Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 04.05.2013.

Nevjerojatno turbulentna i infarktna čak bila je noć na subotu u NHL doigravanju. Od četiri utakmice, po dvije u svakoj konferenciji, samo je dvoboj Montreala i Ottawe, koji je ovoga puta lako pripao domaćinima, bio relativno nezanimljiv, dok je u Pittsburghu i Chicagu frcalo na sve strane. Penguinsima se na briljantan način uz dva pogotka vratio Crosby, ali su uspjeli nakon 3:1 vodstva izgubiti utakmicu preokretom Islandersa. Chicago je pokazao nadmoć Minnesoti, a San Jose je u produžetku stigao do druge gostujuće pobjede kod Vancouvera...

Piitsburgh Penguins (1) - New York Islanders (8) 3:4 - (1-1)

Nevjerojatna i šokantna utakmica odigrana je u Consol Energy Centru, gdje su domaći Penguinsi na povratku svog kapetana i najboljeg hokejaša svijeta, Sidneyja Crosbyja, uspjeli ispustiti vodstvo od 3:1 i izgubiti od Islandersa 4:3. Pensi su gotovo doslovno poklonili pobjedu ekipi Joea Capuana, koja je pobjedom izjednačila seriju i preselila je u Uniondale.

A što reći od Crosbyju? Genijalni 25.godišnjak vratio se protiv ekipe protiv koje je i doživio tešku ozljedu loma čeljusti, protiv ekipe protiv koje se već vraćao nakon potresa mozga 2011. godine u velikom stilu - i sada je to učinio ponovno. Sid je zabio dva pogotka, od toga jedan u power-playu te je uz gol Jevgenija Malkina na dodavanje Jaromea Iginle u 43. sekundi utakmice doveo svoje "Pingvine" u vodstvo od 3:1 nakon prvih 20 minuta igre. Za Islanderse je poentirao Matt Moulson.

Crosby je igrao fantastično taj prvi period, kao da nije bio teže ozlijeđen više od mjesec dana; odlično je surađivao s Pascalom Dupuisom i Chrisom Kunitzom u svojoj liniji, a za pogotke su mu asistirali Iginla i Malkin, odnosno Dupuis i Mark Eaton, s kojima se također dobro razumio.

Međutim, Islesi su svoj povratak počeli već u drugom periodu, dvama pogocima Colina McDonalda i Matta Martina, koji je izjednačio na 3:3 za kraj druge trećine. A u posljednjoj su gosti dovršili preokret, šokirali domaćine te izjednačili seriju prije njene selidbe u Uniondale. Crosbyjev povratak pokvario je sjajni Kyle Okposo golom za konačnih 4:3 Islandersa, na asistenciju u ovoj utakmici najboljeg pojedinca Njujorčana, Matta Moulsona, i svog švicarskog kapetana, Marka Streita.

Islandersi svakako nisu pobijedili nezasluženo; imali su devet šuteva više od domaćina (42:33), a stvarali su i brojne prilike dosta smušenoj obrani Pittsburgha. Ipak, možda i najzaslužniji za njihovu pobjedu bio je golman domaćih, Marc-Andre Fleury, koji je bio direktno kriv za tri od četiri gola gostiju, dok je kod posljednjeg napravio rijetku viđenu glupost i zabio pogodak sam sebi. Sve to odgovaralo je Njujorčanima koji sada seriju nastavljaju na svom ledu.

Montreal Canadiens (2) - Ottawa Senators (7) 3:1 - (1-1)

I drugoplasirana momčad Istoka ima problema u doigravanju. Nakon poraza u prvoj utakmici, Canadiensi su se morali "vaditi" u drugoj i uspjeli su se "izvaditi" pobjedom od 3:1 protiv Senatorsa. Nije bilo lako, ali je utakmica bila relativno jednosmjerna nakon vodstva Montreala od 2:0.

U prvom dijelu pogodaka nije bilo, a onda su domaćini furiozno ušli u drugu dionicu te poveli 2:0 u kratkom razmaku vremena. Craiga Andersona načeo je Ryan White u četvrtoj minuti nastavka, a prednost Canadiensa udvostručio je Brendan Gallagher niti 60 sekundi kasnije.

Potom se Ottawa pribrala i došla k sebi te smanjila zaostatak, a strijelac za 2:1 bio je Milan Michalek. No, to je bilo sve od Senatorsa, a budući da je čitav susret riješen u drugom periodu, s obzirom da je i posljednja trećina odigrana bez golova, Canadiensi su zaključili svoju pobjedu pogotkom Michaela Rydera za krajnjih 3:1.

Serija uz izjednačenje od 1-1 sada seli u prijestolnicu Kanade, a Canadiensima poticaj za dobar rezultat može biti "probuđeni" vratar Carey Price, koji je bio najveći junak ove pobjede s 29 obrana.

Chicago Blackhawks (1) - Minnesota Wild (8) 5:2 - (2-0)

Na Zapadu serije nisu izjednačene. Prva momčad konferencije u obje je domaće utakmice lakoćom svladala Wild te na uzvratne susrete u St. Paul mirno ide tržiti break. Druga utakmica serije Chicaga i Minnesote još je lakše od prve pripala Blackhawksima, koji su slavili uz 5:2.

Domaćin je u United Centru poveo rano, u osmoj minuti golom Michaela Frolika, a to je bio i rezultat na prvom odmoru. Raspoloženi Frolik potom je na početku druge dionice zabio svoj prvi gol s igračem manje u karijeri, što se naravno doigravanja tiče, i time povisio na 2:0 Chicaga. Nakon fantastičnog Čeha Minnesota je smanjila preko Devina Setoguchija, drugi je period okončan uz 2:1 za domaće, a potom je opet krenuo Chicago.

U trećoj trećini momčad Joela Quennevillea zabila je brza dva zgoditka za bijeg na 4:1 od Wilda, a egzekutori su bili Patrick Sharp, prvijencem u ovogodišnjem doigravanju i odmah zatim još jednim pogotkom, a za oba mu je asistirao Patrick Kane. Tri i pol minute prije kraja Marco Scandella poentirao je opet za Wild, no to je bio samo još jedan počasni pogodak.

Pobjedu i 2-0 u seriji za Hawkse potvrdio je golom za konačnih 5:2 Bryan Bickell, za čiji je pogodak drugu asistenciju na utakmici nakon one za prvi gol, upisao Andrew Shaw. Odličan je na vratima domaćih bio i Corey Crawford s 26 obrana, a Wild će se vrlo teško izvući u ovoj seriji.

Vancouver Canucks (3) - San Jose Sharks (6) 2:3 (OT) - (0-2)

Pred ispadanjem, iako imaju status favorita, nalaze se već sada, nakon prve dvije utakmice četvrtfinala i to još domaćih, prije doigravanja treći Vancouver Canucksi. Oni su poraženi drugi put zaredom od San Jose Sharksa na svom ledu te bi vrlo lako mogli biti eliminirani "metlom", ukoliko ekipa Todda McLellana pobijedi u svojim domaćim utakmicama.

Nakon prvog šoka, drugi je stigao u vrlo uzbudljivoj i zanimljivoj utakmici, u kojoj su Sharksi odnijeli pobjedu rezultatom 3:2 u produžetku. Gostujuća je momčad povela u 14. minuti zahvaljujući Joeu Thorntonu, a na novi se gol čekalo sve do ulaska u posljednju trećinu.

Tada je, nakon 59 sekundi igre u trećem periodu, gol s igračem više za izjednačenje domaćina zabio Ryan Kesler, a isti je igrač sedam minuta kasnije slapshotom učinio preokret i doveo Canuckse u vodstvo od 2:1. Ipak, do kraja utakmice za goste iz Kalifornije izjednačio je Patrick Marleau, 56 sekundi prije kraja, pa se moralo u produžetak.

U njemu je gostujuća momčad trijumfirala već nakon pet i pol minuta igre kada je put do mreže Roberta Luonga pronašao Raffi Torres, koji je preselio seriju u Kaliforniju i doveo Sharkse do 2-0 u seriji - sve u isto vrijeme tim zgoditkom. Zbog svega toga, Canucksi se veća sada i drugu godinu zaredom nalaze pred velikim razočarenjem.