Roma
Roma 4:2(3:0) Milan
Milan

Igor Šestak • subota, 22.12.2012.

U posljednjoj utakmici 18. kola Serie A, ali i posljednjoj utakmici ove godine igrači Rome su još jednom bili vrlo inspirirani. Prvi put nakon ožujka 2008. uspjeli su na svom Olimpicu pobijediti Milan i učinili su to sa stilom. Odigrali su sjajnih prvih 45 minuta i ostvarili prednost od 3:0 golovima Burdissa, Osvalda i Lamele, da bi pobjedu u drugom dijelu potvrdio Lamela svojim drugim pogotkom na utakmici. Milan je u završnici igrao s igračem više i s dva pogotka ublažio poraz.

Roma - Milan 4:2 (3:0)

Rim, Stadio Olimpico
Serie A, 18. kolo
Suci: Gianluca Rocchi, Elenito Di Liberatore, Gianluca Cariolato

Strijelci: 1:0 Burdisso 13', 2:0 Osvaldo 23', 3:0 Lamela 30', 4:0 Lamela 61', 4:1 Pazzini 87' (11m), 4:2 Bojan 88'

Roma: Goicoechea - Piris, Marquinhos, Burdisso, Balzaretti - Pjanić, De Rossi, Bradley - Lamela (od 68' Florenzi), Totti (od 80' Romagnoli), Osvaldo (od 69' Destro)
Trener: Zdenek Zeman

Milan: Amelia - De Sciglio, Mexes, Yepes, Constant - Montolivo, Ambrosini (od 77' Muntari), Nocerino (od 56' Pazzini) - Robinho (od 70' Bojan), El Shaarawy, Boateng
Trener: Massimiliano Allegri

Žuti kartoni: Yepes 15', Burdisso 54', Ambrosini 58', Mexes 81', Goicoechea 86'
Crveni karton: Marquinhos 78'

Derbi utakmicom između Rome i Milana spušten je zastor na 2012. godinu u Serie A. Na dvotjedni odmor koji predstoji talijanskim klubovima zadovoljniji će otići Rimljani nakon što su sjajnom igrom došli do uvjerljive pobjede s čak 4:2 te se vratili u borbu za drugo mjesto na tablici koje im je sada udaljeno samo četiri boda.

Bio je to dvoboj šeste i sedme momčadi prvenstva, a razlika među njima uoči utakmice bila je dva boda u korist Rimljana. No, utakmicu su u boljem raspoloženju dočekali igrači Milana nakon što su prošlog vikenda svoj niz pobjeda produžili na četiri utakmice. I Roma je nedavno nanizala četiri pobjede, ali joj je taj niz prekinuo Chievo u prošlom kolu. Gostima je u prilog išla i činjenica da na Olimpicu od Rome nisu izgubili od 15. ožujka 2008.

Dvoboj odličnih napada

U prvih 17 kola Roma je s 38 postignutih golova došla do statusa najefikasnije momčadi lige, a najveći dio napadačkog tereta na svojim su leđima ponijeli Lamela, Osvaldo i Totti. Njih su trojica potpisali 22 pogotka i osam asistencija. S druge strane Milanov je napad u jesenskom dijelu sezone u najvećoj mjeri ovisio o El Shaarawyju, strijelcu 14 od Milanova 32 pogotka i prvom topniku Serie A. Šest golova je postigao Pazzini, a do sada se nisu iskazali Boateng, Bojan i Robinho. Zajedno su postigli tek četiri pogotka.

I Zdenek Zeman i Massimiliano Allegri odlučili su se za svoj uobičajeni sustav igre 4-3-3. Češkom strategu na raspolaganju nije bio Castan, a ovaj je put u početnu postavu odlučio uvrstiti De Rossija, koji je u posljednje vrijeme češće grijao klupu. Od početka je zaigrao i Lamela, prvi put nakon ozljede, te činio napadačku trojku s Tottijem i Osvaldom. Allegriju su nedostajali Pato, Bonera i De Jong, a u napad je postavio El Shaarawyja, Boatenga i Robinha, kojem je ovo možda bila i posljednja utakmica za Rossonere, budući da se sve češće priča o njegovom povratku u Brazil.

U prvih deset minuta svaka je momčad imala po jedan udarac. El Shaarawy je pucao malo pored gola nakon samo 40 sekundi igre, a na drugoj je strani nakon solo prodor i udarac De Rossija zaustavio Amelia. U 12. minuti Roma je odigrala brzu kontru koju je dobrim udarcem završio Osvaldo, no efektno je obranio Amelia. Ipak, vratar Milana ostao je nemoćan nakon kornera koji je uslijedio. Centrirao je Pjanić, a Burdisso glavom postigao svoj prvi pogodak u sezoni.

U sjajnu je priliku El Shaarawyja gurnuo Robinho u 17. minuti, ali je u situaciji jedan na jedan briljantno reagirao domaći vratar Goicoechea. U tijeku je bila 23. minuta kada je Roma udvostručila vodstvo. S lijeve je strane centrirao Totti, a pred golom se dobro snašao Osvaldo i glavom pogodio donji desni kut, gotovo isto mjesto koje je pogodio Burdisso deset minuta ranije. Bila je to šesta asistencija Tottija i deveti gol Osvalda u ovoj sezoni Serie A.

Obje su momčadi u prvom poluvremenu nastojale igrati vrlo visoki presing. Obranama se nije pružalo vrijeme za mirno iznošenje lopte, a iz jedne takve situacije Roma je došla do trećeg pogotka. Pod pritiskom je pogriješio De Sciglio, loptu je uzeo De Rossi i sjajno podvalio za Lamelu koji iz blizine postiže svoj deveti gol sezone. Milan je u prvih 45 minuta pokazao premalo. Udarac El Shaarawyja s početka utakmice bio mu je ujedno i jedini do poluvremena te je na odmor sasvim zasluženo otišao sa zaostatkom.

Odličnu priliku za 4:0 propustio je u 50. minuti realizirati Totti, a Allegri je u 56. minuti konačno posegnuo za promjenama. Umjesto Nocerina uveo je Pazzinija, promijenio sustav igre u 4-2-4 i krenuo na sve ili ništa. Samo pet minuta kasnije postalo je sasvim jasno da će za Milan u Rimu biti "ništa". Obrana Rossonera uspjela je primiti i treći gol glavom. S lijeve strane je ubacio Balzaretti, a između Yepesa, Mexesa i Constanta loptu je glavom dohvatio Lamela i pogodio desni donji kut.

U 64. minuti Goicoecheu je konačno malo "zagrijao" Robinho, a Zeman je povukao za njega pomalo neobičan potez - zatvorio je utakmicu. Dvostrukog strijelca Lamelu zamijenio je veznjak Florenzi, a umjesto Osvalda ušao je Destro. Romu su do visokog vodstva odveli napadači, a u drugom je dijelu od njih palicu preuzeo vratar Goicoechea. U 71. minuti obranio je čak tri uzastopna pokušaja Milanovih igrača, a novu sjajnu obranu upisao je minutu kasnije kada se u odličnoj situaciji našao Bojan.

Roma je u 78. minuti ostala s igračem manje nakon što je Marquinhos igrao rukom i spriječio vrlo izglednu priliku za El Sharaawyja. U 86. minuti Goicoechea se istaknuo još jednom obranom, ali je u nastavku akcije skrivio kazneni udarac. Srušio je Pazzinija koji je sam realizirao najstrožu kaznu. Samo minutu kasnije Rominim se braničima dogodio još jedan trenutak dekoncentracije, koju je iskoristio Bojan i nakon još jedne obrane Rominog vratara iz blizine pogodio za 4:2. U posljednjim minutama među domaćinima je bilo dosta panike, ali utakmicu su ipak uspješno priveli kraju s dva gola prednosti.

• Obrisan korisnik23.12.2012. u 22:19
    Totti je i dalje strašan, kolko energije u njemu i preciznosti u njegovim loptama, strašno... Nakon Neste i T.Silve, depresivno je vidjeti da je Milan spao na Yepesa i Mexesa...
  • Obrisan korisnik23.12.2012. u 10:58
    Nek zaigra onaj psihopata Berlusconi u ružičastim gaćicama.
  • Obrisan korisnik23.12.2012. u 00:19
    Silovani. Opet igra majstor Ambrosini, a ja smatram da bilo tko na ovoj stranici može više trčati od tog poremečenog luđaka. Vječna zamjena. Možda je i dobro došao ovaj poraz, jer će Milan napokon nešto poduzeti u vezi pojačanja, koja su itekako potrebna.