Zimski sportovi

Desetkovani Medvjedi pali u Ledenoj: Red Bull okrenuo seriju i poveo 2:1

Iz Doma sportovaIvan Dominik • četvrtak, 28.02.2013.

Medveščak je u četvrtfinalu play-offa EBEL-a po treći put u pet dana odigrao utakmicu protiv salzburškog Red Bulla, došavši tako do praktički polovice serije doigravanja. Treći susret Bikova i Medvjeda u seriji bio je kao i obično nabijen emocijama i tenzijama, vrlo brz i agresivan, a ovoga puta Medvjedi nisu uspjeli slaviti, nego su dopustili Bikovima preokret u seriji lošim penalty killingom i brojnim pogreškama u igri...

Treća utakmica doigravanja sezone 2012./2013. u EBEL-u počela je boljom igrom Medvjeda, čak i dominacijom u uvodnim minutama. Slovak Jakub Gašparovič imao je stopostotnu priliku već nakon 90 sekundi igre kada mu je situaciju jedan-na-jedan obranio Bernd Brückler, prvi vratar motiviranih Bikova. Medvjedima unatoč boljoj igri na početku nije bilo nimalo lako; igrali su praktički s tri napadačke linije, bez Bucka, Greentreea i Waugha, dok je prepunu Ledenu dvoranu zagrebačkog Doma sportova razveselio nenajavljeni Robert Kristan između vratnica Plavih.

Slika 2 od 2.

Bolja igra Medvjeda, međutim, iščeznula je u drugih deset minuta prve trećine, koje su bile i dosta "vatrenije". Bikovi su prvo relativno lako obranili igrača manje koje je uzrokovao njihov ponajbolji igrač i bivši NHL-ovac Rob Schremp, a onda su s grubostima započeli i Medvjedi. Isključenje Kostovića prošlo je bez kazne, ali Medvjedi su već u tih pet minuta prije kraja izgledali umorno i dosta nemoćno, iako su imali i podosta solidnih i izglednih prilika.

Ipak, protiv klizački strašno jakih, organiziranih i raspoloženih Austrijanaca, Medvjedi nisu uspjeli izdržati i drugi power-play. Ponovno ih je stajala nedisciplina u igri i nedovršavanje checkinga na ogradi, a dvije vezane greške Kostovića i MacAulaya u defenzivnoj trećini iskoristio je kapetan Red Bulla, Matthias Trattnig, koji je za vrijeme Brineove kazne s plave linije lijepo u 18. minuti pogodio Kristanove rašlje. Asistencije su upisane Richmondu i DiBenedettu. Slovenac na vratima domaćih se inače istaknuo s nekoliko vrhunskih obrana tijekom prve trećine, međutim, nije uspio nakon prvih 20 minuta sačuvati svoju mrežu od pogotka gostiju.

Medveščaku nije pomoglo, unatoč generalno gledano podjednakoj igri u prvoj trećini, ni grotlo Ledenjače od kojeg ne čuješ ni vlastite misli, ali zato su Medvjedi u drugom periodu "eksplodirali", već u drugoj minuti nastavka izjednačili i donijeli dodatno ludilo u Ledenu. Proradila je "slovačka veza", a na dodavanje Romana Tomasa fenomenalan je pogodak zabio Gašparovič, nakon što je dodavanje prema njemu propustio presjeći bek gostiju. 22-godišnji je napadač domaćina potom izbio sam pred Brücklera i lucidnim smirenim udarcem preko palice vratara Bikova postavio 1:1.

Slika 1 od 1.

Ledena je "ključala" neko vrijeme sve više, a navijanje je pojačao Kostović odličnim udarcima u 26. i 28. minuti koje je fenomenalno obranio Brückler. Dominacija Medvjeda u drugom periodu dosezala je vrhunac oko polovice utakmice, a onda su se trgnuli i gosti te se utakmica igrački vratila u egal. No, i dalje je bilo mnogo agresivnosti s obje strane, konstantnih provokacija i priče sa sucima igrača Red Bulla, a skoro je u više navrata došlo i do tučnjava. Međutim, te tenzije ništa dobroga nisu donijele Medvjedima - naprotiv.

U 35. minuti, u igri četiri-na-četiri, poslije isključenja Naglića i Treillea, Red Bull je opet došao do pogotka. Obrana Medveščaka zaboravila je na Dominiquea Heinricha, koji se prišuljao iza obrane, primio fantastičan pak Roba Schrempa - koji je i inače bio daleko najbolji pojedinac Salzburga, a kojeg je uglavnom odlično čuvao Saša Martinović - i poentirao oči u oči s Kristanom. Medvjedi su se nakon novog deficita opet "probudili", no za novi gol nije bilo vremena i drugi je period okončan vodstvom ekipe Pierrea Pagea od 2:1.

Početkom posljednje trećine Red Bull je, pak, stisnuo što je bilo iznenađujuće i u čemu se sve nemoćniji Medvjedi nisu najbolje snašli. Adam Miller promašio je dvije vrlo izgledne šanse na početku trećine, Brückler je bio sjajan, a kazna je uslijedila u 46. minuti, ponovno u power-playu gostiju. Miller je bio isključen, a sjajni bek Trattnig zabio je svoj drugi gol na utakmici za vodstvo svoje momčadi od 3:1, nakon kombinacije sa Stevenom Regierom i Ryanom Duncanom. Uslijedio je kroničan pad u igri Medvjeda i sve bolja te konkretnija ofenziva Austrijanaca.

Utakmica se ulaskom u posljednjih deset minuta malo i smirila te "umrtvila" i činilo se kako Red Bull lako "krstari" ka pobjedi. Međutim, sve je ponovno podigao na noge odlični Gašparovič pogodivši mrežu Bikova za 3:2, nakon odličnog Millerova dodavanja iza gola, kojem je pak izborio sjajni i požrtvovni Tomas.

Posljednjih pet minuta stoga je bilo posebno turbulentno i napeto, Medveščak je fanatično napadao svim snagama, a Red Bull se svakom minutom sve grčevitije branio. Nažalost po Medvjede - uspio se obraniti, postići još dva gola u izjednačenoj igri: za 4:2 preko Ryana Duncana te za konačnih 5:2 pola minute prije kraja zahvaljujući Treilleu i odnijeti pobjedu iz Zagreba uz "elegantnih" 5:2 i 2-1 u četvrtfinalnoj seriji. Iduća utakmica igra se u nedjelju u Mozartovu gradu.

• Obrisan korisnik02.03.2013. u 14:52
    Mislim da polako splašnjava projekt Medvjeda-možda još iduća sezona za dvje godine sumnjam
  • Mithrandir01.03.2013. u 17:49
    Svake godine ista priča........pričam ti priču.........deja vu
    Mithrandir
  • sraka01.03.2013. u 15:59
    Nemrem se složiti s tobom glede prvog odlomka. Oko toga da je PP katastrofa ove sezone se slažemo. Ali se nemrem složiti s tobom da razbijači nemaju mjesto u ovakvoj ekipi. Naravno da imaju. Problem je kriterij suđenja. Ja ti mogu nabrojati šest stvari koje nisu suđene na nama, a za istu ili manju... [više na forumu]
    sraka
  • Obrisan korisnik01.03.2013. u 15:11
    sustav bodovanja postoji da bi se zaštitilo austrijske igrače, manje austrijske klubove i zadržalo publiku. uopće nije namjenjen ograničavanju neaustrijskih klubova jer oni nisu dovoljno financijski moćni. taj sustav zapravo najviše odgovara medveščaku jer može napuniti ekipu kanađanima hrvatskog... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik01.03.2013. u 13:35
    Napokon su i hokejaski zaljubljenici uvidjeli potpunu besmislenost ove lige. Sad je samo pitanje, do kada ce biti mazohisti i puniti dvoranu. Ici gledati Salzburg 6-7 puta tokom godine i to iz godine u godinu. Neka hvala