Ivan Dominik • nedjelja, 20.01.2013.

Posljednje dvije utakmice vikenda u španjolskom nogometnom prvenstvu donijele su srazove dvaju madridskih klubova protiv onih iz Valencije. U oba su susreta slavili Madriđani; Real je u gostima s pet golova "potopio" Šišmiše, dok je Atletico na svom travnjaku lakoćom pobijedio Levante...

Valencia - Real Madrid 0:5 (0:5)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
Nedjelja, 20. siječnja 2013. - 20. kolo
Valencia - stadion, Mestalla
Sudac: Jose Antonio Teixeira Vitienes

Strijelci: Higuain 9', Di Maria 35', 45', Cristiano Ronaldo 36', 41'

Valencia: Diego Alves - Guardado, Costa, Rami, Victor Ruiz - Tino Costa, Gago (od 46' Barragan) - Piatti (od 73' Bernat), Banega, Jonas - Soldado (od 65' Valdez)
Trener: Ernesto Valverde

Real Madrid: Casillas - Coentrao, Varane, Albiol, Arbeloa - Alonso (od 58' Essien), Khedira (od 74' Callejon) - Cristiano Ronaldo, Özil (od 67' Modrić), Di Maria - Higuain
Trener: Jose Mourinho

Žuti kartoni: Jonas 24', Gago 40', Banega 63'/ Arbeloa 20', Coentrao 30', Di Maria 53', Essien 81'

Utakmica Valencije i Reala na Mestalli počela ja baš kako priliči španjolskom nogometu: kombinatorni, napadački i otvoreno s obje strane te s puno trke, tehnike i šansi pred vratima obje ekipe. Međutim, iako su prvi zaprijetili igrači Valencije, Jonas i Pablo Piatti, Madriđanima se više isplatila takva igra i takva utakmica.

Jer, već u devetoj minuti Real je poveo. Nakon što je samo minutu ranije zapucao izglednu priliku pored gola, Argentinac Gonzalo Higuain doveo je Los Blancose u vodstvo na asistenciju Angela Di Marije. No, Real nije stao na tom pogotku te je počeo sve više napadati i pritiskati, dok se šokirana Valencia nije uspjela oporaviti od tog ranog pogotka te se sve više raspadala.

Stoga je Real ubrzo stigao i do drugog gola na susretu; za 2:0 zabio je asistent prvog, Angel Di Maria, nakon što ga je u priliku izbacio Cristiano Ronaldo i Real je imao osjetnu prednost već u 35. minuti. Uslijedio je potpuni raspad Šišmiša i rapsodija Madriđana, koji su već minutu kasnije preko Ronalda povisili svoju prednost, a ovaj puta je asistirao drugi Portugalac u sastavu Portugalca Josea Mourinha, bek Fabio Coentrao.

Valencia je i dalje nastavila napadati, kao i prije prva tri pogotka, a najviše su prijetili Piatti i Tino Costa, no momčad Ernesta Valverdea igrala je katastrofalno u obrani, dok je prema naprijed još bila i više nego solidna. Zato je već do kraja poluvremena Real uspio zabiti i četvrti, a onda i peti pogodak.

Za 4:0 gostiju pogodio je opet Ronaldo, ovaj put na asistenciju Mesuta Özila, dok se drugi put u listu strijelaca poslije njega upisao i Angel Di Maria, zabivši za 5:0 četiri minute nakon Ronalda, odnosno u posljednjoj minuti prvog dijela - također na asistenciju sjajnog njemačkog reprezentativnog veznjaka.

Uz golemih 5:0 Real Madrida otišlo se i na odmor, a susret je već bio odavna riješen na zaprepaštenje Mestalle i čitave Valencije. Ulaskom u drugi dio Valencia je nastavila sa svojom dobrom igrom u napadu, a Pablo Piatti s prijetnjama prema Casillasu te je u 50. minuti uzdrmao prečku španjolskog reprezentativnog vratara.

Real se u nastavku dosta povukao, a ofenzivna igra Šišmiša više je dolazila do izražaja, pogotovo prijetnje i udarci Tina Coste, Evera Banege, Piattija, Jonasa više puta, kasnije i Nelsona Valdeza, pa čak i Adila Ramija, međutim, bez ikakvog učinka za domaćine.

Ulaskom u posljednjih 20 minuta dvoboja Real se potpuno zatvorio i počeo kontrolirati utakmicu te je privoditi kraju, dok se Valencia pokušavala vratiti ili barem postići utješni pogodak za svoje navijače. Domaćin je sve bacio u napad i često je prijetio, pogotovo udarcima iz daljine u kojima se isticao Meksikanac Andres Guardado, ali bez ikakvih pozitivnih pomaka.

Do kraja utakmice za Real je, između ostalih, samo još ušao hrvatski reprezentativac Luka Modrić i to umjesto Özila u 67. minuti, a dobivši nešto više od 20 minuta utakmice Modrić nije imao previše prostora da napravi nešto veliko, s obzirom da se Real gotovo potpuno orijentirao i skoncentrirao na obranu. Stoga je hrvatski veznjak do kraja dvoboja odigrao korektno, bez većih pogrešaka ili velikih stvari, a susret na Mestalli je završen pobjedom Reala rezultatom stečenim u furioznom prvom poluvremenu.

Atletico apsolvirao Levante na Vicente Calderonu bez pogotka Radamela Falcaa

U pretposljednjoj nedjeljnoj utakmici, a trećem dvoboju španjolske Primere toga dana, Atletico Madrid je u goste doveo jaku i nezgodnu momčad Levantea. Nakon "sramežljivog" početka na obje strane Atletico je već nakon nekoliko uvodnih minuta krenuo u jaki napad na protivnička vrata, a to mu se zbog dosta slabe i pasivne igre ekipe iz Valencije vrlo brzo isplatilo.

Slika 1 od 1.

Inicijativu i terensku te igračku nadmoć Madriđani su kapitalizirali u 33. minuti kada je Adrian Lopez poslije asistencije Javija Manquilla pospremio loptu u mrežu Levantea za 1:0 vodstvo domaćih. Nedugo nakon tog pogotka Levante se probudio, imao prvi pravi udarac na gol u susretu i priliku za izjednačenje, no Nabil El Zhar nije bio precizan.

Zbog toga je prvo poluvrijeme i dovršeno minimalnom prednošću Los Colchonerosa, koji su potom i u nastavak krenuli mnogo bolje od svojih protivnika. Gradio je strpljivo šanse i napade Atletico, no sve do ulaska u posljednjih pola sata dvoboja nije imao ozbiljniju priliku za udvostručenje vodstva. Međutim, 61. minuta bila je "zlatna" za Rojiblancose jer je na asistenciju Diega Coste na 2:0 domaćih podigao sjajni Koke.

Levante je potom sve karte bacio u napad, a pokušao je svoju igru poboljšati i zamjenama te novim imenima na travnjaku. U tome je donekle uspio jer su dobre prilike imali Martins i Barkero, no, nije bilo učinka, dok je na drugoj strani najbolju priliku drugog dijela imao Cristian Rodriguez, koji je za Atletico u 78. minuti pogodio prečku odmjerenim i jakim udarcem.

Rodriguezova šansa bila je ujedno i posljednje veliko uzbuđenje na Vicente Calderonu, jer su obje ekipe u posljednjih deset minuta ogleda znantno pale u igri i tempu, a to je iskusno iskontrolirala do kraja momčad Diega Simeonea. Koja je rezultatom 2:0 podosta lagano apsolvirala neugodni i opasni Levante za očuvanje drugog mjesta i približavanje Barceloni na "minus osam" u La Ligi.