Premiership, 27. kolo, 25.02.2013, 21:00 h
West Ham
West Ham 2:3 Tottenham
Tottenham

Ante Zovko • ponedjeljak, 25.02.2013.

Gareth Bale postigao je dva sjajna gola za pobjedu Tottenhama 3:2 kod West Hama u posljednjoj utakmici 27. kola Premier lige. Drugi je bio u posljednjoj minuti i donio je preokret gostima koji su se poslije vodstva našli u zaostatku.

Susret koji je započet obilježavanjem 20. godišnjice smrti legendarnog kapetana Engleske i West Hama Bobbyja Moorea ponudio je uzbuđenje, atrakciju i neizvjesnost. A Tottenhamu i treću poziciju jer je smijenio Chelsea.

Bale, koji se nalazi u živonoj formi, donio je Tottenhamu vodstvo. Carroll je izjednačio iz jedanaesterca kojeg je sam izborio, a Cole je donio domaćima vodstvo u 58. minuti. Međutim, posljednji su se smijali gosti koji su preko Sigurdssona i Balea osvojili tri velika boda.

Čekićari su krenuli oprezno, postavivši se u obrambeni blok i vrebajući kontre. Jedna takva bila je prva velika prilika na utakmici, kad je Lloris morao spašavati poslije pogreške Adebayora na drugom kraju terena.

Međutim, u 14. minuti poveo je Tottenham. Demel griješi i predaje loptu najboljem protivničkom igraču. Bale je opet bio ubojit. Projurio je pored Collinsa i s dvadesetak metara sjajno matirao domaćeg vratara.

Krila su u ovom dvoboju bila najzaposlenija, pa je tako došlo i do jedanaesterca u 24. minuti. Nolan prima ubačaj s lijeve strane, spušta za Carrolla kojeg faulira Parker, a sudac Webb poslije manjeg oklijevanja, jer je Carrollov pad bio prilično teatralan unatoč kontaktu, pokazuje na bijelu točku. Carroll je bio siguran poslavši loptu visoko u mrežu.

Utakmica se zapravo zahuktala poslije odmora. Briljirao je Jääskeläinen. Prvo je obranio Caulkerov šut glavom poslije Baleova kornera. Adebayor mu je iz blizine pucao ravno u ruke poslije lopte odbijene od okvira, a kasnije je još dvaput izvukao West Ham.

Prije toga Joe Cole sjajno prima i kontrolira nabačaj O'Briena. Nije se mislio nego je smjesta uputio udarac i precizno pogodio za preokret. Taylor je potom mogao sve riješiti kad je sam krenuo na Llorisa, ali je francuski reprezentativac na vrijeme izašao s vrata i blokirao njegov pokušaj.

West Ham nije izdržao pod gostujućim pritiskom. Bale nabacuje iz slobodnog udarca u 76., O'Brien glavom pogađa Caulkera u leđa, a Sigurdsson s dva-tri metra uz pomoć stative uspijeva ugurati drugu loptu u West Hamovu mrežu.

Da nije bilo Balea, Finac na vratima Čekićara bio bi igrač utakmice. Iako je u 90 minuta skinuo što neće u još nekoliko utakmica, u 88. nije imao šanse protiv sjajnog Velšanina koji projektilom s tridesetak metara za novo vodstvo Spursa i konačno pobjedu.