Josip Tolić • subota, 30.03.2013.

Odigrano je šest popodnevnih utakmica 31. kola Premiershipa. Manchester City nije pružio šansu Newcastleu te je slavio 4:0, a Chelsea i Tottenham zamijenili su mjesta zahvaljujući kiksu Bluesa kod Southamptona (2:1) te pobjedi Spursa u Swanseaju istim rezultatom. Arsenal se približio poziciji koja vodi u Ligu prvaka zahvaljujući visokoj pobjedi nad Readingoom (4:1), dok su važna tri boda na domaćem terenu u borbi za ostanak prikupili Wigan protiv Norwicha (1:0) odnosno West Ham protiv West Bromwich Albiona (3:1).

Glavna priča popodnevnih utakmica 31. kola Premier lige poraz je Chelseaja na gostovanju kod davljenika Southamptona. Ni po čemu, međutim, sastav Rafaela Beníteza nije pokazao da je favorit u ovom dvoboju. Domaćin je silno tražio tri boda kojima bi se odmaknuo od opasne zone, a prvi korak ka tom cilju napravio je Rodríguez u 23. minuti zabivši vodeći pogodak.

Turbulentno i razdoblje bogato pogocima nastavljeno je izjednačujućim pogotkom Terryja nakon udarca iz kuta Marina u 33. minuti, no zadovoljstvo u redovima Plavih trajalo je svega dvije minute jer je Rickie Lambert iz slobodnog udarca neobranjivo pogodio za 2:1 i, pokazat će se, konačan rezultat.

Kiks gradskog rivala odlično je iskoristio Tottenham uzevši trobod na gostovanju kod Swanseaja te označio crn tjedan za domaćine na Stadionu slobode. Jan Vertonghen pobrinio se da utakmica krene u dobrom smjeru za favorizirane goste vodećim pogotkom već u osmoj minuti nakon sjajne kombinacije s Garethom Baleom, a i sam Velšanin sredinom prvog dijela upisao se u strijelce.

Labudovi su u nastavku zaigrali bolje i promašili nekoliko prilika, a iako je Michu 18 minuta prije kraja postigao svoj sedmi pogodak glavom ove sezone, više nego itko, domaćin je teren napustio praznih džepova. Spursi su, s druge strane, imali razlog za slavlje jer su preuzeli treće mjesto ljestvice.

Manchester City nije mario za pobjedu gradskog rivala Uniteda kojom je povećao bodovnu razliku na 18 bodova; uvjerljivom je izvedbom, posebice u drugom dijelu, nadigrao Newcastle 4:0 i zadržao nadu za obranom naslova.

Dugo je trebalo Građanima da proigraju i počnu zabijati golove, sve do završnice prvog dijela kada su poentirali dvaput. U 39. minuti Tévez je na dodavanje Clichyja zabio prvi, a u posljednjim trenucima prije odmora David Silva udvostručio je vodstvo i zadao siguran kurs prema pobjedi domaćina.

Mancinijevi izabranici u potpunosti su se razigrali u nastavku dvoboja; već u devetoj minuti drugog poluvremena Kompany je po već prokušanom receptu, ubačaju s boka, postavio 3:0, a u strijelce se upisao i Yaya Touré točno na sredini drugog dijela pogodivši mrežu od bloka Percha.

Kandidaturu za ulazak u Ligu prvaka istaknuo je Arsenal svladavši Reading na Emiratesu 4:1. Iako je pobjeda na kraju ostvarena velikom razlikom, dugo je Topnicima trebalo da je osiguraju. Od 11. minute na semaforu je stajalo 1:0 nakon što je Gervinho uspio zabiti na dodavanje Cazorle, a s tim se rezultatom otišlo i na odmor.

Potvrda nadmoći sastava Arsenea Wengera stigla je u nastavku dvoboja. Već u 48. minuti Arsenal je povisio na 2:0 kada je dvojac iz akcije kod prvog pogotka zamijenio uloge; Gervinho je bio asistent, a Cazorla strijelac s ruba kaznenog prostora.

Od 67. do 69. minute gledatelji su mogli vidjeti dva pogotka; prvo je Giroud poentirao nakon kontranapada Gervinha, a samo dvije minute potom neizvjesnost u utakmicu vratio je Robson-Kanu glavom na ubačaj McAnuffa. Iznenađenje se ipak nije dogodilo, već je domaćin do kraja uspio dići prednost na 4:1 iz jedanaesterca kojeg je skrivio Mariappa na Oxladeu-Chamberlaineu, a realizirao Mikel Arteta.

Probuđeni Wigan trećom pobjedom u posljednja četiri dvoboja maknuo se iz zone ispadanja. Na stadionu DW pao je Norwich u samoj završnici nakon još jednog vrlo važnog pogotka Aroune Konéa, a najveći krivac za gol gostujući je vratar Camp.

Slavlje je svojim navijačima priuštio i West Ham u dvoboju protiv West Bromwich Albiona slavivši 3:1. Andy Caroll bio je strijelac prvog i trećeg pogotka za Čekićare u 16. i 80. minuti, jedan je dodao i O'Neil (28.), dok su gosti u samoj završnici uspjeli zabiti tek počasni pogodak iz kaznenog udarca koji je iskoristio Dorrans. Da poraz bude po njih gori, posljednji sudački zvižduk dočekali su s desetoricom jer je zbog nabijanja loptom u protivnika crveni karton dobio Mulumbu.

• Obrisan korisnik30.03.2013. u 18:14
    Hazard proslo kolo odigra jednu od najboljih utakmica sezone, da bi ga mudri Benitez stavio na klupu, zajedno sa Luizom i Coleom. Bez Edena ova ekipa je jedva iznad prosjeka definitivno.