Marko Tomas dvije sekunde prije kraja tricom srušio Zadar

Mišo Gulić • subota, 26.01.2013.

Cedevita je u ne odveć kvalitetnoj i atraktivnoj utakmici, ali zato veoma uzbudljivoj, uspjela svladati Zadar u dvorani na Višnjiku te tako doći do prve ovosezonske pobjede nad jednim od hrvatskih predstavnika u ABA ligi, čime je i dalje ostala u utrci za završni turnir...

Zadrani su ove sezone u svojoj dvorani odigrali cijeli niz utakmica u kojima se o pobjedniku odlučivalo u završnim sekundama, redovito su to istina i dobivali, no ovog puta sreća im je okrenula leđa, a junak Vitamina postao je Marko Tomas koji je pri vodstvu Zadra ubacio pobjedničku tricu dvije sekunde prije kraja susreta.

Odlične napadačke role obje momčadi obilježile su sam početak utakmice, briljirao je Kaštropil za domaće, no bilo je to dovoljno tek za održavanje egala s raspoloženom Zagrepčanima. Dosta "mekano" se igralo u obrani, bez potrebne čvrstine, zbog čega se kasnilo i u reakcijama pa je sve to skupa u uvodu izgledalo poput kakve prijateljske utakmice. Takav raspored snaga tijekom prve četvrtine rezultirao je izjednačenim rezultatom od 22:22.

Konce igre, nakon podosta grešaka, prvi su pohvatali Zadrani, pobjegli na plus pet (29:24), a u međuvremenu je Cedevitin Baždarić zaradio i tehničku, no nisu to domaći iskoristili da se osjetnije odvoje od Cedevite. "Niska" Cedevitina petorka potom je odlično odgovorila na izazov, raspucao se najkonstantniji njihov igrač ove sezone Šuput, a polaganjem Ilievskog minutu prije kraja prvog dijela, Zagrepčani su došli i u vodstvo (33:34). Ipak, na odmor su s prednošću otišli domaći košarkaši, rezultatom 37:36.

Zadar i Cedevita su potpuno bezidejno ušli u nastavak, uistinu gledatelji u prvih pet minuta nisu mogli uživati u onome što su im ponudili, a koliko je to loše izgledalo dovoljno će reći podatak da je prvi koš iz igre postignut u petoj minuti drugog dijela (Ivanov). To kao da je "odčepilo" domaći napad, nekoliko vezanih koševa i brzo je semafor pokazao njihovu prednost od osam koševa (49:41), ali odgovorili su i Zagrepčani s pet koševa u nizu te tako ponovno vratili neizvjesnost na parket.

U posljednjih deset minuta ušlo se s rezultatom 56:53 u korist Zadra, a trica Vrbanca i bacanja Travisa vratila su "čestih" osam koševa viška na stranu domaćih (61:53). Činilo se tada da bi Zadar mogao prelomiti susret, no loše obrambene reakcije otvorile su prostor za dvije trice Baždarića, na što se nadovezao i Tomas ubačajem za dva, pa je u 36. minuti Cedevita prešla u vodstvo (66:67).

Završnica je donijela igru koš za koš, prednost je konstantno selila s jedne na drugu stranu, nevjerojatno je koliko su obje momčadi propustile u tim trenutcima, pa se u završnici sve svelo na individualne akcije. 20-ak sekundi prije kraja, pri rezultatu 72:71 za Zadar, Travis se našao na liniji za bacanja, pogodio jedno, da bi s druge strane stvar u svoje ruke uzeo Tomas i dvije sekunde prije kraja zabio za tri i tako, pokazalo se, donio pobjedu svojoj momčadi.

Pokušali su domaći tada reprizirati Partizan, lopta je došla do Travisa, no nije ovaj put američki krilni centar najbolje reagirao, nagazio je aut liniju i tako omogućio gostima prvu "hrvatsku" pobjedu.

U domaćim redovima trojac Delaš, Kaštropil i Travis je zabio po 13 koševa, koš manje ubacio je Ivanov, dok je goste iz Zagreba predvodio Baždarić sa 16 te junak Tomas s 15 ubačaja.

• Obrisan korisnik29.01.2013. u 22:56
    Zadar ima solidnu ekipicu.Dobar je trener.Samo ovi strangeri su tanki.Izgleda kako je besparica stvarno ž-kategoriju Amera uvozimo.Bolje te pare dati mladim dečkima i koju minutu više.Nije demagogija.
  • Obrisan korisnik28.01.2013. u 17:29