Ante Zovko • nedjelja, 24.02.2013.

Manchester City potpuno je zasluženo pobijedio 2:0 u derbiju protiv Chelseaja u 27. kolu Premier lige vrativši se na zaostatak od 12 bodova za Manchester Unitedom. Newcastle je u sjajnoj utakmici izveo preokret i uz dozu sreće pobijedio 4:2 Southampton.

Ogled drugoplasirane i trećeplasirane momčadi prvenstva nije bio izjednačena predstava. Iako je Chelsea, tj. Frank Lampard, propustio realizirati jedanaesterac početkom drugog dijela, bio je potpuno podređen pred naletima Cityja koji pokazuje da neće odustati od obrane naslova prvaka sve dok postoje teoretske šanse za to. Ako u tome i ne uspije, ipak je vratio prednost pred londonskom momčadi na sedam bodova.

Građani su gotovo svih prvih pola sata kampirali na Chelseajevoj polovici, a prvo poluvrijeme prošlo je bez golova zahvaljujući prije svega sjajnom Petru Čechu. Prvo je akrobatski izbio u korner pokušaj Nastasica glavom.

U 40. minuti, kad su se gosti malo pribrali, umalo ih je dočekao hladan tuš. Milner napravio odličan prodor, Agüero je centrirao Zabaleti čiji volej Cahill blokira glavom. Rodwell se uoči sudačke nadoknade umalo proslavio opalivši jako i precizno s 25 metara, a Čech je to opet morao izbiti u korner. Rodwell pokušava opet na ubačaj iz kornera, ali glavom gađa ravno u vratara.

Deset minuta poslije nastavka igre, jedanaesterac - za Chelsea. Hart je izbjegao javnu opomenu kad je zaustavio Baa u šesnaestercu. Lampard međutim ne uspijeva zabiti svoj 200. gol za Bluese iako je udarac bio odličan. No, Hart se sjajno bacio.

Odmah potom Mancini pojačava napad i ubacuje Teveza umjesto Rodwella. Agüero je bio jako blizu vodećem pogotku - sjurio se u šesnaesterac i pokušao prebaciti češkog vratara, ali se preračunao i lopta je odsjela iznad okvira.

Kad nije išlo napadačima, stvar je u svoje ruke uzeo Yaya Toure zaokruživši svoju sjajnu partiju još boljim golom. Othrvao se naletima četvorice protivničkih igrača pred šesnaestercem i pogodio kut gola ne davši šanse ispruženom Čechu.

Sve je bilo riješeno kad je Silva namjestio šut Tevezu na rubu kaznenog prostora, a Argentinac silovitim i preciznim udarcem postavio 2:0.

Što se učinkovitosti i ravnoteže snaga tiče, mnogo zanimljivija utakmica odigrana je u Newcastleu, gdje je domaćin prvi put ove sezone pobijedio nakon što se našao u zaostatku. Preokret za 4:2 protiv Southamptona režirala su siječanjska pojačanja Svraka.

Rob Elliot morao je u svom ligaškom debiju za Newcastle vaditi loptu iz mreže već u trećoj minuti. Lambert spušta centaršut Corka, a Schneiderlin s desetak metara poentira za vodstvo Svetaca. Newcastle je navalio po izjednačenje i donijela su mu ga dva siječanjska pojačanja. Gouffranov udarac s lijeve strane šesnaesterca Boruc blokira, ali Sissoko se našao u blizini. 1:1.

Cisse desetak minuta kasnije zabija jedan od najljepših pogodaka sezone za preokret. Poslije Eliottova prodora, s 25 metara je opalio i nije ostavio Borucu ni šanse. Negdje u isto vrijeme kad je Chelsea dobio jedanaesterac, Southampton je uspio izjednačiti. Točnije, učinio je to Lambert svojim 100. golom za klub. Natrčao je na Lallaninu povratnu loptu i iz blizine poravnao.

U 67. minuti Debuchyjev šut pogađa Foxovu ruku, a Cabaye iz jedanaesterca donosi novu prednost Svrakama. Fox je postao definitivni tragičar susreta kad je u 79. pokušao izbiti jedan ubačaj u šesnaesterac, ali je napravio upravo suprotno. Pogodio je suigrača Hooiveda kojem je na kraju pripisan autogol za konačnih 4:2.

• gerrard25.02.2013. u 02:02
    iskreno, mislio sam da je nemoguće da lampard promaši penal..al eto, i to je moguće
    gerrard
  • hanson25.02.2013. u 00:29
    kakva golčina cissea! Ostaje za vidjeti da li će ga debili iz fife opet ignoritrati u izboru za najljepši gol kao što su to učinili prošle godine kad je zabio onu golčinu chelseu