Kriza se nastavlja, Cedevita porazom u Mađarskoj šokirala sebe i ostale hrvatske klubove

Branimir Korać • subota, 23.02.2013.

Nade u plasman na Final Four ABA lige u Cedeviti sve više blijede. Posebno nakon posljednja dva poraza od MZT-a usred Zagreba te posljednjeg u Mađarskoj kod Szolnokija gdje si Cedevita jednostavno nije smjela dopustiti kiks...

Još jedna vrlo loša predstava Cedevita odvela ju je u novi poraz. Porazi su postali prečesti i u Cedeviti moraju dobro razmisliti što i kako u nastavku sezone jer bi se mogao dogoditi potpuni rezultatski krah.

Ovdje više nema govora o slučajnosti, nesreći, lošem danu, jednostavno Cedevita je upisala daleko previše poraza od momčadi koje su ispod njezinog ranga na papiru i očito je već duže vrijeme da puno toga ne štima.

Dobar dio prvog poluvremena u Mađarskoj Cedevita je odigrala dobro, posebno u obrani, međutim sigurnu prednost koju je stvorila, prokockala je u završnici poluvremena i umjesto mirnijeg ulaska u drugi dio, pomogla je domaćinu da povrati samopouzdanje.

Na početku pete minute Cedevita je imala nogometnih 2:1, no do kraja prve četvrtine uspjela je podići igru u napadu i to razdoblje riješiti u svoju korist sa 17:13.

Početak druge dionice nije bio loš, odvojili su se Zagrepčani ubačajem Sutona nakon skoka u napadu u 17. minuti na 27:19, no onda je uslijedio pad u igri. U završnici poluvremena nakon ubačaja Kitchena za 29:21, Mađari rade 8:1 uz šest poena Martona Badera i najavljuju neizvjesno drugo poluvrijeme.

Szolnoki je i na startu drugog poluvremena pokazao da ima velikih problema s otvaranjem četvrtine pa je tako ostao više od sedam minuta bez ijednog poena u drugom poluvremenu što je Cedevita iskoristila za seriju 7:0 uz pet poena Braceya Wrighta za novo odvajanje.

Do kraja treće dionice Cedevita je zadržala prednost i u posljednjih deset minuta ušla s vodstvom 44:36.

Onda je uslijedilo ono "već viđeno". Umjesto da Cedevita dotuče protivnika i riješi pitanje pobjednika, dopušta Szolnokiju povratak u utakmicu i Kalve radi brzih 6:0 za smanjenje na 44:42 osam minuta prije kraja.

Ne samo da se Szolnoki približio, Marton Bader ga je držao konstantno na tih dva poena zaostatka, približio ga i na minus jedan da bi nakon promašaja Wrighta s trice i Bilana nakon napadačkog skoka, na drugoj strani Horvath spremio tricu za 52:50.

Do kraja utakmice ostale su četiri minute i odmah nakon preuzimanja vodstva Bader je napravio peti prekršaj i morao je napustiti igru. I na drugoj strani je Bilan zaradio peti prekršaj u 39. minuti kod vodstva Szolnokija 57:56.

Imala je Cedevita napad kod 57:56, međutim Ilievski promašuje tricu, a na drugoj strani tricu ubacuje Florence i to svoju prvu nakon tri prekršaja za najvipših 60:56 za domaćina u dotadašnjem dijelu utakmice.

Do kraja susreta upravo Florence je održavao prednost Szolnokija koji je stigao do velike pobjede 64:59. U 30 minuta Szolnoki je ubacio 36, a u zadnjih deset minuta kada je intenzitet u obrani trebao biti još jači, ubacio je - 28.

U Cedevitinoj momčadi Bracey Wright je ubacio 13 poena (3/8 za dva, 1/4 za tri) uz sedam asistencija, a Miro Bilan je dodao deset poena (3/7 za dva) uz 11 skokova. Kod Mađara Bader je ubacio 15 poena (5/9), a Kalve 14 (5/7).