Liga prvaka - Skupina D, 10. kolo, 23.02.2013, 18:00 h
RK Zagreb
RK Zagreb 38:30 Kadetten
Kadetten

Fantastični Stevanović predvodio Zagrebaše do dostojnog oproštaja od Lige prvaka

Iz Arene Zagreb: Damir Žbulj • subota, 23.02.2013.

Fantastična je rukometna večer bila u zagrebačkoj Areni. Zagrebaši su se na dostojan način oprostili od Lige prvaka i u posljednjem kolu skupine D deklasirali švicarski Kadetten Schaffhausen s osam pogodaka viška. Svi su bili na visini zadatka, a posebno vratar Stevanović koji je imao 16 obrana, dok je Mandalinić zabio osam pogodaka...

CO Zagreb - Kadetten Schaffhausen 38:30 (20:13)

EHF Liga prvaka, deseto kolo;
Zagreb, Arena, gledatelja: 7000

Suci: Zotin / Volodkov (SLO)

Croatia osiguranje Zagreb: Ivić, Stevanović 16 obrana ; Marić , Brozović 6, Butorac 1, Stepančić 6, Matulić 2, Matić 3, L. Šprem 1, Šebetić, Batinović 2, Horvat 4, J. Valčić 4, Sršen, T. Valčić 1, Mandalinić 8
Trener: Slavko Goluža

Kaddetten Schaffhausen: Quadrelli 7 obrana, Starczan 1, Cvijetić 2, Kukučka, Emrich, Goepfert 4, Pendić 9, Mamić 1, Stojanović 7, Meier 5 obrana, Prieto 1, Bucher, Tominec, Dissinger 5;
Trener: Urs Schaerer

Isključenja: CO Zagreb 2 minute / Schaffhausen - minuta

Sedmerci: CO Zagreb 1/1 / Schaffhausen 3/3

Zagrebaši su u susret desetog, posljednjeg kola skupine D lige prvaka ušli bez izgleda za prolaz među 16 najboljih ovosezonskih ekipa. Nakon sedam uzastopnih europskih poraza atmosfera nije bila najbolja pa je ekipa nasušno trebala pobjedu kako bi se vratila u dobar ritam pred ulazak u završnicu sezone regionalne lige.

Trener Goluža nije mogao računati na Špilera, na čijem mjestu se u zapisniku našao mladi Butorac, a u napadu je od prve minute priliku na golu dao Stevanoviću, uz već standardnu vanjsku liniju s braćom Valčić i Stepančićem, na crti je bio Marić, a na krilima Batinović i kapetan Horvat.

Gosti su u Zagreb stigli s velikim najavama o pobjedi, koja bi im produljila šanse u prolaz u osminu finala, ovisno o nedjeljnom ishodu dvoboja Füchsea i Pick Szegeda u Berlinu, no, u prvih 30 minuta nisu se pokazali kao ekipa koja zaslužuje mjesto u knockout fazi Lige prvaka.

Trener Schaffhausena od prve minute je priliku na terenu dao mladom Hrvatu Marku Mamiću, perspektivnom lijevom vanjskom igraču, no, Mamić se nije iskazao te je utakmicu otvorio s tri promašaja u prvih pet minuta.

Zagrebaši su od početka zaigrali u 6-0 obrani, koja je jako dobro funkcionirala, puno bolje od 5-1 koju je u posljednje vrijeme forsirao Goluža. Briljirao je u napadu Stepančić, koji je s tri rana pogotka donio prednost domaćima od tri pogotka. Jako dobar je bio i Stevanović na vratima.

Nepotrebna isprika Horvata

Nakon pobjede navijačima se u Areni obratio kapetan Horvat koji se ispričao: "Ispričavam se što nismo ove sezone ušli u osminu finala, ali budemo dogodine, uz vašu podršku. Dođite i bodrite nas i u regionalnoj ligi, uskoro dolazi Matalurg."

Uhvatio je Schaffhausen priključak, čak je zabio i Mamić (5:4), no odgovorili su Zagrebaši, golovima Horvata i Jose Valčića pa je razlika ponovno otišla na +3. Zanimljivo kako je u ranoj fazi utakmice Stepančić morao na klupu, po odmor, a na njegovoj poziciji Goluža je u napadu forsirao Matića.

Sredinom poluvremena uključio se u igru i Mandalinić, zaredao s golovima, ali prednost u prvih 20-ak minuta nije prelazila magičnu granicu od tri pogotka.

Odličnom obranom CO Zagreb je iz kontre ipak dobio priliku otići na četiri pogotka viška, Batinović je bio siguran, a trener gostiju morao je u 23. minuti pozvati minutu odmora.

Nije to pomoglo njegovoj ekipi, koja je u završnici poluvremena pogubila konce svoje igre te dopustila Zagrebašima ugodnu prednost do odmora. Umjesto umornih Marića i Horvata ušli su Brozović i Matulić i s odličnom napadačkom dionicom slomili Švicarce. Matulić je realizirao dvije kontre, Brozović dvaput poentirao s crte i za nastavak je CO Zagreb osigurao i više no ugodnih sedam golova prednosti (20:13).

Početak drugog dijela činio se kao potpuni raspad sistema gostiju iz Schaffhausena. Stevanović je nastavio u odličnom ritmu, upisao i dvoznamenkasti broj obrana, dok su u napadu dobru igru iz obrane u pogotke pretvarali Stepančić, Mandalinić i Brozović. Nakon desetak minuta na semaforu je svijetlilo fantastičnih +10, odnosno 26:16.

Učinak igrača

Fantastičan je kod Zagrebaša bio vratar Ivan Stevanović sa 16 obrana, Mandalinić je zabio osam golova, dok su Brozović i Stepančić postigli po šest golova. Kod gostiju Pendić devet, a Stojanović sedam postignutih golova. Hrvat Mamić zabio je samo jedan pogoda.

Kadetten je ipak iskoristio lagano opuštanje i umor te pogreške u napadačkoj igri Zagrebaša te do ulaza u završnih deset minuta preplovio razliku na samo pet golova zaostatka. Goluža je morao pozvati minutu odmora kako bi sredio redove svoje ekipe. Odlično je za goste igrao Srbin Stojanović, koji je sedmim pogotkom držao svoju ekipu, ali na drugoj strani terena još je bolji bio Mandalinić, koji je svojim svojim dalekometnim bombama bušio protivničke vratare.

Posao je u završnici dokrajčio kapetan Zlaja Horvat, priliku su dobili i oporavljenik od ozljede Šebetić te mlado desno krilo Bruno Butorac, koji se i upisao u listu strijelaca, a rezultat se zaustavio na 38:30

Zagrebaši se sada mogu posvetiti pravnoj borbi i iščekivati odluku na žalbu EHF-u, vezanu za povredu pravila u utakmici s Dinamom iz Minska.