Josip Piršljin • nedjelja, 10.03.2013.

Odigrane su posljednje dvije utakmice 28. kola talijanske Serie A. Fiorentina i Bologna su imale zahtjevna gostovanja, na rimskom Olimpicu i milanskom San Siru, ali ipak su pobijedile. Viole su na taj način preskočili i Lazio i Inter na četvrtom mjestu.

Lazio je u Rimu ugostio Fiorentinu u možda i najzvučnijem susretu 28. kola talijanskog nogometnog prvenstva. Bio je to sudar pete i šeste momčadi na tablici, no nakon odigranih 90 minuta gosti iz Firenze popeli su se na četvrtu poziciju i vratili se u borbu za Ligu prvaka sljedeće sezone.

Momčad Vladimira Petkovića očito se nije uspjela do kraja odmoriti nakon nastupa u Europskoj ligi protiv Stuttgarta u Njemačkoj. Fiorentina je prikazala pametnu igru i s po jednim pogotkom u svakom poluvremenu došla do vrijednih bodova na jednom od težih gostovanja u ligi.

Igrači Vincenza Montelle do početnog su vodstva došli u 20. minuti. Odigrali su vrlo lijepu akciju, a ponovno se pokazala presudnom odlična suradnja Crnogorca Jovetića i Srbina Ljajića. Potonji je asistirao Jovetiću, Borja Valero propustio loptu, a crnogorski reprezentativac odmjerenim prizemnim udarcem pronalazi mrežu Marchettija.

S minimalnim vodstvom gostiju se otišlo na predah, a samo pet minuta nakon početka nastavka Fiorentina je povećala prednost. Ljajić je izveo slobodan udarac i vrlo lijepo pogodio za 2:0. Lazio se nije uspio izvući iz tog zaostatka, te je upisao deveti prvenstveni poraz ove sezone.

Niti Inter nije bio uspješan kao domaćin u svojoj utakmici 28. kola Serie A. Na stadionu Giuseppe Meazza slavila je Bologna koja je iskoristila loše raspoloženje u momčadi Andreje Stramaccionija nakon teškog poraza od Tottenhama na White Hart Laneu u osmini finala Europske lige.

Bologna je uoči susreta u Milanu bila na 14. poziciji prvenstvene ljestvice, ali minimalnom pobjedom se popela na deseto mjesto. Inter je ovim porazom pao na peto mjesto i više nije prvi pratitelj gradskog suparnika Milana u borbi za poziciju koja vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka sljedeće sezone. Tu je sada Fiorentina.

Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić nije bio u početnoj postavi Nerazzurra kao što je bio slučaj u Londonu, ali ipak je dobio određenu minutažu. Stramaccioni ga je uveo u 55. minuti umjesto Dejana Stankovića i prikazao je solidnu igru s nekoliko vrlo upotrebljivih lopti suigračima.

Samo dvije minute nakon njegovog ulaska Bologna je zabila jedini, pobjednički gol. Urugvajac Perez je poslao loptu u kazneni prostor domaće momčadi, a Gilardino je vješto izbjegao zaleđe i dobrom reakcijom poslao loptu pored Carriza, vratara koji je upisao svoj prvi nastup za momčad Intera.