Bičanić s osam pogodaka predvodio Chambéry do prve ovogodišnje prvenstvene pobjede

Mihaela Bradovski • srijeda, 20.02.2013.

Francuski prvak Montpellier i doprvak Chambéry u 16. su kolu snage odmjerili s dvije momčadi s dna poretka LNH. I dok se Aix pojačan Nikolom Karabatićem pokazao ozbiljnim protivnikom, Montpellier je Billere ostavio na -10 i nulom u rubrici bodova. Chambéryju je slavio rezultatom 32:30, a gostima je najviše muke zadao upravo hrvatski reprezentativac Damir Bičanić...

Chambéry Savoie - Aix en Provence 32:30 (15:13)

Pobjeda nad 12-plasiranim Aixom prva je ovogodišnja prvenstvena pobjedna momčadi Chambéryja. S druge strane, nakon punog plijena na otvaranju drugog dijela sezone te remija s Montpellierom sastav Aixa doživio je prvi neuspjeh. Francuski doprvak bio je uspješniji za dva zgoditka, a najefikasniji u njegovim redovima bio je hrvatski reprezentativac Damir Bičanić.

Bičanićeva forma raste

Francuski doprvak u ulozi domaćina nije uspio slaviti u prvom ovogodišnjem prvenstvenom kolu. Sastav Marija Cavallija remizirao je s Nantesom i time izgubio treću poziciju. U ovaj 30:30 remi Damir Bičanić ugradio je dva pogotka, a jednako toliko postigao je i u nedjelju na europskom ispitu protiv Bjerringbro-Silkeborga. Francuska momčad slavila je rezultatom 29:26 čime je stigla do prve pobjede u aktualnom izdanju Lige prvaka. (Kockasti kutak, 11.02.2013.)

Rukometaši Chambéryja u proteklom su tjednu upisali dva poraza. U srijedu ih je u sklopu francuskog prvenstva pred svojim navijačima porazila momčad Ivryja, a tek su nešto blaži poraz doživjeli na europskom gostovanju kod Vive Targi Kielcea. U oba dvoboja hrvatski je reprezentativac bio jedan od najboljih pojedinaca svoje momčadi. Ivryju je postigao pet pogodaka iz devet pokušaja, dok je u subotu precizan bio šest puta. (Kockasti kutak, 18.02.2013.)

Gostujući vratarski dvojac Cappelle - Clemencon zajedno je zaustavio tek devet protivničkih šuteva, a najveća im je zagonetka bio upravo Bičanić koji je osam od 12 svojih pokušaja pretvorio u pogotke. Tim je dvoboj završio kao najuspješniju šuter svoje momčadi, ali i čitavog dvoboja. Šest pogodaka zabio je njegov suigrač Cedric Paty, ali i Vincent Vially u dresu Aixa, dok je Nikola Karabatić precizan bio pet puta.

Bičanić je dvoboj otvorio promašajem, a prvi je puta put do protivničke mreže pronašao nakon šest minuta igre za 3:2 Chambéryja. Nakon točno 15 minuta igre domaći je sastav svoju prednost podigao na +3, i za 8:5 pobrinuo se hrvatski internacionalac. Bio je to već četvrti njegov pogodak na susretu. Tri minute prije odlaska na odmor sastav Marija Cavallija držala je 15:10, no precizni su tada redom Courtois, Savić i još jednom Courtois za samo dva gola zaostatka za Chambéryjem.

Nakon pet minuta igre u nastavku semafor je pokazao 17:17. U strijelce se po prvi puta upisao Vladica Stojanović, no domaći rukometaši već u idućem napadu vraćaju minimalnu prednost i ne dopuštaju Aixu da nakon četvrte minute i 1:2 po drugi puta dođe u vodstvo. Gosti novi pokušaj za isto imaju u 42. minuti, Bečirović pogađa tada za 21:21, no već u idućih nekoliko minuta sastav Chambéryja situaciju okreće u svoju korist.

11 minuta prije isteka vremena, nakon drugog zgoditka Timotheya N'Guessana, prednost domaćih raste na +4. Do kraja je Aix uspio tek prepoloviti svoj zaostatak, dok je u tim završnim minutama Bičanić nadodao tri nova pogotka. Za razliku od gostujućih vratara, domaći čuvari mreže 15 su puta bili uspješniji od protivničkih šutera, od toga Cyril Dumoulin 11 puta. Ove dvije momčadi 2. ožujka sastat će se i u osmini finala Kupa.

Montpellier - Billere Handball 38:28 (22:14)

Puno lakši posao imali su igrači Patricea Canayera, također na domaćem terenu. Montpellier je u 16. kolu ugostio posljednji Billere koji i dalje nema niti jedan bod na svom ovosezonskom kontu. Susret 1/8 finala Kupa protiv Nimesa drugoplasirani sastav LNH tako će dočekati u dobrom raspoloženju, dok Biller dan kasnije, 3. ožujka očekuje težak posao protiv lidera PSG-a.

Što se večerašnjeg dvoboja tiče, gosti su u prednosti bili tek nešto više od pola minute na samom startu dvoboja, da bi nakon perioda igre pogodak po pogodak Dragan Gajić u devetoj minuti svoju momčad po prvi puta odveo na +2. Slovenski reprezentativac kasnije je ozlijeđen te će morati pauzirati idućih šest tjedana. Pet pogodaka prednosti domaći su rukometaši ostvarili nakon točno 16 minuta igre, strijelac za 12:7 bio je Antoine Gutfreund, a tri minute kasnije Montpellier nakon pogotka Vilovskog dolazi do dvostruke prednosti.

Gostujuća momčad korak je izgubila u ranoj fazi susreta stoga ne čudi što se u nastavak ušlo pri velikih 22:14 za Montpellier. Bez Petra Metličića u zapisniku francuski prvak prvi puta na dvoznamenkastu prednost odlazi u 42. minuti, a pri istoj je razlici i završen dvoboj 16. kola. Točku na i stavio je Vilovski svojim sedmim zgoditkom.

Vid Kavtičnik nadodao je šest pogodaka, dok je u redovima uvjerljivo najslabije momčadi lige najuspješniji bio Pierre-Yves Ragot s osam uspješnih pokušaja. Nemanja Marjanović i Khaled Ghoumal susret su arhivirali sa svega pet obrana, dok su Robin (14) i Desbonnet (11) odradili veliki posao na putu do ove uvjerljive pobjede.