Roma
Roma 3:1 Genoa
Genoa

Igor Šestak • nedjelja, 03.03.2013.

Legendarni Francesco Totti dodao je još jedan pogodak u svoju bogatu karijeru, no ovaj će mu sigurno ostati u posebnom sjećanju. U domaćoj pobjedi Rome protiv Genoe zabio je prvi gol na utakmici iz kaznenog udarca i izjednačio se s Gunnarom Nordahlom na drugom mjestu vječne liste strijelaca Serie A. Nakon što su gosti izjednačili preko Marca Borriella, također iz kaznenog udarca, pobjedu Romi donio je 18-godišnji stoper Alessio Romagnoli. Genoa je 12 minuta prije kraja ostala s igračem manje, a za konačnih 3:1 strijelac je bio Simone Perrotta.

27. kolo Serie A zaključeno je na rimskom Olimpicu utakmicom Rome i Genoe. S 3:1 bodove su osvojili domaćini, a utakmicu su obilježili jedan "veteran" i jedan "junior" Vučice.

Romin trener Aurelio Andreazzoli krenuo je po treću uzastopnu pobjedu s formacijom 3-4-3. Svoj prvi nastup od prve minute upisao je 18-godišnji stoper Romagnoli, a napadačku liniju činili su Totti, Lamela i Destro. Genoa je u Rim stigla s nizom od pet utakmica bez poraza otkad ju je preuzeo Davide Ballardini, a njen je napad predvodio bivši igrač Rome Marco Borriello.

Gosti su prvi zaprijetili dalekometnim pokušajem Kucke, a Roma je u početnoj fazi utakmice najčešće prijetila opasnim centaršutevima Torosidisa s desne strane. Prvo veće uzbuđenje dogodilo se u 16. minuti kada je u prodor krenuo De Rossi, a prekršajem ga je na rubu kaznenog prostora zaustavio Bovo. Sudac Gervasoni pokazao je na bijelu točku, a mrežu gostiju pogodio je Francesco Totti. Malo je nedostajalo Freyu sa obrani njegov udarac, no Romin kapetan je ipak upisao svoj 225. gol u Serie A i izjednačio se sa Šveđaninom Gunnarom Nordahlom na drugom mjestu vječne liste strijelaca.

U nastavku prvog poluvremena gosti su bili bolji, a najčešće su prijetili iz prekida. U prvih 45 minuta izveli su čak 11 kornera. U 22. minuti je Bovo iz voleja pucao malo preko vrata, a u 33. minuti se s dvije odlične obrane istaknuo domaći vratar Stekelenburg. Oba puta pucao je Bertolacci, prvo glavom, a onda nakon kornera i nogom. U 37. minuti Romi se ozlijedio Pjanić i morao je ući Bradley, a kada se poluvrijeme već opasno približilo gosti su izjednačili. Burdisso je neoprezno startao na Borriella, zaradio žuti karton i skrivio kazneni udarac, a napadač Genoe je sam izveo najstrožu kaznu i postavio 1:1.

Ballardini poražen i isključen

Davide Ballardini doživio je svoj prvi poraz na klupi Genoe, a nije ni dočekao kraj utakmice. Sudac Gervasoni isključio ga je u 75. minuti i to zato što je izašao iz svog tehničkog prostora kako bi svojim igračima doviknuo da izbace loptu jer je Osvaldo trebao liječničku pomoć. Prilično apsurdno.

U drugom poluvremenu većih uzbuđenja nije bilo do 58. minute i solo akcije Lamele. Njegov je udarac blokiran i prošao je malo pored vratnice, a nakon kornera Roma je povela drugi put na utakmici. Centrirao je Totti, a na pravom se mjestu našao mladi Romagnoli i svoj prvi nastup u prvoj postavi Vučice okrunio vrlo važnim golom glavom. Pogodak ovog Rominog "djeteta" izazvao je pravo oduševljenje među igračima, ali i navijačima rimskog kluba.

Igrači Genoe ovoga puta na primljeni pogodak nisu reagirali kao u prvom dijelu. Nisu uspjeli stvoriti veći pritisak, ali su u 71. minuti imali dobru priliku preko rezerve Immobilea. Ipak, još se jednom istaknuo Stekelenburg. Sedam minuta kasnije svjetla reflektora je ukrao Kucka. Prvo je opasnim udarcem zaposlio Stekelenburga, a potom ušao u raspravu s Tottijem zbog koje su obojica dobili žute kartone. Jedini problem za Slovaka bila je činjenica da je već ranije dobio žuti karton pa je morao na tuširanje.

S igračem više Rimljani su primirili goste, a u 89. minuti došli su i do trećeg pogotka. Još je jednom asistent bio Totti, a u strijelce se upisao Simone Perrotta, samo osam minuta nakon što je ušao s klupe. S ova tri boda Roma se popela na sedmu poziciju ispred Catanije, a za Fiorentinom kasni dva boda. Genoa je ostala na 17. mjestu i još uvijek ima pet bodova više od klubova koji se nalaze u zoni ispadanja.