Maj Gašparac • subota, 15.12.2012.

Tijekom subote odigrana su četiri susreta 16. kola španjolskog prvenstva. U utakmici koja je privlačila najviše pažnje Malaga je svladala Sevillu. Pobjedu su upisali i nogometaši Athletica koji su produžili negativan niz Mallorce, a susreti Getafea i Osasune te Granade i Real Sociedada završeni su bez pobjednika.

U jednoj od utakmica 16. kola španjolskog prvenstva koja je privlačila najviše pažnje nogometaši Malage svladali su na gostovanju Sevillu rezultatom 2:0 i ostvarili svoju sedmu pobjedu u sezoni. S druge strane, nogometašima Seville, koji se nalaze u lošem rezultatskom nizu, ovo je bio treći poraz u posljednja četiri kola.

Prvi su opasnije zaprijetili domaćini za koje je Alvaro Negredo imao izvrsnu priliku u četvrtoj minuti, ali njegov udarac iz dobre pozicije odsjeo je na vratnici. Isti igrač našao se u dobroj prilici i desetak minuta kasnije, ali nije bio uspješan. Do kraja prvog poluvremena domaćini su zaprijetili i preko Geoffreyja Kondogbije, ali se rezultat nije mijenjao.

Promašaji domaćih nogometaša kažnjeni su na samom početku drugog poluvremena. Igrala se 49. minuta kada je Martin Demichelis pogodio glavom nakon ubačaja iz kuta Joaquina. Nakon što su primili taj pogodak domaći nogometaši su odmah pokušali izjednačiti, no ubrzo su se našli u još većem zaostatku.

U 70. minuti branič Seville Federico Fazio je srušio Joaquina u kaznenom prostoru, a sudac je pokazao na bijelu točku i isključio nogometaša domaće momčadi. Najstrožu kaznu uspješno je realizirao Eliseu i udvostručio prednost svoje ekipe. Unatoč nekoliko prilika nogometaša Seville, gosti su sačuvali svoju mrežu netaknutom.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić odigrao je prvih 70. minuta za Sevillu, a zamijenio ga je Manu.

Nogometaši Athletic Bilbaa pobijedili su u 16. kolu španjolskog prvenstva Mallorcu rezultatom 1:0, a jedini pogodak na utakmici djelo je Aritza Aduriz u 11. minuti utakmice. U ovom susretu nogometaši Mallorce upisali su svoj deveti poraz u posljednjih 11 utakmica i dospjeli u zonu ispadanja u drugu ligu.

Momčad Marcela Bielse za tri boda u ovom susretu može zahvaliti i svojem vrataru Gorka Iraizozu, koji je uspješno zaustavljao brojne opasne prilike nogometaša Mallorce i sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Nogometaši Getafea izborili su na domaćem terenu bod u posljednjim minutama susreta protiv Osasune. Konačan rezultat utakmice bio je 1:1, a oba pogotka postignuta su u samoj završnici susreta. Osasuna je povela u 85. minuti zgoditkom Enriquea Sole, a Getafe je izjednačio u drugoj minuti sudačke nadoknade zahvaljujući Diegu Castru, koji je poentirao iz jedanaesterca.

Momčad Osasune u 78. minuti je ostala s deset igrača na terenu, nakon što je isključen Emiliano Armenteros, no unatoč tome ubrzo je došla do vodstva, koje nije uspjela zadržati do posljednjeg sučevog zvižduka. Kazneni udarac iz kojega je Getafe izjednačio skrivio je branič Osasune Miguel Flano, koji je igrao rukom u svojem kaznenom prostoru.

Vrijedan bod osvojili su i nogometaši Granade koji su odigrali 0:0 s Real Sociedadom pred svojim gledateljima. Zahvaljujući neodlučenom rezultatu iz ovog dvoboja Granada je izašla iz zone ispadanja i trenutno se nalazi na 17. poziciji na ljestvici.

Nogometaši Granade bili su u ovom susretu i bliže pobjedi, no nisu uspjeli realizirati niti jednu od svojih malobrojnih prilika, od kojih je najizglednija bila ona Odiona Ighale na početku utakmice, ali nigerijski nogometaš nije bio precizan.