Maccabi sasvim zakomplicirao utrku za prolazak u četvrtfinale

Ivor Krapac • petak, 22.03.2013.

Posljednja utakmica 12. kola skupine F euroligaškog Topa 16 donijela je gostujuću pobjedu Maccabija. Momčad iz Tel Aviva je u Pireju bila bolja od Olympiakosa, a takav rasplet značio je da je utrka za proboj u četvrtfinale sasvim otvorena...

Iza već sigurne Barcelone, koju nitko ne može stići na prvom mjestu, u skupini F drugog kruga Eurolige vlada velika gužva u borbi za prolazak među posljednjih osam. Situacija se u potpunosti zakomplicirala u 12. kolu, koje je zaključeno pobjedom telavivskog Maccabija u Pireju, sa 73:67 protiv domaćeg Olympiakosa, aktualnog europskog prvaka.

Uoči posljednja dva kola, Montepaschi, Olympiakos, Himki i Maccabi imaju isti omjer pobjeda i poraza, 7-5, dok je šestoplasirana Caja Laboral korak iza, sa 6-6. S obzirom na takvo stanje, nemoguće je predvidjeti koje će tri momčadi u tom kvintetu proći u četvrtfinale, a koje dvije otpasti.

Tijekom 40 minuta ogleda u Pireju dogodila su se dva različita poluvremena. Prvo je pripalo gostima iz Tel Aviva, koji su poslije prve dvije četvrtine vodili s 41:23 i činilo se da će slaviti bez većih poteškoća.

No, poslije napadački vrlo neefikasnoga prvog poluvremena, Olympiakos je postao bolji u nastavku utakmice. Postupno se vraćajući u igru, branitelji naslova su se u posljednjoj četvrtini četiri puta približavali na samo tri poena zaostatka, posljednji put tricom Acieja Lawa za smanjenje na 70:67 18 sekundi do kraja, ali Maccabi je ipak izdržao.

S jednim pogođenim od dva slobodna bacanja, Ricky Hickman je 15 sekundi prije posljednje sirene odveo Maccabi do 71:67, a iza izgubljene lopte Vassilisa Spanoulisa, David Logan je dvije sekunde do kraja samo zapečatio pobjedu gostiju iz Izraela.

Logan je zabio najviše u dresu momčadi koju vodi David Blatt, 20 poena, dok se Hickman pridružio sa 16 poena, a Devin Smith s 13 poena i šest skokova. Darko Planinić je za nešto manje od 10 minuta imao jedan poen, bez šuta iz igre i s 1/2 iz slobodnih bacanja, a dodao je tri skoka i dvije izgubljene lopte.

Spanoulis je završio s 19 poena, po četiri asistencije i izgubljene lopte za Olympiakos. Law je bio jedini koji se priključio s dvoznamenkastim brojem poena, 10, a ubilježio je i četiri izgubljene lopte.