Ivan Dominik • nedjelja, 17.02.2013.

Posljednje dvije utakmice u španjolskoj Primeri dočekane su i u 24. kolu, a u njima su pobjede ubilježile ekipe Real Madrida i Espanyola. I dok su Katalonci kod kuće bili bolji od Betisa, Kraljevski se klub morao namučiti kako bi pobijedio Rayo Vallecano u gradskom derbiju na Santiago Bernabeuu, ponajviše zbog glupog i ranog isključenja Sergija Ramosa...

Real Madrid - Rayo Vallecano 2:0 (2:0)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
Madrid, stadion - Santiago Bernabeu
24. kolo, 17. veljače 2013. godine
Sudac: Jose Luis Paradas Romero

Strijelci: Morata 3', Ramos 12'

Real Madrid: Lopez - Coentrao, Ramos, Pepe, Varane - Essien, Khedira - Cristiano Ronaldo, Kaka (od 80' Callejon), Özil (od 67' Di Maria) - Morata (od 27' Albiol)
Trener: Jose Mourinho

Rayo Vallecano: Ruben - Casado (od 64' Carlos), Figueras, Galvez, Tito - Piti (od 83' Delibašić), Fuego, Trashorras (od 73' Vazquez), Lass - Dominguez, Carrilho
Trener: Paco Jemez

Žuti kartoni: Ramos 17', 18', Ronaldo 63', Pepe 76'/ Trashorras 33', Lass 37', Tito 42', Figueras 49'

Crveni karton: Sergio Ramos 18'

U središnjoj u večernjoj utakmici 24. kola Primere odigran je gradski madridski derbi u kojem je na svom Santiago Bernabeuu domaći Real Madrid dočekao slab(ij)i, ali vrlo disciplinirani Rayo Vallecano. Jose Mourinho krenuo je s Kakom na poziciji središnje polušpice i Michelom Essienom na zadnjem veznom zajedno s Khedirom, dok Hrvata Luke Modrića zbog kartona u dvoboju protiv Raya nije bilo ni na klupi.

Suprotno ustaljenoj postavi u prvih je 11 započeo i Alvaro Morata, kao najistureniji napadač domaćih, što se pokazalo kao odličan potez The Special Onea, budući da je Morata već u trećoj minuti utakmice nakon asistencije Mesuta Özila matirao gostujućeg vratara za prednost Los Blancosa.

Real je u tom početku igrao odlično i vrlo napadački, ali onda je počeo show Sergija Ramosa, prvo u pozitivnom, a onda i u negativnom smislu. U 12. minuti nevjerojatni je branič Reala zabio za 2:0 glavom nakon ubačaja Özila, kojem je to bila druga asistencija na susretu. No, nakon samo pet minuta Ramos je zbog prekršaja i nesportskog ponašanja dobio prvi žuti karton, a odmah minutu potom zbog namjernog igranja rukom je i isključen te je svoju momčad ostavio s desetoricom i s prednošću od 2:0 već od 18. minute dvoboja.

Međutim, Mou je brzo reagirao te umjesto strijelca Morate ubacio Raula Albiola na upražnjenu stopersku poziciju. Zbog tog se poteza Real konsolidirao i do kraja poluvremena izdržao sve napade gostiju. Priprijetiti su uspjeli još samo Cristiano Ronaldo i odlični Essien u nekoliko navrata kod domaćina, dok je sastav iz Vallecasa preuzeo inicijativu i bio puno bolji. No, nije uspio zabiti pa se na poluvrijeme otišlo velikom prednošću Kraljevskog kluba.

U nastavku susreta Rayo je nastavio napadati, a Real braniti se i to vrlo dobro i efikasno s tim da je, kao i u prvom dijelu, briljantno igrao Mesut Özil koji je bio i najbolji pojedinac kod Real Madrida. No, Rayo unatoč svim napadima nikako nije uspijevao poslati neku loptu iza Diega Lopeza tako da je Real s vremenom počeo i kontrolirati utakmicu te se sve lakše braniti od napada gostiju.

Nakon što je istekao sat vremena igre i napadi Raya počeli su jenjavati, a Real je odličnom i kontroliranom igrom počeo čekati kraj, dok se na terenu fantastično vodio Mourinhov "rukopis" pri branjenju prednosti s desetoricom Realovih igrača. Do kraja okršaja Rayo nije uspio poentirati, a Real je na veću kvalitetu uspio proći neokrznut i pobijediti na svom travnjaku te tako koliko-toliko zadržati korak za vodećim ekipama Primere.

Paralelno sa susretom u Madridu između gradskih rivala, u Kataloniji je Espanyol dočekao Betis u posljednjem susretu kola. Katalonci su bili bolja momčad u prvom dijelu te su poveli 1:0 golom Sergia Garcie, kojeg je lijepo već u sedmoj minuti poslužio ponajbolji igrač Papiga - Christian Stuani. Protiv slabašnog Betisa koji igra u lošoj formi Espanyol je dominirao u prvom dijelu i stoga odnio i prednost na odmor.

Sastav iz Seville, koji nije pobijedio u šest utakmica prije sraza s Kataloncima, a od toga u tri zaredom nije zabio ni pogotka, u drugom se poluvremenu utakmice ipak malo "trgnuo", međutim, rezultata nije bilo i Espanyol je zadržao inicijativu te je nakon sat vremena igre sve mirnije privodio dvoboj kraju. Betis je postao opasan tek u samoj završnici kada je i najviše prijetio golu domaćina, no, sve je to bilo premalo za pozitivan ishod na stadionu El Prat pa je minimalnu pobjedu u tom susretu sasvim zasluženo odnio domaći Espanyol.

• Obrisan korisnik18.02.2013. u 16:36
    Smijesan xrveni, nego kako dobise bez Luke???
  • Obrisan korisnik18.02.2013. u 11:53
    Oba Ramosova kartona su u najmanju ruku prestroga, u nastavku utakmice se za iste stvari nisu djelili kartoni. Ne opravdavam Ramosa jer mi kao navijaču Reala smetaju i njegovi i Pepeovi konstatni ispadi. Po meni najbolji pojedinac utakmice je Kaka, igrao je vrhunski prema naprijed i još se... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.02.2013. u 09:06
    najbliži mu je Ibrahimović
  • Showballs18.02.2013. u 02:30
    Jako mi je drago šta je Morata igrao od prve i zabio, šteta šta ga je tako rano morao izvadit zbog Ramosovog crvenog. Samo se nadam da ga neće rješit ko većinu svojih igrača...
    Showballs
  • Obrisan korisnik18.02.2013. u 02:02
    upravo to, el capitan..ili kad ferdinand u 20 i nekom kolu prije par sezona kad je s vidicem bio na vrhuncu dobije prvi zuti...to je ''art of defending'' u nedostatku boljeg prijevoda...a moze svaki krkan biti žustar i kupiti kartone, iako je ramos tehnicki predobar da bi ga mogao tako nazvati