Borna Rupnik • subota, 09.03.2013.

U 25. kolu njemačkog prvenstva Wolfsburg je bio uvjerljiv kod Freiburga, uz dva pogotka Ivice Olića, a Schalke je u derbiju protiv Borussije iz Dortmunda opet slavio 2:1. Bayern se kod kuće dugo mučio s otporom Fortune iz Düsseldorfa...

I drugi je ovosezonski Revierderby pripao Schalkeu, istim rezultatom u Gelsenkirchenu kao i u Dortmundu - 2:1. Bila je to ujedno i 400. domaća pobjeda Schalkea u bundesligaškoj povijesti, a slađa je teško mogla biti. Borussia je, naime, u okršaj ušla na krilima plasmana u četvrtfinale Lige prvaka.

Igralo se očekivano visokim ritmom, a na prvi se pogodak čekalo samo 11 minuta. Uchida je s desne strane poslao loptu prema Draxleru, a mladi nogometaš Schalkea sigurno ju je iz blizine pospremio u mrežu za vodstvo. Dobrih je situacija bilo s obje strane, iako su domaćini izgledali nešto opasnije, posebno u 25. minuti, kada je udarac Matipa na crti zaustavio Götze. No, u 35. minuti više nije bilo spasa za Borussiju - još je jednom s desne strane ubacio Uchida, a ovoga je puta Huntelaar na pravom mjestu za udvostručenje prednosti.

U nastavku je Klopp probao uvođenjem Sahina i Reusa, Borussia je smanjila broj pogrešaka, a nagrada je stigla u 59. minuti. Lewandowski je smanjio rezultat mirnom završnicom na dobru asistenciju Blaszczykowskog. Usprkos pokušajima žuto-crnih, Schalke je preko Pukkija i Draxlera mogao i do trećeg pogotka, da bi dvije minute prije kraja Lewandowski propustio prigodu za poravnanje te je veliko slavlje Schalkea moglo početi.

Fortuna iz Düsseldorfa zamalo se mogla pohvaliti vodstvom na Allianz Areni na poluvremenu. Bolly je u 16. minuti zaključio lijepu akciju Fortune i šokirao Bayern, a momčadi Juppa Heynckesa trebalo je malo vremena da se "zagrije" na radnu temperaturu. Zasluženo izjednačenje stiglo je u zadnjoj minuti prvog dijela, kada je Müller okončao suradnju s Lahmom preciznim udarcem desnom nogom u lijevi kut.

Mario Mandžukić opet je bio dio početne postave Bayerna, a u 61. minuti zamijenio ga je Mario Gomez. No, uslijedio je novi šok za Bavarce: u protunapadu Fortune pobjegao je Lambertz i vratio prednost gostima, a tek dvije minute poslije pričuva Pizarro asistira Riberyju za drugo poravnanje na utakmici.

Bayern je do očekivane pobjede naposljetku došao tek u 86. minuti, kada je glavom na ubacivanje Lahma pogodio Boateng.

Premda je Freiburg protiv Wolfsburga poveo već u drugoj minuti preko Krusea, gosti su brzopotezno uzvratili. Na ubačaj Rodrigueza loptu je prvo u vlastitu mrežu spremio Makiadi, a u 16. minuti Vierinha sjajnim volejem pogađa za prednost Wolfsburga. Rodriguez je pak u 22. minuti ubacio za Ivicu Olića, a hrvatski napadač škaricama matira domaćeg vratara Baumanna.

Olić, koji je odigrao cijeli susret i u prvom dijelu zaradio žuti karton, bio je izrazito raspoložen za igru i gotovo stalna opasnost za Freiburg, a u 49. minuti glavom je povisio prednost Wolfsburga na 4:1. Sredinom nastavka smanjio je Flum, ali povratka za Freiburg više nije bilo. Štoviše, Diego je u sudačkoj nadoknadi postavio konačnih 5:2.

Ivan Santini nije konkurirao za sastav Freiburga, a Ivan Perišić počeo je u udarnoj postavi da bi na poluvremenu svoje mjesto prepustio Arnoldu.

Mainz je protiv Apotekara iz Leverkusena došao do vrlo vrijednih bodova u borbi za Europu. Pogodak vrijedan pobjede postigao je Ivanschitz s 11 metara, a hrvatski napadač Ivan Klasnić cijelu je utakmicu promatrao s klupe Mainza.

U derbiju začelja Hoffenheim je bio uvjerljiv na gostovanju kod Greuther Fürtha i ostavio domaćine prikovane za dno tablice. Firmino i Joselu uklonili su manje-više sve dileme već u prvih 16 minuta, a Weis je početkom nastavka povisio na konačnih 3:0.