Zimski sportovi

Prvi čin pripao Medveščaku: Red Bull pao u Zagrebu na otvaranju doigravanja

Iz Doma sportovaBorna Rupnik • nedjelja, 24.02.2013.

Počelo je priželjkivano - pobjedom. Medveščak je u napetoj, čvrstoj borbi svladao Red Bull 3:2 u prvoj utakmici četvrtfinala EBEL-a te s početnom prednošću odlazi na gostovanje u Austriju...

Samo dva dana nakon što su se saznali parovi četvrtfinala, Medveščak je po prvi puta odmjerio snage s Red Bullom iz Salzburga. Doigravanje je ponudilo točno onakav hokej kakav se i najavljivao, bez kompromisa, a Zagrepčani su na kraju imali razloga za slavlje.

Od samog se početka krenulo očekivano žestoko, a Medveščakov branič Geoff Waugh na prvo je hlađenje poslan nakon manje od dvije minute. Imali su tada Zagrepčani i malo sreće, s obzirom da je Robert Schremp pogodio okvir gola.

Himne u izvedbi Oružanih snaga RH

Kako je običaj prije početka utakmica doigravanja, intonirane su austrijska i hrvatska himna, a ovoga su ih puta izveli članovi Simfonijskog orkestra Oružanih snaga Republike Hrvatske, čija je pojava na ledu nagrađena velikim pljeskom (ne sasvim ispunjenih) tribina Ledene dvorane.

U osmoj minuti igrača više imali su Medvjedi, ali najzaposleniji je bio Robert Kristan, koji je u dva navrata izvrsnim intervencijama morao zaustavljati protunapade Red Bulla, prvo Michaela Duca, a potom i Ryana Duncana.

Prvi je pogodak, ipak, postigao Medveščak, uz nemale zasluge Austrijanaca.

Igrala se deseta minuta kada je Curtis Fraser iza gola dodao pred vratara Bernda Brücklera, a gostujući čuvar mreže je nakon "odbijanca" svog suigrača nehotice pogurnuo pak preko linije. Do kraja prve trećine obje su momčadi nastavile visokim ritmom, s nekoliko prigoda sa svake strane, ali na prvi se odmor otišlo s 1:0 za Medvjede.

Druga trećina nije mogla početi bolje za Red Bull. Na dodavanje Daniela Welsera, udarcem u suprotnu stranu Kristanovog gola poravnao je Michael Duco.

Polufinale 2009./2010.

U svojoj prvoj sezoni u EBEL-u, momčad Medveščaka u četvrtfinalu je izbacila prvoplasirane Graz 99erse, a potom je u polufinalu naletjela upravo na Red Bull iz Salzburga. Hokejaši iz Mozartovog grada prošli su u finale s omjerom 4-1, a prema priznanju braniča Andyja Sertića, tada je u zagrebačkoj svlačionici bilo i suza. Red Bull je u finalu u šest utakmica svladao Linz i uzeo naslov prvaka.

Veliku prigodu za novo vodstvo imao je Medveščak u 31. minuti, s igračem više na ledu, ali je Brückler - koji se u tom razdoblju sigurnim obranama iskupljivao za primljeni pogodak - izašao kao pobjednik dvoboja jedan-na-jedan s Davidom Brineom, a onda je zaustavio i Brandona Bucka. Imali su uoči drugog odmora i Medvjedi i Bikovi svoja razdoblja pritiska, no Anthony Yelovich, Nathan Perković, Fraser i Kyle Greentree nisu bili precizni s jedne, dok je u dva navrata s druge strane prijetio Thomas Raffl.

Kako je druga trećina počela za goste, tako su treću trećinu otvorili domaćini - pogotkom.

Uporni Adam Miller osvojio je pak u trećini Red Bulla i izborio prostor za udarac "kroz" Nathana Perkovića, što je bilo dovoljno da prevari Brücklera za 2:1. Već u idućem napadu sjajno je prošao Waugh, na golemo oduševljenje Medveščakovih navijača, a odmah su domaći hokejaši dobili i nove dvije minute brojčane prednosti, no nisu je znali iskoristiti.

Treći i pokazat će se odlučujući pogodak, nakon nenaplaćenih isključenja Kennyja Macaulayja i Ryana Duncana te jednog promašaja Johannesa Bischofbergera s igračem manje u vrlo izglednoj prilici, stigao je u 53. minuti, dok je na klupi za kažnjene boravio nervozni Daniel Richmond. Pucao je Kyle Greentree, obranio Brückler, ali na pravom je mjestu bio novopridošli Slovak Roman Tomas i pospremio pak u mrežu za 3:1.

Već šest minuta prije kraja, s igračem više, Red Bull je prvi put izvadio vratara, čime je počela završna opsada Roberta Kristana, i pomalo je nevjerojatno što je promašio Mark Cullen. Ostale su dvije minute na semaforu kada je Schremp poslao pak pod prečku za smanjenje vodstva, ali Slovenac na zagrebačkom golu sve je ostale pokušaje Red Bulla osujetio te gužve pred njim nisu urodile plodom.

U utorak je na rasporedu druga utakmica, a Medveščak putuje u Salzburg - sve ovo ponoviti.

• eviv24.02.2013. u 22:49
    Bravo medvjei! Bitno je bilo pobijedit u prvoj utakmici, sad će bitlakše.Mislim da o Lix-u nije potrebno trošit riječi, kapa dolje majstore!
    eviv
  • Obrisan korisnik24.02.2013. u 22:48
    zaslužena pobjeda. bili smo bolji za jedan gol. čitava ekipa bravo, zaista su se borili. pojedinci koji misle da smo imali sreće, očito ne razumiju da je to dobro, a ne loše.
  • Yurraz24.02.2013. u 22:42
    Za prvi gol smo imali sreće, a drugi je sve samo ne sreća. Svaka čast Milleru za asist i Perkanu za realizaciju, klasičan hokej gol. Bit će gusto, šanse za prolaz 50-50
    Yurraz
  • Obrisan korisnik24.02.2013. u 21:56
    bit će teško... danas smo imali puno puno sreće...njihova greda i još par promašenih mrtvaca...a naša prva dva gola dva krumpira...doduše, bar se vidi da ni njima nije svejedno, također su puno griješili i fulavali.ako uđemo u seriji u egal, bojim se sudaca...