Zadar rutinirano protiv Alkara, sigurni za najmanje treće mjesto

Ivor Krapac • subota, 11.05.2013.

Košarkaši Zadra su u 13. kolu Lige za prvaka došli do očekivane domaće pobjede nad sinjskim Alkarom i time osigurali najmanje treće mjesto u prvenstvu, koje znači nastup u ABA ligi u sljedećoj sezoni. Zadrani su pred svojim navijačima slavili sa 16 poena prednosti, uz rezultatski bijeg u drugoj četvrtini...

Nakon što je prva četvrtina prošla u egalu, Zadar je odvajanjem u drugoj dionici utakmice obavio najvažniji dio posla na putu do pobjede nad Alkarom. Završilo je s 92:76 za momčad Ante Nazora, koja nije bila ozbiljnije ugrožena poslije odlaska do +19 u drugoj polovici druge četvrtine.

Alkar je u ogledu ove dvije momčadi u Sinju silno namučio Zadrane i u posljednjoj minuti propustio priliku za iznenađenje, ali ovog puta prošlo je bez takvih uzbuđenja. Bilo ih je samo tijekom prvih 10 minuta i u kraćem razdoblju treće četvrtine, međutim, bez previše izgleda da će se ponoviti rasplet iz Sinja.

Zadar se nije uspio ozbiljnije odvojiti u prvoj četvrtini, a nakon što je taj dio utakmice okončan s 23:18 za Nazorovu momčad, slijedio je nalet domaćina kojim su obavili najvažniji dio posla na putu do pobjede. S glavnom ulogom Ivana Batura i uz podršku Marka Ramljaka u tom razdoblju, Zadrani su potkraj druge četvrtine otišli do 19 poena prednosti, a nakon 20 minuta na semaforu je stajalo 51:36.

U prvoj polovici treće četvrtine Zadar je povisio na 20 razlike (62:42), ali potom su na svoje došli i gosti iz Sinja. Uz pet poena Nikole Gaurine i tricu Željka Župića, Alkar se serijom od 12:2 približio na 64:54 na ulasku u posljednje dvije minute treće dionice.

Prije posljednje četvrtine, Zadar se svojom mini-serijom od 8:2 odvojio na 72:56, a s vodećom ulogom Jusufa Nurkića na početku četvrte dionice, prednost domaćina narasla je i na više od +20, s 82:59 na semaforu. Nazorova momčad je nešto kasnije imala i najvećih 24 razlike, tricom Gorana Vrbanca za 87:63, a završilo je sa 16 poena prednosti.

Ive Ivanov je ove večeri bio najraspoloženiji Zadrov igrač, sa 17 poena, po pet skokova i osvojenih lopti. Marko Ramljak ubilježio je 14 poena, pet skokova i tri blokade, Ivan Batur 13 poena i četiri skoka, a Jusuf Nurkić 11 poena i pet skokova.

Slavko Modrić istaknuo se s 25 poena i sedam skokova za goste iz Sinja. Antonio Bilić dodao je 14 poena i četiri asistencije, ali i šest izgubljenih lopti, dok je Domagoj Kanaet ubilježio 12 poena i osam skokova.

Uz ovu pobjedu, Zadar je došao do omjera 10-3 i osigurao najmanje treće mjesto prije posljednjeg kola, u kojem će se u Šibeniku sresti s Jolly JBŠ-om. Alkar je i dalje bez pobjede, a to će pokušati promijeniti u 14. kolu, s domaćim ogledom sa Zagrebom za kraj ovosezonskog puta u prvenstvu.