Juventus
Juventus 1:0(0:0) Milan
Milan

Igor Šestak • nedjelja, 21.04.2013.

Velikim derbijem Juventusa i Milana spušten je zastor na 33. kolo Serie A. Nije to bila posebno kvalitetna nogometna predstava, a odlučena je u 56. minuti kada je Milanov vratar Amelia skrivio kazneni udarac, a pogodak s bijele točke postigao Vidal. Juventus je ovom pobjedom zadržao 11 bodova prednosti u odnosu na Napoli, a usput Milanu prekinuo niz od 14 uzastopnih utakmica bez poraza. Rossoneri su si porazom prilično zakomplicirali borbu za plasman u Ligu prvaka.

Juventus - Milan 1:0 (0:0)

Torino, Stadion Juventus
Serie A, 33. kolo
Sudac: Luca Banti

Strijelci: 1:0 Vidal 57' (11m)

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner (od 81' Padoin), Vidal, Pirlo, Pogba, Asamoah (od 90' Peluso) - Marchisio - Vučinić (od 90' Quagliarella)
Trener: Antonio Conte

Milan: Abbiati (od 15' Amelia) - Abate, Zapata, Mexes, Constant - Montolivo, Ambrosini (od 45' Muntari), Boateng - Robinho (od 71' Bojan), Pazzini, El Shaarawy
Trener: Massimiliano Allegri

Žuti kartoni: Amelia 56', Zapata 66', Mexes 71'

Momčad Juventusa dočekala je veliki derbi talijanskog nogometa u komfornoj situaciji. Na čelu Serie A, s golemim vodstvom u odnosu na pratitelje i spoznajom da joj za potvrdu obrane naslova treba tek sedam bodova u preostalih šest kola. Milanova je situacija bila daleko kompliciranija. Crveno-crnima je jedini cilj osigurati nastup u Ligi prvaka, a na putu prema ostvarenju tog cilja na ruku im nisu išle ranije nedjeljne pobjede Napolija i Fiorentine.

Antonio Conte na raspolaganju nije imao Giovinca i Pepea zbog ozljeda, a ponovno se odlučio za formaciju 3-5-1-1 koju je u prošlom kolu testirao u Rimu kod Lazija. U tom sustavu Marchisio ima ulogu "drugog napadača", odmah iza Vučinića. Za utakmicu se na vrijeme oporavio Chiellini i zauzeo svoje mjesto u obrani. Massimiliano Allegri odlučio se za sustav 4-3-3 u kojem su napadačku trojku činili Robinho, Pazzini i El Shaarawy. Zbog suspenzije u sastavu nije bilo Balotellija i Flaminija.

Utakmica je počela prilično oprezno s obje strane, a u prvih petnaestak minuta prijetilo se uglavnom iz daljine. Za Milan su pokušavali Robinho i El Shaarawy, a za Juventus Pogba i Pirlo. Najopasnija situacija dogodila se u sedmoj minuti kada je Pirlo pucao iz slobodnog udarca, a lopta se od "šupljeg" živog zida odbila prema Milanovim vratima, koja je odličnom obranom spasio Abbiati. Iskusni vratar pri toj se intervenciji i ozlijedio pa ga je u 15. minuti zamijenio Amelia.

Domaću publiku probudio je Pogba u 17. minuti spektakularnim pokušajem škaricama, no lopta je otišla pored vratnice. Utakmica je tada ušla u još mirniju fazu iz koje valja istaknuti tek neprecizni pokušaj Ambrosinija nakon pogreške Pirla te Robinhovu prijetnju iz vrlo teške situacije, koja također nije zaposlila Buffona. Druga polovica prvog poluvremena bila je prilično nezanimljiva, a završnicama akcija uglavnom su dominirale pogreške. Igrači Juventusa nisu bili na razini na koju su navikli svoje navijače i činilo se kao da igraju u "nižoj brzini", dok je Milan bio nešto poduzetniji, ali nije stvorio pravu priliku.

Allegri je na poluvremenu morao napraviti još jednu izmjenu. Zbog ozljede je u svlačionici ostao Ambrosini, a ušao je Muntari. Bolji nastavak nagovijestio je Chiellini udarcem glavom u 47. minuti nakon Pirlovog kornera, no lopta je otišla iznad grede. Minutu kasnije pokušao je i Marchisio, no Amelia je bio na mjestu.

Ključni trenutak utakmice dogodio se u 56. minuti. Pogriješio je Milanov branič Abate, a Asamoah krenuo prema Ameliji. Prvi je došao do lopte, a vratar Milana ga je srušio i skrivio kazneni udarac. Izvođenja se prihvatio Vidal i savršeno preciznim udarcem u desni gornji kut doveo Juventus u vodstvo.

Nakon vodećeg pogotka uslijedilo je zatišje, a u periodu od 65. do 70. minute Juventus je imao period vrlo dobre igre te bio blizu drugog pogotka. U 68. minuti Mexes je odličnim blokom zaustavio Vučinića u dobroj prilici, a dvije minute kasnije Amelia je zaustavio pokušaj Bonuccija. Milan je nešto opasniji postao u posljednjih 15 minuta, ali Buffona nije ozbiljnije ugrozio.

Rezultat 1:0 ostao je do posljednjeg sučevog zvižduka i Juventus se vratio na 11 bodova prednosti ispred drugoplasiranog Napolija. Za potvrdu naslova prvaka trebat će mu još samo četiri boda iz preostalih pet susreta. Milanu je ovim porazom prekinut niz od 14 prvenstvenih utakmica bez poraza. Za Napolijem nakon njega zaostaje sedam bodova, a Fiorentina mu se približila na samo bod. Rossonere do kraja sezone očekuje grčevita borba za plasman u Ligu prvaka.

• Obrisan korisnik22.04.2013. u 10:11
    a sama tekma, majko mila koji užas... Juve bez pritiska, doma i igraju najzatvorenije ikad, katastrofa! Penal glup za medalju i tako dobiju derbi... Milan pokušavao, ali nedovoljno za probit onaj bunker...
  • Obrisan korisnik22.04.2013. u 10:08
    uz onakvu čkupi kakvu je prijavio, i ja bih malo manje mislio na nogomet... objektivni problemi su što je samo ove sozone igrao na 4 različite pozicije, od čega najmanje na onoj na kojoj je briljirao uz Ibru (iza napadača)...
  • Obrisan korisnik22.04.2013. u 01:30
    Ne pratite Milan kao ja, pa ne znate. Boateng je postao pravi playboy. Odigrao je prvu seznu maestralno, a u drugoj je već počeo padati, dok je ove sezone katastrofalan. A sad si momak tu mijenja kosicu i izgleda ko neki idiot. Sklon je glupiranju i zato neće biti svjetska klasa. Nadam se da se... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik22.04.2013. u 01:15