

Barcelona je ovaj derbi dočekala na prvom mjestu Primere s 43 osvojena od 45 mogućih bodova u dosadašnjih 15 kola. Trener Tito Vilanova "krivac" je za najbolji ulazak u prvenstvo u klupskoj povijesti, a uoči ove utakmice jedini problem mu je predstavljala ozljeda Fabregasa. Njegov izostanak odlučio je nadomjestiti povlačenjem Inieste u vezni red, dok se Messiju i Pedru u napadu pridružio Sanchez, koji je dobio prednost pred Villom.

Messi vs. Falcao

U uvodu u utakmicu najviše se pričalo o dvoboju sjajnih napadača Barcelone i Atletica, Messija i Falcaa. Do ove utakmice Barcelonin Argentinac je u 2012. postigao 88 pogodaka i srušio rekord Gerda Müllera po broju pogodaka postignutih u kalendarskoj godini. Bez obzira što postoje neki koji taj rekord osporavaju, Messijeva lakoća zabijanja je nevjerojatna. U prvih 15 kola aktualne sezone Primere zabio je čak 23 pogotka. Atleticov Kolumbijac također je u velikoj formi. U prvenstvu je skupio 14 nastupa i zabio 16 pogodaka te je trenutno drugi strijelac lige. U prilog mu tek ne idu nastupi na gostovanjima jer je izvan stadiona Vicente Calderon zabio tek tri pogotka.

Njegov kolega na klupi Atletica, Diego Simeone, također je u ovoj sezoni vrlo uspješan. Njegova je momčad doživjela tek dva poraza u dosadašnjem dijelu sezone (od Valencije i Reala), a na Nou Camp je stigla sa željom da prepolovi prednost Katalonaca. Argentinski trener taj je pothvat morao tražiti bez ozlijeđenog veznjaka Cristiana Rodrigueza, a na klupi je ostavio napadača Adriana Lopeza, koji je također imao problema s ozljedom. Falcau se u napadu pridružio Diego Costa.

Sasvim očekivano, Barcelona je od početka utakmice zaigrala svojim uobičajenim stilom s mnogo kratkih dodavanja i zadržavanjem lopte u svom posjedu. Simeone je svoje igrače složio u čvrsti obrambeni blok, a obrambene je zadatke imao čak i Diego Costa. Naprijed je ostajao tek Falcao, tražeći kakvu priliku za kontranapad. No unatoč ranoj dominaciji Barce prvu su veliku priliku imali gosti. S desna je centrirao Koke, Atleticov najbolji asistent ove sezone sa četiri dodavanja za gol, a na pravom se mjestu točno između Puyola i Piquea našao Falcao i udarcem glavom pogodio lijevu vratnicu. Lopta se odbila gotovo paralelno s gol-crtom, ali natrag u polje. Milimetri su dijelili Kolumbijca od vodećeg pogotka.

Iako je imala loptu u posjedu oko 75 posto vremena, Barcelona u prvih dvadesetak minuta nije stvorila šansu za gol. Stvorili su ju gosti u 24. minuti. Brzo su iz slobodnog udarca na sredini igrališta poslali loptu u prostor za Falcaa, koji se sjurio prema Valdesu, ali iskosa i pod pritiskom braniča pucao pored gola. Messi je dva puta pokušavao iz slobodnih udaraca - neuspješno. Prvo u živi zid, drugi put dosta iznad gola, a u 31. minuti je napravio pogrešku koja je kumovala vodećem pogotku Atletica.

Ključni trenutak

Događaj koji je prelomio utakmicu dogodio se u 36. minuti. Riječ je o fantastičnom pogotku Barceloninog braniča Adriana. Osim što je bio izuzetno atraktivan, pogodak je to koji je Barceloni donio izjednačenje samo pet minuta nakon vodećeg pogotka Falcaa. Da je Atletico uspio duže zadržati vodstvo, u redovima Barcelone rasla bi nervoza. Možda bi u tom slučaju utakmica imala drukčiji rasplet.

Predugo je držao loptu na sredini igrališta, petnaestak metara u polovici madridskog kluba. Iskoristio je to Diego Costa i oduzeo loptu te odmah uposlio svog kolegu u napadu. Falcao je odlično pobjegao Busquetsu, bio je prebrz i za Puyola te je ušao u kazneni prostor i lukavim lobom prevario Valdesa za vodstvo Atletica na Nou Campu.

Bila je to majstorija Kolumbijca za njegov 17. gol u sezoni, no što tek reći za ono što se dogodilo na drugoj strani pet minuta kasnije. Barcelonin branič Adriano primio je dugu loptu Inieste, povukao ju s desne strane prema sredini, "zaljuljao" čuvare pa snažnim udarcem lijevom nogom pogodio lijevi gornji kut Courtoisovog gola. Lopta se od grede odbila u mrežu, a Brazilcu je to već peti pogodak u 11. prvenstvenom nastupu.

Nakon izjednačenja Barcelona je pojačala pritisak. Zaredali su domaćini s kornerima nakon kojih su Courtoisa zaposlili Pique i Iniesta, a treći uzastopni korner donio im je vodstvo u posljednjoj minuti prvog dijela. U velikoj gužvi pred Atleticovim golom do lopte nisu mogli Pique ni Puyol, ali je do nje došao Busquets, "lažnjakom" zavarao čuvara i vratara pa iz blizine zakucao loptu u mrežu. Bio je to prvi ovosezonski pogodak Barceloninog veznjaka. Teško da je mogao naći bolji trenutak za njega.

Igrač utakmice

Leo Messi: Iako u prvom poluvremenu nije briljirao, a napravio je i pogrešku koja je Barcelonu stajala primljenog pogotka, Argentinac je u nastavku zaigrao na svojoj uobičajenoj razini i dodao nova dva pogotka u svoju kolekciju. Prvi je postigao izrazito preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora, a drugi nakon što je braniču Atletica oduzeo loptu pa lijepim lob udarcem svladao Courtoisa.

Simeone je na poluvremenu uveo Diaza, a nakon deset minuta igre i Adriana Lopeza. Barcelona je u tom periodu nastavila dominaciju s kraja prvog poluvremena i treći pogodak u mreži Courtoisa bio je neizbježan. Zabio ga je Messi u 58. minuti i iskupio se za raniju pogrešku kod gola gostiju. Pred kaznenim prostorom Atletica primio je loptu od Sancheza, oslobodio se čuvara pa plasirao loptu u lijevi donji kut Atleticovog gola. Bio je to 24. Argentinčev pogodak u ovoj sezoni Primere i 89. u 2012. godini.

Tipično u svom stilu, igrači Barcelone su nakon trećeg pogotka "uspavali" utakmicu. Sakrili su loptu gostima i čekali eventualnu priliku za četvrti pogodak. U takvom odnosu snaga pravih prilika nije bilo sve do 80. minute kada je Iniesta pucao kroz noge gostujućeg braniča, a Courtois krajnjim naporom spriječio pogodak.

Barceloni se u 88. minuti otvorio put prema četvrtom pogotku, a postigao ga je, naravno, Leo Messi. Iniesta ga je pokušao proigrati petom, ali to je dodavanje presjekao Godin. Umjesto da ispuca loptu, Urugvajac je oklijevao, a Messi mu je oduzeo loptu i lobom prevario Courtoisa za visokih 4:1.

Svoje tri izmjene u završnici je napravio i Vilanova, a njegova je momčad rutinski utakmicu privela kraju. Barcelona je ovom pobjedom pobjegla Atleticu na velikih devet bodova prednosti te je trenutno na pravom putu ka osvajanju Primere.

• The Phantom17.12.2012. u 19:52
    Slažem se da bi Barci bilo teže u Premier ligi, ne bi pobigla drugom više od 15 bodova.Ma najbolje da Barca počne puštat utakmice da bude prvenstvo neizvjesnije pa će onda i kvaliteta Primere skočit.
    The Phantom
  • Obrisan korisnik17.12.2012. u 16:05
    Zbog cega...ljudi imaju novca i zele instant rezultate...ne bi valjda trebali cekat da ostare da im klub nesto osvoji(ako zele nabavljat igrace iz omladinskog pogona)
  • Obrisan korisnik17.12.2012. u 11:15
    hahahahahahaha predobro, -40 u tako kratkom roku. pa ko može biti toliko jadan i ići radit tako nešto. bravo premierligaši, nije vam malo 40 minusa? dajte još, možete to.
  • bubici17.12.2012. u 08:18
    Kreteni, daj više odrastite!!! Kako vam se više da???
    bubici
  • Obrisan korisnik17.12.2012. u 07:56
    Koresh100 je dobro napisao. Englezi su dobri samo zbog toga što troše pare kao budale, a to mogu pošto ih drže tajkuni (i to strani, više od pola klubova je u stranom vlasništvu). Bolje neka se uhvate rada sa igračima iz mlađih uzrasta, a ne kupovini škart igrača za neke bolesne cijene. U Engleskoj... [više na forumu]