Igor Šestak • nedjelja, 10.03.2013.

Nedjeljno poslijepodne donijelo je pet utakmica 28. kola Serie A. U akciji su bile obje momčadi s vrha tablice, Juventus i Napoli, a klub iz Torina napravio je novi veliki korak ka obrani naslova prvaka. Napoli je s 2:0 poražen od Chieva u Veroni uz promašeni kazneni udarac Cavanija, a Juventus se na svom stadionu mučio protiv Catanije pa došao do pobjede pogotkom Giaccherinija u sudačkoj nadoknadi. Parma je prekinula crni niz pobjedom s 4:1 nad Torinom uz hat-trick Amaurija, a tri pogotka je zabio i Ibarbo u pobjedi Cagliarija. Siena je u derbiju začelja svladala Palermo.

28. kolo Serie A Juventus je dočekao na prvom mjestu sa šest bodova prednosti pred drugoplasiranim Napolijem. Nakon što je pod tjednom protiv Celtica potvrdio prolaz u četvrtfinale Lige prvaka, novi prvenstveni ispit imao je na svom stadionu protiv Catanije, kluba koji je ove sezone svakako jedno od ugodnijih iznenađenja Serie A. Conte nije mogao računati na suspendiranog Vidala, a zamijenio ga je Pogbom, dok su napadački par ovoga puta činili Giovinco i Vučinić.

Očekivano, Juventus se od početka utakmice nametnuo kao bolja momčad, ali je teško dolazio do prilika. Vrlo dobra obrana Catanije uspješno se branila tijekom prvih 45 minuta, a njenoj pažnji uspio je pobjeći jedino Vučinić. U 16. minuti je njegov prilično dobar udarac obranio Andujar, dok je 20 minuta kasnije iz odlične prilike pogodio vratnicu. Gosti nisu imali većih prilika, tek jedan dosta opasan udarac Lodija s velike udaljenosti.

Drugo poluvrijeme su dalekometnim udarcima otvorili Bonucci i Pogba, ali Andujar je oba puta bio spreman. Juventusova igra nije bila posebno dobra, a pogreškama se, netipično za njega, isticao Pirlo. Nakon jedne je opasno pucao Castro, ali pored gola. Stara dama je do vodstva umalo došla u 73. minuti kada se nakon slobodnog udarca Pirla u sjajnoj prilici našao Marchisio pa pucao pored vratnice.

Činilo se kako će dvoboj završiti podjelom bodova, a onda se u sudačkoj nadoknadi ukazao Giaccherini, igrač koji je u igru ušao u 75. minuti, i donio Juventusu sva tri boda. Centrirao je Pogba, Andujar slabo odbio loptu, a veznjak Juventusa iz blizine pogodio za veliko slavlje u Torinu i bijeg na devet bodova prednosti ispred Napolija.

Napoli je u prethodna četiri kola nanizao četiri remija, uključujući i onaj protiv Juventusa prije tjedan dana, a prekid tog niza tražio je u Veroni kod Chieva. Osim što je izgubio korak s Juventusom, Napoli se u posljednje vrijeme našao i pod velikim pritiskom Milana pa su mu bodovi bili prijeko potrebni, a u Veroni je bio lišen usluga suspendiranog Cannavara. Domaćini su također tražili izlaz iz krize nakon što su izgubili četiri od posljednjih pet utakmica.

Slika 1 od 1.

Prvo poluvrijeme utakmice na stadionu Marc'Antonio Bentegodi bilo je vrlo uzbudljivo i gledatelji su svjedočili otvorenoj utakmici te mnoštvu prilika. Imali su ih i jedni i drugi, no domaćini su svoje znali iskoristiti, dok su nogometaši Napolija ponovno redali promašaje. U 12. minuti Chievo je poveo silovitim udarcem Dramea s tridesetak metara od gostujućih vrata, a Napolijev je vratar drugi put po loptu u mrežu morao u 43. minuti. Tada je dugu loptu Freya odlično primio Thereau pa iskosa s desne strane svladao De Sanctisa, koji je kod oba pogotka mogao i bolje reagirati.

Slabiji rezultati Napolija u velikoj su mjeri plod golgeterske krize Cavanija. Urugvajac uoči gostovanja u Veroni pogodak nije postigao na sedam uzastopnih utakmica, a u promašajima je prednjačio i ovoga puta. Najbolju priliku imao je u 58. minuti kada je sam izborio kazneni udarac pa ga potom i propustio realizirati. Najstrožu kaznu skrivio je Dainelli, a svoju mrežu odličnom obranom sačuvao Puggioni.

Samo minutu kasnije šansu za 3:0 imao je Paloschi, ali se obranom istaknuo De Sanctis. U završnih pola sata utakmica se primirila. Chievo je uspio primiriti goste, a još je jedan pokušaj Cavanija uspio ukrotiti Puggioni. Ovim porazom Napoli je vjerojatno izgubio sve šanse za naslov prvaka te sada mora više brinuti o očuvanju druge pozicije. Chievo se pak s tri važna boda udaljio od zone ispadanja.

Zanimljiv dvoboj klubova iz sredine tablice viđen je u Parmi. U prvom poluvremenu nije bilo golova, a do prednosti su došli gosti golom Santane u 56. minuti. Taj je rezultat stajao sve do 77. minute kada je izjednačenje donio Amauri, a obrana Torina se nakon toga sasvim raspala i primila još tri pogotka. Za 2:1 zabio je Sansone u 80. minuti, 3:1 je postavio Amauri četiri minute kasnije, a onda u 90. kompletirao hat-trick za konačnih 4:1. Bila je to prva pobjeda Parme još od 6. siječnja.

Do vrlo uvjerljive pobjede došao je Cagliari protiv Sampdorije i nastavio niz dobrih rezultata na svom stadionu. Is Arenas neosvojiva je tvrđava već pet utakmica Serie A, a za pobjedu se ovoga puta pobrinuo kolumbijski napadač Victor Ibarbo. Cagliari je doveo u vodstvo u 18. minuti, na 2:0 povisio u 52., a hat-trick upotpunio u 72. minuti. U posljednjoj minuti drugog dijela do pogotka je došla i Sampdoria. Rossettini je skrivio kazneni udarac i dobio crveni karton, a s bijele točke precizan je bio Maxi Lopez.

U derbiju začelja sastali su se Palermo i Siena, a nakon utakmice radovali su se gosti. Prvo poluvrijeme završilo je s minimalnim vodstvom Palerma nakon što je mrežu Siene u 44. minuti pogodio Anselmo. Taj pogodak ipak nije pokolebao goste pa su do izjednačenja došli već u 51. minuti preko Emeghare, a dvadesetak minuta kasnije i do pobjedničkog pogotka. Strijelac za veliko slavlje bio je Rossina iz kaznenog udarca. Ovom pobjedom Siena je napravila korak prema ostanku u ligi, a ostavila iza sebe Palermo i Pescaru.

• Obrisan korisnik11.03.2013. u 12:34
    a juve skuplja bodove,i uvjerljivu bodovnu razliku ima nad drugoplasiranim... dok drugi prosipaju bodove ;)
  • Obrisan korisnik11.03.2013. u 09:05
    Pobijediti u zadnjim minutama je samo pokazatelj borbenog, pobjedničkog mentaliteta.Forza Juve!
  • Obrisan korisnik10.03.2013. u 21:40
    Bravo Juve idemo po novi Scudeto i oduzetu zvijezdicu na dresu !!!!! To je Juventus
  • Obrisan korisnik10.03.2013. u 21:18
    Catalonia,jesu li barcelonini igrači bili kurvini sinovi kad su ove sezone pobjeđivali sevillu,celtic.. pogocima u zadnjim sekundama. Znam da si frustriran ispadanjem barcelone iz kupa kralja,a uskoro iz lige prvaka,ali što je previše je previše.
  • etti10.03.2013. u 19:25
    Napoli? Milan uzima drugo mjesto. Napoli je ispao iz borbe za naslov i prije nego što je ušao u nju. LOL