Josip Piršljin • subota, 22.12.2012.

S obzirom da je Inter u ranijem terminu odigrao tek 1:1 protiv Genoe, Lazio i Fiorentina imali su priliku preskočiti ga na tablici Serie A. To im je i uspjelo pobjedama na strani kod Sampdorije, odnosno Palerma. Negativan niz prekinuo je Napoli koji je tek u zadnje četiri minute osigurao pobjedu kod posljednje Siene.

Lazio je u 18. kolu gostovao u Genovi gdje je tražio nastavak pozitivnog niza protiv Sampdorije. U prošlom su kolu Petkovićevi igrači svladali Inter, a tijekom tjedna su prošli i prepreku u Coppa Italiji, no uz dosta muke. Minimalnom pobjedom na stadionu Luigi Ferraris Lazio je preuzeo drugo mjesto jer je Inter kiksao protiv Genoe.

Rimljani su igrali samo s jednim isturenim napadačem Kloseom iza kojeg su igrala petorica veznjaka. S druge strane Delio Rossi, koji je ovog tjedna preuzeo momčad, postavio je momčad nešto ofenzivnije s Icardijem, Polijem i Ederom u prednjoj liniji.

Nebeskoplavi su do vodstva došli u 31. minuti kada je Hernanes iskoristio gužvu u šesnaestercu Sampdorije i snažnim udarcem uspio svladati vratara Romera. Iako se očekivao veći pritisak domaćih u nastavku, on je izostao. Igrači iz Genove nisu uspjeli stvoriti niti jednu ozbiljniju šansu, a dobru je propustio na suprotnoj strani Konko. Ovim porazom Sampdoria je pala na 15. mjesto.

Fiorentina je na Siciliji upisala treću uzastopnu pobjedu računajući i Kup. Borbenim igračima Palerma tri pogotka zabili su tek u nastavku utakmice i na taj se način izjednačili s Interom na trećoj poziciji. Palermo je, pak, ostao u zoni ispadanja, na 17. mjestu.

Gian Piero Gasperini je i ovog puta ostavio hrvatskog napadača Igora Budana na klupi, u prednju je liniju postavio Miccolija i Brienzu. Vincenzo Montella je priliku u napadu dao Jovetiću i Toniju, a u prvom poluvremenu nije bilo golova niti na jednoj strani.

Fiorentina je uspjela povesti početkom drugog dijela odlično odigranom akcijom. Cuadrado je na vrlo lijep način loptom u prostor uposlio Jovetića, a Crnogorac nije pogriješio pred Albancem Ujkanijem, već mu je kroz noge zabio za 1:0. U zadnjih sedam minuta Violama su dosuđena dva jedanaesterca. Prvog je realizirao Jovetić, a drugi put s bijele točke bio je precizan Argentinac Rodriguez.

U sudaru dviju momčadi koje su u posljednjih četiri susreta upisale isti broj poraza, slavio je Napoli protiv Siene i tako prekinuo taj crni niz. Nebeskoplavima je "osvanulo malo sunca" nakon poraza od PSV-a u Europskoj ligi Intera i Bologne u Serie A i ponovno Bologne u Coppa Italiji. K tome, Napoliju su oduzeta i dva boda zbog afere s namještanjem utakmica tako da im je ova pobjeda bila prijeko potrebna.

Ipak, do nje nisu došli lako. Štoviše, tri boda su osigurali tek u samoj završnici susreta, u zadnje četiri minute. Sve do 86. rezultat na semaforu je bio 0:0, a tada je gol za goste iz Napulja zabio Maggio na asistenciju Hamšika. 13. ovosezonskim prvenstvenim golom Cavani je definitivno riješio pitanje pobjednika u 90. minuti, a još je kasnije Sienin napadač Calaio zaradio crveni karton. Crno-bijelima nije pomogao ni Giuseppe Iachini koji je preuzeo momčad ovog tjedna od Sersea Cosmija.

Dvoboj sredine tablice odigrali su Bologna i Parma, a pobjedu su na kraju odnijeli gosti. U prvih 45 minuta mreže se nisu tresle, no zato su strijelci proradili u nastavku susreta. U 54. minuti domaći su poveli kada se Sorensen dobro snašao u gostujućem šesnaestercu i zabio za 1:0, no veselje Bologne kratko je trajalo.

Samo dvije minute kasnije prekrasan je pogodak postigao Valdes snažnim, preciznim udarcem s više od 20 metara u gornji desni kut Agliardija. Deset minuta potom Parma je preokrenula rezultat kada je na asistenciju Gobbija gol zabio Sansone i time je pobjegla svojim suparnicima na velikih osam bodova.

Torino se uspio udaljiti od opasne zone pobjedom na Olimpijskom stadionu protiv Chieva. Žuti su nakon slavlja protiv Rome pružili slabu predstavu u zadnjoj ovogodišnjoj utakmici i dopustili su Torinu da im se približi na samo dva boda. U 12. minuti autogol je postigao Sardo, a Gazzi je nedugo potom bio strijelac za 2:0 što je i bio konačan rezultat.

Atalanta i Udinese su u Bergamu podijelili bodove. Oba gola pala su u prvom poluvremenu i krajnji rezultat bio je 1:1 čime je razlika između ova dva kluba ostala dva boda. U 34. minuti crno-bijelima je prednost donio Muriel, no ona nije dugo potrajala. Samo šest minuta kasnije Atalanta je došla do izjednačenja kada je kazneni udarac iskoristio Denis, a rezultat se više nije mijenjao.